Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A kereskedés kezdetén esésnek indultak az amerikai részvényindexek, nap végére azonban megérkeztek a vevők is a parkettre (Dow -0,5%; S&P 0%; Nasdaq +0%). A Hewlett-Packard kiábrándító negyedéves jelentése és a vártnál gyengébb makroadatok táplálták a kezdeti esést.
- 10,6%-kal esett vissza áprilisban a megkezdett lakásépítések száma, az előre jelzett 3,6%-os eséssel szemben. A kiadott építési engedélyek száma is csalódást okozott; 4%-kal csökkent áprilisban a kiadott engedélyek száma. Az ipari termelés stagnált a hónap során, míg az elemzők 0,4%-os emelkedést vártak.
- A vállalatok vegyes képet festettek. A Hewlett-Packard árfolyama 7,3%-ot esett, és ezzel a Dow leggyengébben teljesítő tagja lett, a várakozásoktól elmaradó negyedéves számok, és az eddigi elemzői várakozásoknál alacsonyabb idei menedzsment előrejelzések miatt.
- A Wal-Mart árfolyam 0,9%-ot esett, bár első negyedéves profitja és árbevétele felülmúlta az elemzői konszenzust.
- Az eurózóna pénzügyminiszterek csoportjának vezetője, Jean-Claude Juncker tegnap közölt véleménye szerint át kell ütemezni Görögország adósságát. Később azonban puhított a véleményén és Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke megerősítette, hogy Európa nem hagyja, hogy összeomoljon az euró.
Olaj és arany:
- Tegnap még 0,5%-kal esett a WTI olaj ára, míg ma már 0,9%-ot emelkedett a fekete arany ára. Jelenleg 97,8 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma teszi közzé az Egyesült Államok kőolaj- és benzinkészlet adatait. Az elemzők szerint további 1,7 millió hordóval nőhetnek a kőolaj, és 950 ezer hordóval a benzinkészletek.
- Az arany ára a tegnapi 0,2%-os esés után ma 0,4%-ot emelkedett. Jelenleg 1.492 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +1,2%, Shanghai +0,6%, Hang Seng +0,6%, Kospi +1,6%, All Ordinaries +0,2%).
- Bennfentes információk szerint a Mizuho Financial Group strukturális változtatásokra készül és összevonná a lakossági és a vállalati banki részlegét. A lépéstől hatékonyság javulásra számítanak.
- Várhatóan ma egyezik meg a japán Takeda Pharmaceutical (-4,2%) a svájci Nycomed felvásárlásáról. A tranzakció értéke elérheti a 12,3 milliárd dollárt.
- A fukusimai atomerőművet üzemletető Tepco árfolyama 2,4%-ot emelkedett miután közölték, hogy a sérült reaktort várhatóan októberre tudják teljesen lehűteni.
- Ausztráliában a várakozásokat alulmúlta a fogyasztói bizalmi index értéke, melyet a költségvetés szigorításával és az alapkamat emelésével magyaráztak az elemzők.
- A világ legnagyobb kaszinókat üzemeltető társasága, az SJM Holdings több mint 8%-ot emelkedett Hong Kong-ban, miután jóval a várakozások feletti profitbővülést publikált.
Devizák:
- Két nappal ezelőtt újabb mélypont (1,405) alakult ki az EUR/USD devizapárban. Az árfolyam emelkedni kezdett, és a reggeli kereskedésben is látványosan gyengül a dollár. Egy nap alatt 1,415-ről 1427-ig emelkedett a kurzus.
- Tegnap gyengült a japán fizetőeszköz, de a nap végére megfordult a hangulat, és a hajnali kereskedésben már erősödni tudott a jen (81,1).
- Továbbra is a 268,5-ös ellenállás alatt oldalaz a forint. Az elmúlt napokban nem történt látványos elmozdulás.
Határidős piacok:
- Pluszba lendültek az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Tegnap kritikus szintekhez érkeztek az indexek az USA-ban. Fordulniuk kellett a támaszokról és meg is tették. Vagyis a világvége hangulat közepette, sőt az Unióból érkező negatív hangokra, -hogy mégiscsak át kéne strukturálni a görög hiteleket, még ha kicsit is- az indexek már nem estek, hanem csinálták a maguk dolgát. Az pedig az volt, hogy forduljanak a támaszokról. Ezt egyelőre meg is tették. Kíváncsiak vagyunk a folytatás tekintetében, legalább egy pár nap emelkedés van előttünk, de az is lehet hogy akár további emelkedés jöhet, s új csúcsokat nézhetnek meg az indexek.
Vállalati hírek
Veszélyben a bankok és a kormány közötti megegyezés
A Népszabadság értesülése szerint a bankszövetség elutasítja a legutóbbi változtatásokat a hitelezés megsegítését célzó csomagban. A kormány által javasolt változtatások:
- a bankadó további két évre meghosszabbításra kerülne 2012 után!
- Eredetileg a bankadót csökkentették volna az újonnan nyújtott lakáshitelek és kkv-hitelek arányában. A kormány ezt úgy változtatta meg, hogy csak a számítás alapja csökkenne, ami jelentősen alacsonyabb mértékű engedményt tenne lehetővé a bankoknak.
- A CHF/HUF rátát 160-nál rögzítenék a korábban tervezett 190 helyett.
- A negyedéves értékesítési limit a korábban tervezett 5%-ról csökkenne.
- A nemzeti eszközkezelő megvásárolná az ingatlant a bajba jutott hitelesektől, azonban alacsonyabb áron, mint korábban bejelentették (nagyvárosokban 55%, 50% a közepes városokban, 35% a falvakban).
Mi továbbra is hiszünk a megegyezésben. A hír negatív, de csak korlátozott árfolyamhatással járhat.
A magasabb céltartalékolásnak köszönhetően elmaradt a piaci várakozástól az FHB első negyedéves eredménye
Az FHB 169 millió forintos nettó eredménye jelentősen elmarad az általunk várttól, aminek hátterében a vártnál 39%-kal magasabb céltartalékképzés áll. Ezen kívül a bevételek között is található eltérés az általunk vártakhoz képest. A nettó kamatbevétel 7%-kal volt alacsonyabb, mint vártuk, a nettó díj- és jutalékbevétel azonban 14%-kal, a nettó kereskedelmi bevétel pedig 275%-kal múlta felül a várakozásainkat. Így az agregált szinten a teljes bevételek és a kiadások megfeleltek a várakozásainknak. Szintén eltérő volt az adóráta, amivel számoltunk, ami jelentősen felülmúlta a vártat és éves szinten 32%-kal nőtt az első negyedévben.
A nettó kamatbevétel 3%-kal csökkent negyedéves szinten, aminek hátterében a lakossági hitel állomány 5,6%-os csökkenése állt. Ugyanakkor a nettó kamatmarzs stabil volt. A hitelvolument a forint első negyedéves erősödése is érintette (+8,5% a svájci frankkal szemben, +5% az euróval szemben), hiszen a hitelek 56%-a devizahitel. A nettó díjbevétel 5%-kal csökkent negyedéves szinten, ami azzal magyarázható, hogy az üzleti tevékenység az első negyedévben gyengébb volt, mint a tavalyi év utolsó negyedévében. A nettó céltartalékképzés negyedéves szinten 75%-kal nőtt, ami megemelte a kockázati költségeket (1,46%-ra, negyedéves összehasonlításban 64 bázisponttal) és a kockázat/hozam mutatót 24%-ra növelte (+107 bázispont negyedéves szinten).
Az eredmény kiábrándító, a kamatbevételek kedvezőtlen alakulása különösen rossz jel. A lakossági hitelek csökkenése várt volt, de nem ilyen mértékben. A következő időszakban felülvizsgáljuk várakozásainkat, mivel azok még nem tartalmazzák az Allianz akvizícióját.
További részletek a gyógyszertámogatási rendszer változásáról
Szócska Miklós, az egészségügyi minisztérium államtitkára és Nagy Anna kormányszóvivő tegnap újabb részleteket árult el a gyógyszertámogatási rendszer változásairól. A dokumentumterveztet már jóváhagyták és hamarosan a parlament elé kerül. A fő cél, hogy a 343 milliárd forintos költségvetés ne sérüljön. A tervezett megtakarítás 2011-ben 26,3 milliárd forint. 2011 júliusától a gyártók adója 12%-ról 20%-ra nő, ami 4,3 milliárdos plusz bevétel az E-Alapnak. Az orvoslátogatói díj duplájára, 10 millió forintra nő (egy főre, egy évre), amitől a költségvetés 1 milliárd forint plusz bevételt vár. Egyéb intézkedések: (a) felülvizsgálatra kerülnek a támogatásvolumen-szerződések, aminek 2 milliárdos pozitív hatása lehet, (b) generikum térnyerésének elősegítése (4 milliárd forint), (c) lejáró szabadalmak (1 milliárd), (d) terápiás felülvizsgálati rend (2 milliárd), (e) eredmény alapú támogatás (1 milliárd), (f) nemzetközi referenciaárazás (1 milliárd), koleszterinszint csökkentő támogatások felülvizsgálata (5 milliárd forint), (g) kombinációk fixesítése (4 milliárd).
Az intézkedéscsomag meglehetősen komplex és a gyártók adójának illetve az orvoslátogatói díjak kivételével nem igazán kalkulálható pontos hatásuk. A negatív hatás az Egis esetében nagyobb mértékű, miután a 2009/10-es árbevétel 27,5%-a származott a magyar piacról, míg a Richter esetében ez csak 12,3% volt. Számításaink szerint a Richter általunk várt profitja 2011-ben 5,2%-kal, az Egis-é 13,1%-kal csökken. Hosszú távon mindkét gyógyszergyártó bevételében erősödik az exportbevétel, így az Egis esetében 21.000, a Richterében 46.400 forintos célárat kapunk a jelenlegi 25.400 és 50.900 forinttal szemben (számításaink szerint számoltunk az adó és az orvoslátogatói díj változásával, de a K+F költségek visszaigénylésével nem). Persze az sem zárható ki, hogy az intézkedések fényében a cégek felülvizsgálják magyarországi operációjukat. Mindent egybevetve úgy gondoljuk, a legrosszabb már beárazódott a részvények árfolyamába.
E-Star: A sajtókonferencia összefoglalója
Az EETEK akvizíciójának tegnapi bejelentése után az E-Star tegnap sajtótájékoztatót tartott, ahol további részleteket árult el a tranzakcióval kapcsolatban. A főbb pontok:
- Amint az a bejelentésből már kiderült, a vételár 21 millió euró. Az EETEK nettó adósága 1,9 millió euró. Következésképp az EETEK akvizíciója nem akadályozza meg, hogy az E-Star által kitűzött 30% saját tőke- 70% hitel arány megvalósulását, sőt lehetővé teszi új hitelek felvételét, mellyel a vállalat további projekteket valósíthat meg.
- Az E-Star az EEETEK hat projektjét tartja meg (FondElec Polska, EC Mielec, EC Gorlice, Euro Energetyka, EC Energetyka, EPV Biogáz, RESZ). A vállalat profiljába nem illő projekteket (pl. nap- és szélenergia) értékesíti.
- Az átszervezés várhatóan három hónapot vesz igénybe és nettó költsége 5 millió euró lesz.
- 2011-ben az árbevétel 24-25%-a származhat Lengyelországból a menedzsment várakozásai szerint.
- A menedzsment várakozásai statikusak, vagyis nem számolnak új projektekkel és új fogyasztókkal Lengyelországban.
