A hatályos jogszabályok a korábbiakhoz képest nagyobb felelősséget tulajdonítanak a vezető tisztségviselőknek, emiatt döntéseik a cégük, egyes esetekben pedig a személyes vagyonukra is hatással lehetnek.
Két irányba működik
A céges üzletvitel, illetve a személyes vagyon védelmére kínálják a nagyobb biztosítótársaságok a vezető tisztségviselők és a felügyelőbizottsági tagok felelősségbiztosítását. Ez arra az esetre szól, ha a társaság vagy harmadik személy a társaság vezetőinek döntése miatt pénzügyi veszteséget szenved el, amiért a társaság vagy a vezető felel.
- A biztosítások területén sajátosnak számít a kkv-szektor. A biztosítótársaságok számára már az is sikernek számít, ha a normál tevékenységüket biztosítják ezek a cégek. A vezető tisztségviselők által okozott kárra köthető forma azonban még gyermekcipőben jár Magyarországon - jelenti ki Csáki Gyula, a Generali-Providencia Biztosító Zrt. szakembere.
- Náluk nem is jellemző ilyen biztosítások megkötése. A forma maga speciális, és viszonylag új a piacon, ezért a szerepe egyelőre nem jelentős, de elmondható, hogy egyre nő - bizakodik viszont dr. Budai Péter, az Allianz Hungária Biztosító Zrt. vezető kockázatvállalója, hozzátéve, hogy a nagyvállalati, nagyipari termelő és szolgáltató, pénzintézeti szektor lefedettsége már majdnem teljes e tekintetben.
A kkv-szektorban azonban nemigen terjedt el a vezető tisztségviselők felelősségbiztosítása. A vezetők itt sokszor nincsenek is tudatában a rájuk háruló felelősség mértékének, illetve nem tudnak arról, hogy ez a biztosítás a piacon elérhető. Fekete Ferenc, a GrECo International Biztosítási Alkusz és Tanácsadó Kft. vezető biztosítási tanácsadója azonban felhívja a figyelmet arra, hogy a biztosítás két irányban működik, hiszen a tulajdonosoknak nyújt fedezetet a vezetői döntések következtében keletkező veszteségekre - természetesen ilyen esetben a tulajdonosnak tudnia kell bizonyítani, hogy rossz döntés született -, és a vezetők saját vagyona is védelmet élvez. A társasági törvény szerint ugyanis a vezetők saját vagyonukkal is felelnek a cégért.
Bátrabb vezetői döntések
Mivel veszélyes terméknek számít, a biztosítónak körültekintően kell eljárnia a vezető tisztségviselők felelősségbiztosítására vonatkozó igények vizsgálatakor. Csáki Gyula fontosnak tartja például, hogy a biztosítótársaság tisztázza, az ügyvezető mekkora mértékben tulajdonosa is a cégnek, hiszen az ilyen felállás - márpedig minél kisebb egy cég, annál valószínűbb, hogy az ügyvezető egyúttal többségi tulajdonos is - kockázatot jelent. Budai Péter szerint azonban az ilyen biztosítás megkötése nagyban hozzájárulhat a cég kiegyensúlyozott pénzügyi helyzetének eléréséhez, illetve a bátrabb, üzletibb szemléletű vezetői döntések meghozatalához. Elejét lehetne venni a piaci körbetartozások kialakulásának, illetve a számtalan csőd- és felszámolási eljárás megindításának, ezáltal kiszámíthatóbb piaci környezet jöhetne létre. Jellemzően viszont közepes- és nagy cégek kötnek vezető tisztségviselőikre felelősségbiztosítást, pedig - emeli ki Fekete Ferenc - a konstrukció a kisebb cégeknél is alkalmazható.
Tudni kell azonban, hogy ilyen biztosítást akkor célszerű kötni, ha a cégvezetői és a tulajdonosi kör elválik egymástól. A biztosítási díj alapja nem a vezető tisztségviselők száma, leginkább az éves árbevétel nagyságától és a kártérítési limittől függ. A biztosítás az igazgatósági tagokon és felügyelőbizottsági tagokon kívül kiterjeszthető a saját döntési jogkörrel bíró alkalmazottakra is, például a munkavédelmi felelősre. Bizonyos esetekben pedig a biztosítás fedezetet nyújt a hatósági intézkedések következtében kirótt bírságokra is, kivétel ez alól az APEH. A biztosítás még három évig fennáll, miután a vezető elhagyta a céget, illetve a fedezet önrészesedés nélkül is megoldható - sorolja az előnyöket Fekete Ferenc.
A teljes cikk megjelent a Piac és Profit októberi számában.