A választható portfóliós rendszer bevezetésével lehetővé válik a felhalmozási időszakban lévő tagok számára, hogy az egyéni számlákon lévő megtakarításokat a meghatározott összetételű befektetési portfóliók egyikében helyezzék el - áll a cég szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményében.
Azt természetesen mindenki maga döntheti el, hogy melyik portfóliót választja, ám amennyiben a pénztártag nem él a választás lehetőségével - vagyis nem jelzi személyes választását december elsejéig -, megtakarítását a pénztár a törvényben meghatározott módon, a nyugdíjkorhatárig hátralévő évek száma alapján automatikusan besorolja a megfelelő portfólióba. A pénztárba újonnan belépők - amennyiben belépéskor nem nyilatkoznak az egyéni portfólió választás tekintetében - a fent leírt módon, a nyugdíjkorhatárig hátralévő éveik száma alapján kerülnek besorolásra.
Az eltérő kockázatú és hozamú befektetési portfóliók kialakítása a következő módon alakul, amennyiben a nyugdíjkorhatárig hátralévő idő:
- a 15 évet meghaladja, akkor a tag egyéni számláját a - 40 százalék feletti részvényarányú - "Növekedési" portfólióba,
- 5-15 év év között van, akkor a tag egyéni számláját a - a 10-40 százalék közötti részvényarányú - "Kiegyensúlyozott" portfólióba,
- 5 évnél kevesebb, akkor a tag egyéni számláját a - legfeljebb 10 százalékos részvényarányt tartalmazó - "Klasszikus" portfólióba
sorolja be a pénztár. Fontos tudnivaló, hogy az egyenleg az egyes portfóliók között nem osztható meg, a pénztártag egy adott időpontban csak egy portfóliót választhat.
A változtatás célja a tájékoztatás szerint, hogy a nyugdíjcélú megtakarítások befektetései egy hagyományos életpálya-görbe mentén mozogjanak, azaz minél hosszabb idő van a pénztártag nyugdíjkorhatárának eléréséig, annál több magasabb kockázatú, de hosszabb távon magasabb hozamot eredményező befektetési típus jelenjen meg az eszközök között. (Nyugellátásra mintegy 8,4 százalékkal több pénz jut 2008-ban az ideinél, így jövőre a 4,9 százalékos emelésen felül mintegy 760 ezer ember kap többletemelést.)