Kamatvágás: Lesz? Nem lesz? Mi lesz?

A jövő hét legfontosabb hazai vonatkozású eseménye az MNB kamatmeghatározó ülése lesz. Az augusztusi „meglepő” 25 bázispontos kamatvágást követően a piaci elemzők többsége (köztük a CIB Bank is) arra számít, hogy szeptemberben nem módosítja a 6,75 százalékon álló irányadó kamatát az MNB. A megkérdezett 21 elemző közül 16 változatlan kamatszint mellett tette le voksát, míg öten 25 bázispontos lazításra számítanak. A határidős jegyzések mindeközben valamivel több, mint 50%-os eséllyel áraznak egy kamatvágást szeptemberre – áll a CiB Bank összeállításában.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Gyenge növekedés, inflációs kockázatok

Az elmúlt időszakban megjelent makrogazdasági adatok közül a növekedési számok továbbra is erős érvként szolgálhatnak a lazább monetáris kondíciókra, az inflációs folyamatok azonban óvatosságra inthetnek. A rövidtávon tovább emelkedő infláció, a felfele mutató inflációs kockázatok és a tény, hogy az MNB középtávú célja nagy valószínűséggel nem csak idén, de jövőre sem teljesül a további kamatcsökkentés ellen szól.

A piaci folyamatok sem mutatnak egyértelműen a lazítás irányába, annak ellenére sem, hogy az augusztusi ülés óta CDS felárunk csökkent. A forint árfolyama az elmúlt egy hónapban 2,5%-ot gyengült, ami nagyobb mértékű, mint a régiós devizák leértékelődése, és a CDS felár csökkenésének mértéke is elmarad a régiós átlagtól. Az állampapír piacon a görbe középső és hosszú részén a hozamok egy hónap alatt 6-25 bázisponttal kerültek lejjebb, az elmúlt napokat azonban már itt is a hozamok lassú felfele araszolása jellemezte.

Az IMF-től függ a Orbán akcióterve és a költségvetés
Miként arról a Piac&Profit beszámolt mozgalmas ez a hét, annak ellenére – vagy talán éppen azért –, hogy hétfőn elhalasztották a jövő évi költségvetés módosító javaslatainak szavazását az IMF/EU-tárgyalásokra hivatkozva. A büdzsét megalapozó törvényekről sem szavaztak, erre a jövő héten kerül sor, miként a munkahelyvédelmi akciótervhez kapcsolódó módosításokra is. Ez utóbbi finanszírozásának forrása továbbra sem tisztázott, bár a nemzetgazdasági miniszter és államtitkárai állítják: megvan a fedezete a bevételi oldal újabb bizonytalanságai ellenére is. Mindezek mellett az akcióterv tovább bővül, így feltehetően a költségei is növekednek: a gazdasági tárca javaslatára a 25 év alatti pályakezdők után a munkáltatóknak az eredeti elképzelés szerinti 50 százalék helyett két évig egyáltalán nem kell majd szociális hozzájárulási adót fizetniük. A parlamenti és kormányzati szereplők mindenesetre feltűnő összhangban munkálkodnak az ügy érdekében
A CDS szpread és a forint viszonylagos alulteljesítése összefüggésben lehet az ország specifikus kockázatokkal, hiszen az elmúlt időszakban az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatban vegyes, de inkább negatív hírek érkeztek. A nagy jegybankok monetáris lazító programjai azonban az elmúlt időszakban jelentősen erősítették a globális kockázati kedvet, amiből a forint is profitálni tudott –a hazai bizonytalanságok –átmenetileg legalábbis- háttérbe kerültek.

A csökkentés és a szinten tartás is indokolható lenne

A CIB elemzői szerint augusztushoz képest fundamentális változások nem következtek be sem a makrogazdasági, sem a piaci helyzetben, így a Tanács akár a szinten tartást, akár a csökkentést tudja indokolni. A szakemberek szerint nem árt ugyanakkor az óvatosság: bár rövid távon drasztikus negatív korrekcióra nem számítanak a globális piacokon, a hangulat fokozatosan romolhat, ami nyilvánvalóan a forint eszközök kockázati megítélésére is hatással  lesz (különösen IMF védőháló hiányában.)

Így mindent összevetve reális döntés lehet a Monetáris Tanácstól a kivárás, de fontos hangsúlyozni, hogy az augusztusi kamatdöntés ismeretében egyáltalán nem lenne meglepő, ha újabb negyed százalékos lazítás lenne a végeredmény. Év végére továbbra is 6,5, míg 2013 végére 6 százalékos irányadó rátát prognosztizálnak a CIB elemzői.

Több fontos adat is kijön a héten

A megjelenő makrogazdasági adatoknak –az előző időszakhoz hasonlóan- nem lesz komoly hatása a piaci hangulatra. A kiskereskedelmi forgalom és a munkaerő piaci számok várhatóan továbbra sem utalnak fordulatra a fogyasztásban, a folyó fizetési mérlegben a piac növekvő többletre számít a második negyedévben.

Európában az előzetes szeptemberi inflációs adatok a pénzromlási ütem mérséklődését jelezhetik, míg az Ifo indexben stagnálást vár a piac. A brüsszeli gazdasági hangulat index értéke emelkedhetett szeptemberben, az alapvető kép azonban nem változik: az EKB intézkedései a hangulatra pozitívan hatottak, a reálgazdaság azonban továbbra is szenved, a harmadik negyedév gyorsuló ütemű visszaesést hoz a GDP-ben.

Az Egyesült Államokban is több fontos makrogazdasági adat napvilágot lát, az ingatlanpiaci számok a szektor stabilizálódását jelezhetik, de a befektetők a pénteki jövedelmi és fogyasztási adatokra is figyelnek majd, csakúgy, mint a megrendelés állomány számokra. Utóbbi esetben az előző havi jelentős emelkedést követően korrekció várható.

Október elején lesz mozgás Európában

Jövő héten nem várható olyan fontos esemény, hír, amely drasztikusan megváltoztatná a piaci hangulatot. Európában október elején gyorsulhatnak fel az események, ekkor születhet döntés a görög mentőcsomagról, és az EU-csúcsra, illetve az IMF közgyűlésének időpontjára az is kiderülhet, hogy Spanyolország kéri-e az EKB támogatását.

Az elmúlt hetek jegybanki stimulusainak pozitív hatása –igaz egyre gyengülő mértékben- kitarthat, de a figyelem középpontjába fokozatosan visszakerülhetnek a globális növekedési kilátások, illetve az európai kockázati tényezők. Ennek nyomán drasztikus negatív korrekcióra nem számítanak a CIB elemzői, de a hangulat álláspontjuk szerint bizonytalanabbá válhat. A kockázatos eszközosztályokban és piacokon oldalazó mozgás, kisebb- nagyobb visszacsúszás várható.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo