Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Mínuszba fordultak az amerikai tőzsdék tegnap (Dow -0,8%; S&P -1,2%; Nasdaq -1,3%), ma reggel azonban jó a hangulat. Mario Draghi, EKB elnök szerint rendkívül nehéz lesz a következő negyedév, de nem lesz erőteljesebb kötvényvásárlási program. Az IMF csak 150 milliárd eurót kap, mivel a tervezett EU-27 hozzájárulás a britek vétóján bukik.
- Az eurózóna országainak kötvénypiacaira nagy nyomás helyeződhet 2012 első negyedévében -mondta Mario Draghi, EKB elnök az EP gazdasági és monetáris bizottsági ülésén. A következő negyedévben ugyanis 250-300 milliárd eurónyi államkötvény és 230 milliárd eurónyi banki kötvény jár le. Csak Olaszország 150 milliárd eurót kell refinanszírozzon.
- Draghi határozottan kijelentette, hogy az EU alapszerződés tiltja a monetáris finanszírozást, így az EKB nem lép agresszívebben az állampapír piacra.
- Az eurózóna pénzügyminisztereinek (eurócsoport) tegnapi találkozóján elfogadták, hogy 150 milliárd euróval növelik az IMF tőkéjét. A siker csak részleges, hiszen a korábbi cél 200 milliárd euró volt, minden EU tagország befizetésével. Ez Nagy-Britannia vétóján múlik, hiszen a nem EMU tag Csehország, Dánia, Lengyelország és Svédország jelezte, hogy kész a Valutalap forrásbővítésére.
- Ma reggelre a Richmondi Fed elnöke hozott jó hangulatot, miután elmondta, hogy jövőre növekedhet az USA gazdasága.
Olaj, arany:
- 0,6%-al emelkedett ma reggel a kőolaj ára és jelenleg 94,5 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Kim Dzsongil észak-koreai vezető halála és Irán katonai mozgolódása fokozza a geopolitikai feszültségeket.
- Az arany ára tegnap 0,3%-kal csökkent, majd ma 0,3%-kal emelkedett.
Távol-Kelet:
- Megnyugodtak a piacok a tegnapi zuhanást követően, kisebb mozgásokat láthattunk ma reggel Ázsiában (Nikkei 0,49%, Hang Seng 0,32%, Shanghai -0,11%)
- Az ausztrál jegybank szerint az ázsiai növekedés lassulhat ugyan az európai krízis nyomán, de továbbra is stabil maradhat.
Devizák:
- Az EUR/USD devizapár árfolyama továbbra is mozdulatlan. Napok óta az 1.30-as támasz felett oldalaz a kurzus.
- A forint árfolyama nem mozdult sokat az elmúlt napokban, tegnap a 20 napos mozgóátlag alatt, 303 forint környékén araszolt a kurzus.
Határidős piacok:
- Pluszba fordultak az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Az EKB elnöke is elismerte, hogy az első negyedévben hatalmas nyomás fog nehezedni az állampapír piacra. Ugyanis az euró övezeti országoknak mintegy 500 Mrd eurónyi hitelt kellene megújítani az egész évi 1.100 Mrd euróból. Szerintünk ezért fordult a magyar kormány az IMF-hez, hiszen a pénzért folyó versenyfutásban valószínűleg lemaradók leszünk. Ezért jogosan merül fel az emberben az a gondolat, hogy a kormány azért oly eltökélt a jegybanktörvény módosításában, hogy az IMF megállapodás elmaradása esetén a jegybanki tartalékok felhasználásával finanszírozhassa a lejár majd 5 Mrd eurós devizaadóságot. Hiszen az év második felében már enyhébb lehet a pénzpiacokon a szorítás, s egy hitelfelvétellel, akár vissza is lehet pótolni az átmenetileg csökkenő tartalékokat. Persze nem szabad elfelejtenünk, hogy a folyófizetési mérlegünk rendre jelentős többletet mutat, vagyis az is segíthet a tartalékokon ütött lyuk befoltozásában. Mindenesetre a jövő év eleje nehéz lesz mind az EU, mind a mi számunkra is. Kérdés, hogy az EKB (a németek) bedobják-e a törölközőt, s elkezdik-e finanszírozni a perifériás országokat limit nélküli kötvényvásárlásokon keresztül.