- Az akvizíció finanszírozása több forrásból történik / történhet:
- Magyar kötvénykibocsátás. A program harmadik szakaszában 1,1 milliárd forint folyt be (4 millió euró) és további rábocsátások következhetnek.
- Lengyel kötvényprogram, mely folyamatban van, így eredményéről egyelőre nem tudni semmit.
- A korábbi időszakból származó készpénz, ami nem került felhasználásra a román projektekhez. (2010 végén 1,3 milliárd forintos készpénzállománnyal rendelkezett a vállalat.)
- Akvizíciós hitel felvételét is fontolóra vette a menedzsment, azonban ennek esetleges mérete a kötvénykibocsátások sikerétől függ.
- A menedzsment felülvizsgált előrejelzései burkolt profit figyelmeztetést jelentenek a romániai projektekkel kapcsolatban. Mind Marosvásárhelyen, mind Zilahon kevesebb fogyasztó csatlakozott a rendszerhez, mint amennyit a rendszer kiszolgálni képes illetve mint amennyire a megnyert tender szólt, ezért a menedzsment óvatosabb lett becsléseiben.
Az akvizícióról alkotott véleményünk nem változott a sajtótájékoztató után sem, továbbra is úgy gondoljuk, hogy az értékteremtő az E-Star számára. A finanszírozási hátteret tekintve sok múlik a kötvénykibocsátások sikerén. A romániai projekteket illetően: (1) zilahnál a valós fogyasztószám és az általunk várt közötti eltérés nem szignifikáns. (2) a marosvásárhelyi projekt esetében az eltérés kb. évi 100 millió forint árbevétel kiesést jelent, aminek a fair értékre gyakorolt hatása már beárazódott.
4.040 forintra csökkentettük Danubius célárunkat, ajánlásunk továbbra is Tartás
Ma reggel publikált vállalatelemzésünkben 4.040 forintra csökkentettük a Danubius célárunkat, de megtartottuk a Tartás ajánlást a szállodarészvényekre. Csökkentettük az idei előrejelzéseket is, véleményünk szerint a 3 veszteséges év után újra negatív profitot láthatunk (-59 millió forint).
A diszkontált cash-flow modell alapú értéket lehúzta a kilátások csökkentése, amit ellensúlyozott a hazai 10 éves állampapír hozamszint csökkenése. Véleményünk szerint kisebb lett az esélye az idei tőzsdei kivezetésnek, hiszen várakozásunk szerint immár csak a jövő év hozhatja meg a fellendülést. A hazai EU elnökség nem hozta meg a várt élénkülést, a Széchenyi Pihenőkártya jövő évi bevezetése azonban erősen pozitívan hathat a magyarországi szállodák belső keresletére.
Rövid hírek
- A PannErgy rendkívüli közgyűlést hívott össze 2011. június 24-re. A napirendi pontok között az új 5 évre szóló stratégiai terv, valamint a műanyagipari leánycég, a Pannunion eladása szerepel.
- Első negyedéves gyorsjelentésének hétfői publikálása után tegnap sajtótájékoztatót tartott a Rába. A főbb pontok: (i) a gyenge első negyedéves eredmény hátterében az áll, hogy a nyersanyagárak emelkedését csak késéssel tudják az ügyfelekre hárítani, azonban a teljes pénzügyi évre 10%-kal növekvő árbevételt, stagnáló EBITDA-t és pozitív nettó eredményt vár a menedzsment, (ii) a szektor előrejelezhetőbbé vált, (iii) az EU lett a Rába fő fókusza, (iv) a második félévben fontos bejelentések várhatóak a Rába nyugat-európai autógyártás beszállítói láncába történő belépéséről, azonban a részletek még titkosak, (v) fontos fejlemények várhatók az ingatlan üzletágban is, (vi) az új stratégia a második félévben kerül bemutatásra. A sajtótájékoztató üzenete pozitív, azonban a részletek ismerete nélkül a piac szkeptikusan fogadta azt. Pozitív árfolyamhatás csak akkor várható, ha konkrétumok látnak napvilágot.