Nemzetközi hírek
USA: Gyenge kezdés után nap végére pluszban zártak az amerikai részvényindexek (Dow +0,33%; S&P +0,53%; Nasdaq +0,36%). A kiskereskedelmi forgalom a vártnál nagyobb mértékben, 0,6%-kal bővült év/év alapon. A pozitív hangulathoz hozzájárult, hogy a Goldman Sachs befektetési bank tisztított egy részvényre jutó eredménye (EPS) a várt eséssel szemben 4,93 dollárra emelkedett. A piacnyitás előtt közölt adatot volatilis kereskedés követte, nap végére azonban csekély emelkedéssel, de 10 hónapos maximumára emelkedett a bankpapír ára. A Johnson&Johnson profitja az előrejelzéseknek megfelelően alakult, a papír árfolyama 0,88%-ot emelkedett. Az Intel piaczárás után tette közzé negyedéves gyorsjelentését, a tisztított EPS a vártnál jelentősen kisebb mértékben esett. Az Európai Unió a második negyedévben 1,45 milliárd dolláros büntetést rótt az amerikai számítástechnikai vállalatra, ami a tisztítás nélküli eredményt a negatív tartományba húzta. A részvények árfolyama 7%-os pluszban tartózkodik a tőzsdén kívüli kereskedésben (OTC). A pénzügyi szektor a Goldman jó eredménye ellenére 0,4%-ot esett, alulteljesítve ezzel a piacot.
Olaj és arany: Az olaj ára folytatja küzdelmét a 60 dolláros szinten. Tegnap nagy volatilitás mellett tért vissza az árfolyam a meghatározó szinthez, ahol a ma reggeli kereskedésben is tartózkodik. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal ma teszi közzé a múlt heti olaj- és benzinkészletek alakulását. Az elemzők a kőolaj esetében további 2,1 millió hordós szűkülést várnak, míg az üzemanyag esetében további 875 ezer hordós növekedéssel kalkulálnak. Míg az olajkészletek már jelentősen elszakadtak az egy-két hónapja még rekord magas szintjeiktől, a benzinkészletek jelentős emelkedése borzolja a kedélyeket a kereslettel kapcsolatban. Ez állhat az olaj áremelkedés trendtörése mögött is. Az arany ára tovább erősödött tegnap, és ma már a 925 dolláros szinten is áthaladt az árfolyam.
Makrogazdaság: Magyarország fogyasztói bizalmi indexe elkezdett emelkedni a nagy mélységből, és értéke -63,1 pont lett. 9 órakor a magyar ipari termelés júliusi alakulásáról tájékozódhatunk. Az USA számos fontos makroökonómiai mutatót hoz nyilvánosságra, melyek közül kiemelendők az inflációs adatok, a New Yorki feldolgozóipari index (Empire Manufacturning), valamint az ipari termelés júniusi alakulása.
Távol-Kelet: Az ázsiai indexek többsége szárnyal, a japán Nikkei index 0 körül oszcillál (Nikkei +0,02%; Hang Seng +1,59%; Shanghai +1,18%; Kospi +2,49%). A Samsung árfolyama 5,2%-ot emelkedett, miután az Intel a várakozásoknál jobb eredményről számolt be az USA-ban. Ez enyhítette a technológiai piacokon várt kereslet-visszaeséssel kapcsolatos aggodalmakat. A bányavállalatok árfolyama tovább menetelt, ahogy a fémek drágultak. A Rio Tinto 1,3%-os pluszban tartózkodik, míg a BHP Billiton árfolyama 1%-kal emelkedett. A japán piacokon azonban a vételi erőt a negatív hangulat tépázza. A Japán Nemzeti Bank 1%-ra csökkentette a 2010-re vonatkozó reál GDP növekedési kilátásokat az áprilisban publikált 1,2%-ról. A Mizuho bank árfolyama 3,03%-os mínuszban tartózkodik, mivel a vállalat korábban közölte, 3 milliárd törzsrészvény kibocsátását tervezi, és az árat július 15. és július 17. között határozza meg.
Devizák: A dollár értéke lényegében nem változott az euróval szemben, az EUR/USD kurzus tartja magát a beszűkülésben 1,3985-nél. A jen azonban jelentősen gyengült, és az USD/JPY keresztárfolyam visszatesztelte a 93-as szintet. A forint folytatja a korrekció utáni erősödését, az EUR/HUF árfolyam ismét a 275-ös szint alá, 273-ig csökkent a ma reggeli kereskedésben.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a pozitív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Mindenki a vállalati eredményeket nézi árgus szemekkel. Sokan meg vannak győződve arról, hogy hasonló lesz a forgató könyv, mint az első negyedévben volt. Az óvatos és kicsit pesszimista elemzői várakozásokat rendre felülmúló vállalati eredményeket láthattunk. Ezt egyelőre igazolja is az Alcoa, a Goldman és az Intel eredménye is. Mindannyian pozitív meglepetéssel szolgáltak a befektetők számára. Lehet örülni. Mi azért óvatosabbak lennénk, hiszen jöhet még negatív meglepetés. Az előremutató hangulat indikátorok a kezdeti jelentős javulást követően rendre visszaesést mutatnak. Gondoljuk csak a tegnapi ZEW indexre, vagy a múlt héten publikált amerikai fogyasztói bizalomra. Kiderült, hogy "még sincs kolbászból a kerítés". A vállalati eredmények esetén is sokszor csak a likviditás növekedéséből adódó hatásokat láthatunk. Még hosszú az út a reálgazdaság talpra állásához. Anélkül pedig nincs tartós tőzsdei emelkedés.
Rövid vállalati hírek
- MOL: Áldott Zoltán a kutatás-kitermelésüzletág vezetője egy londoni konferencián elmondta, hogy a MOL egy újabb hidrokrakkolót építhet a Dunai finomító mellett, mely több dízel termelését tenné lehetővé.
- Az FHB 2 milliárd forinttal emelte kereskedelmi bankjának alaptőkéjét, mely most 4,3 milliárd forint.
- Ma lezárul az RFV új részvényeinek jegyzési időszaka. Előzetes adatok alapján tegnap délig 508.304 darab részvény került lejegyzésre az eredetileg felajánlott 400.000 darabból.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.