Vállalati hírek
- A Nokia Siemens Network jelentős tendert nyert Indonéziában. A cég 40 gigabyte/sec adattovábbítási képességre bővít egy tenger alatti vezetéken, mely így a világ leghosszabb (354 kilométeres) ilyen kapacitású kábele lesz. A vezeték a PT Telekom és egyéb nagy indonéz cég mobil, vezetékes és egyéb adatforgalmát bonyolítja majd le.
- A Siemens és a Gazprom stratégiai együttműködést tervez az energetikai, logiszikai, elektronikai és a gyógyászati infrastruktúra területén, a két cég vezérigazgatójának moszkvai megállapodása alapján.
- A német Handelsblatt újság forrásai szerint a Deutsche Bank alapkezelő üzletágának részeinek megvásárlására pályázók februárig kell benyújtsák nem kötelező érvényű ajánlatukat. Az újság információi szerint pár tucat résztvevő tehet ajánlatot, és összesen 2-3 milliárd euró folyhat be a Deutsche Bankhoz.
- Sajtóértesülések szerint tanúként hallgatta ki Hernádi Zsolt MOL vezért a Központi Nyomozó Ügyészség az INA vesztegetési üggyel kapcsolatban. Hernádi a hatóságnak elmondta, hogy nagyon nehezen tudott kapcsolatot kiépíteni Ivo Sanader egykori horvát mininszterelnökkel. Először 2004-ben találkoztak, és Sanader nem volt nyitott a MOL tervei iránt. 2010-ben lemondása után Sanader ismét megkereste Hernádit, de köztük semmilyen szerződéses kapcsolat nem jött létre. A MOL megerősítette, hogy Hernádi Zsoltot több személlyel együtt kihallgatták, de a részleteről nem nyilatkoznak, mivel az ügy még nyomozati szakaszban van.
- Az Independent angol lap értesülései szerint a MOL kurdisztáni partnere, a Gulf Keystone részvényenként 8 angol fontos ajánlatot kapott szemben az akkori 1,5 fontos piaci árral. Piaci spekulációk szerint az Exxon lehet az ajánlattevő, hiszen egy hónapja lépett be a kurd olajpiacra. A pletykára 20%-ot ment a Gulf Keystone árfolyama. Az ügylet részvényenként 6.000 forinttal növelné a MOL fair értékét, így a MOL árfolyama is mintegy 1.000 forinttal emelkedett. Ugyanakkor a Gulf Keystone egy meg nem nevezett forrása úgy nyilatkozott, hogy az elmúlt időszakban nem kaptak olyan ajánlatot, ami bejelentési kötelezettséget indukált volna.
- A Moody's nem változtatott az OTP hitelbesorolásán, a bank deviza szenior adósság besorolása Ba1, a deviza alárendelt adósság besorolása (Lower Tier2) Ba2, míg a deviza alárendelt adósság minősítése (Upper Tier2) Ba3. Ugyanakkor az FHB pénzügyi erejének besorolását D-ről E+-ra változtatta, és csökkentette a külföldi valutában denominált hosszú lejáratú betéti hitelminősítését is. Árfolyamhatásra egyik bank esetében sem számítunk.
- Az E-Star Management Kft. E-Star Management Zrt-vé alakul át.
- A Richter értékpapír juttatási programjának megfelelően 2011. december 19-én 48.973 darab saját részvényt adott át 4.760 munkavállalója részére. A részvények 2014. január 2. napjáig letétben lesznek a munkavállalók értékpapírszámláin. Az átadás után a társaság saját részvény állománya 124.399 darab, csoport szinten 134.949 darab.
- A PannErgy 2011. december 19-én 9.944 darab saját részvényt vásárolt 620 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 2.930.912 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 13,92%-a.