Az élő mulasztások száma még nagyobb ütemben, éves szinten 58 százalékkal nőtt, immár több mint 600 ezer aktív tétel van. Az élő mulasztások bővülése a korábbi negyedévhez képest tovább gyorsult, három hónap leforgása alatt közel 70 ezer darabbal nőtt. Júliusban - csakúgy, mint a tavalyi hetedik hónapban - negatív csúcs keletkezett, 39 ezer darab új mulasztás került be az adatbázisba.
A KHR-ben "feketelistájára" azok adatai kerülnek, akik legalább a minimálbér (69 ezer forint) összegét kitevő kölcsönösszeg megfizetésével, több mint 90 napon át késlekednek. Az is felkerül a listára, aki hamis okmánnyal igazolja magát, hamis adatot közöl, vagy bankkártyával visszaélést követ el. Az adatokat a mulasztás megszűnését követően még öt évig nyilvántartják. A BISZ megállapítja: "Az utóbbi néhány év dinamikus lakossági hitelezése folytán, a romló gazdasági helyzet mellett a háztartások adósságtömege is történelmi maximumán van, így a hazai pénzügyi szektornak reálisan további portfolióromlásra kell felkészülnie a következő hónapokban".
Jön a teljes hitelnyilvántartás
Jövőre a tervek szerint - a vállalatihoz hasonlóan - létrejön a teljes körű lakossági hitelnyilvántartás (tlh), az igazságügyi és rendészeti miniszter már benyújtotta az erre vonatkozó törvényjavaslatot az országgyűlésnek. A tlh nem felváltja, hanem kibővíti a jelenlegi negatív listás nyilvántartást, a törvény - elfogadása esetén - 2009. május 1-jén lép hatályba. A tlh létrehozásának célja az ügyfelek fizetőképességének jobb megismerése, a jelenlegi nyilvántartásból ugyanis csak a fizetőkészségről nyerhető információ. A negatív adatok a törvényjavaslat szerint továbbra is kötelezően bekerülnek a KHR-be. A pozitív hiteladatok átadását megtilthatják a lakossági ügyfelek, ezt azonban regisztrálni fogják a KHR-ben. A tiltó nyilatkozatot vissza lehet vonni.
A GIRO Zrt. és a tulajdonában lévő BISZ az elmúlt hetekben vezető magyarországi hitelintézetek kezdeményezésére, önkéntes alapon, Credit Reference (CR) néven megkezdte a teljes listás lakossági hitelinformációs rendszer megszervezését. Nagy Róbert, a BISZ elnök-vezérigazgatója az MTI-nek azt mondta, a szervezést addig mindenképpen folytatják, amíg a parlament el nem fogadja a központi hitelinformációs rendszerről szóló törvényt. Az IT fejlesztését már korábban megkezdték, így amikor szükségessé válik, fogadni tudják az adatokat.
Adatvédelem tiltakozik
A tlh bevezetését megnehezítheti, hogy Jóri András adatvédelmi ombudsman az erről szóló kormánydöntés ismertetésekor közölte, hogy minden rendelkezésére álló eszközzel fel fog lépni a teljes körű hitelinformációs rendszer létrehozása ellen; elődje, Péterfalvi Attila hasonló véleményen volt.