Akár 25 ezer forinttal is alacsonyabb lehet az azonos kamattartalmú hitelhez képest egy tízmilliós, huszonöt év futamidejű lízingnek a havi törlesztése - számolták ki a szakértők. Ha csupán ennyit jelentene az áfaszabályozás változásának a haszna a lakáslízingpiacon, már az is örvendetes eredménye lenne a közelmúltban megszületett döntésnek. De más is történt, történik egy füst alatt, mégpedig az, hogy számos beruházó, építő cég remélheti: az utóbbi időben elkészült új lakások nem maradnak a nyakukon, vevőre találnak az otthonok.
- Még javában számoljuk a felépült, de a válság miatt eladatlan lakásokat - fogalmazott a Piac & Profitnak dr. Dunavölgyi Mária, a Magyar Lízingszövetség alelnöke. A finanszírozók ugyanis szeretnének képet kapni arról, hogy a beruházók mekkora „készlettel" is rendelkeznek.
Áfa részletekben
Tény, hogy a válság miatt szinte teljesen leállt az új lakások értékesítése, részben a megnőtt finanszírozási költségek, részben a lakosság bizalmatlanságának fokozódása miatt. Komoly bajba kerültek a beruházók, új lakások már-már nem is épülnek.
A közelmúltban hatályossá vált áfaszabályozás a nyílt végű pénzügyi lízingre vonatkozik, s azt teszi lehetővé, hogy az új otthonok esetén az áfát nem a vásárláskor kell megfizetni, hanem a futamidő alatt, kis részletekben, hónapról hónapra. Gyakorlatilag úgy, mintha banki törlesztőrészlet lenne. A finanszírozott összeg áfarésze után pedig nem kell kamatot fizetni.
- Az egyes lakásügyletek indulásakor eleve 25 százaléknál alacsonyabb összeget kell finanszírozni, a futamidő alatt kifizetendő 25 százalékra pedig nem rakódik rá kamat - összegzi a szövetség alelnöke, aki az OTP Lakáslízing Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Az eléggé szezonális lakáspiac számára rendszerint az ősz hozza meg a nagyobb forgalmat, nem is véletlen, hogy a lakáslízinggel foglalkozó pénzügyi szolgáltatók mostanában igyekeznek megszólítani potenciális ügyfeleiket. Partnereik, a beruházók visszajelzései már most, az áfaszabályok hatálybalépése után nem sokkal egyértelműen pozitívak, hiszen valóban szélesebb réteg engedheti meg magának a vásárlást, s valóban egyre többen érdeklődnek is a pénzügyi termék iránt.
A konstrukció maga nem új, legalább három éve, hogy az otthonokat építő cégek kínálhatják a vevőknek a lízinget is. De eddig nem voltak ennyivel kedvezőbbek a kondíciók, mint amilyeneket a hiteleknél alkalmaznak. Az áfafeltételek közelmúltban hatályba léptetett változása és a sajnálatosan megnövekedett kamatszintek azonban jó esélyt kínálnak arra, hogy nagyobb körben megismerjék az emberek a lízinget, annak előnyeit, s éljenek is a lehetőségekkel.
- Noha a lízing azt is jelenti, hogy az otthon akkor lesz csak a vevő tulajdona, amikor teljesítette fizetési kötelezettségeit, az ingatlanadót nem lehet „megúszni" - fűzi hozzá Dunavölgyi Mária.
Nem mindenkit érint
A pénzügyi szolgáltató vagy kifizeti a közterhet, s a finanszírozás annak arányában lesz drágább ügyfelének, vagy eleve áthárítja az adót a vevőre. Az OTP Lakáslízing Zrt. például az utóbbi megoldást választja azért, hogy a lakásvásárló tisztán lásson, tudja, mennyi az ingatlan utáni finanszírozási kötelezettsége, és mennyi az az adó, amit a lakása után le kell rónia az államnak.
Az áfaszabály változásával a lízing felértékelődik a hitellel szemben, de csak az új lakások piacán. A használt lakásoknál ugyanis nincs semmilyen változás, ott a bankok és a bankhitelek szerepe nem csökken. Noha faluhelyen kevéssé mérséklődött az építési hajlandóság, ott a lakásfinanszírozás továbbra sem túl kelendő szolgáltatás, s a lízingnek sem nőtt meg a szerepe: ha ugyanis a család saját magának épít házat, akkor praktikusan áfafizetésről sem nagyon lehet beszélni.
- A vállalkozói lakás- és ingatlanépítésnél lehet csak egyértelmű előnye a lízingnek, vagyis akkor, amikor az ügyfél egy vállalkozástól vesz magának otthont, s fizet áfát is utána - szögezi le a szövetség alelnöke. Az általa vezetett cég marketingesei az ilyen vevőknek szánt kínálatra - vagy inkább a készlet mértékére - jó okkal kíváncsiak tehát. Egyelőre csak abban biztosak, hogy nagyon sok az eladatlan, eddig a beruházó vállalkozások nyakán maradt új lakás. De talán már nem sokáig...