Nemzetközi hírek
USA: Pluszban zártak az amerikai tőzsdék, az indexek heti összteljesítménye azonban két hónapja először negatív (Dow +1,5%; S&P +1,68%; Nasdaq +2,55%). Az American Express még csütörtökön piaczárás után közzétett negyedéves eredménye az elemzői várakozások duplája lett 32 centtel. A piac ezt a részvények 20%-os felértékelésével honorálta, ami az egész pénzügyi szektort húzta magával. A Ford pénteken 75 cent részvényenkénti veszteségről számolt be, jelentősen a várt 124 centes veszteség alatt. A Ford évek óta gyenge teljesítményt nyújt, korábbi két negyedévében egyenként 130 cent feletti negatív eredményt ért el, de az egyetlen amerikai autógyártó, amely nem szorult állami segítségre. A General Motors ma hozza nyilvánosságra tervét, mellyel a júniusi elsejei határidő előtt igyekszik elkerülni a csődöt. A Chrysler sikerrel tárgyalt a szakszervezetekkel, hogy az április 30-i határidő előtt költségcsökkentést jelenthessen be. Az előrejelzettnél kisebb mértékben esett a Xerox részvényenkénti profitja 7,3 centre, a 3M enyhén az várakozások alatt teljesített 81 centtel. Az S&P 500 fontosabb vállalatai közül ma a Whirpool, a Qualcomm, valamint a Verizon publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Az olaj ára visszatért 50 dollár közelébe, miután az OPEC képviselői továbbra sem határoznak termeléscsökkentésről. Az olajtermelő országok egyesülete szerint az alacsony olajár miatt az iparban nem történtek újabb beruházások, így a kínálat szűkülésére számítanak. Év végére 60-70 dolláros olajárra számít a szervezet, de a főtitkár szerint meg kell várniuk, hogy milyen hatásai lesznek a gazdaságélénkítő programoknak, mielőtt döntést hoznak a kitermelés-csökkentésről következő, május 28-i ülésükön. Az arany ára tovább erősödött 915 dollárig, az eső trendcsatorna felső éléhez.
Makrogazdaság: A GFK Intézet nyilvánosságra hozta a német fogyasztói bizalmi index értékét, ami a várt 2,3 helyett 2,5 lett. A német importárak a várakozásokat meghaladva 7,1%-kal csökkentek év/év alapon, amiben nagy szerepet játszhatott a régiós devizák leértékelődése.
Távol-Kelet: Japánon kívül mínuszban tartózkodnak a vezető ázsiai indexek (Nikkei +0,21%; Hang Seng -2,41%; Shanghai -1,77%; Kospi -1,05%). A Mexikóban kitört sertésinfluenza járvány miatt a turizmus illetve az élelmiszeripar visszaesésétől tartanak. A pénzügyi papírok pluszban tartózkodnak, a nyersanyagtermelő szektor azonban gyengén teljesít.
Devizák: A dollár pénteken még gyengült, ma azonban erősödött, jelenleg a 1,314 körül jár az EUR/USD kurzus. A jen is erősödött a dollárral szemben, a recessziós félelmek miatt. A forint pénteken egészen 292-ig erősödött az euróval szemben, ma pedig némi korrekció után 295 körül jár az árfolyam.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak, a DAX mínuszban nyitott.
Erste kommentár: Látszólag továbbra is a vállalati eredmények és az amerikai bankokra várható "stressz teszt" eredmények (május 4.) tartják izgalomban a piacokat. Közben valójában korrekció zajlik gyakorlatilag az összes piacon és a mértékadó devizákban is. Azaz a bizonytalanság megnövekedése alacsonyabb kockázatvállalási étvággyal párosul, aminek következtében ami eddig emelkedett az oldalazik vagy csökken, ami eddig csökkent az oldalazik vagy emelkedik. Szerintünk jól van ez így. Persze ez még jó darabig eltarthat így. Ha a gyorsjelentési szezon vége rosszra sikeredik és a makro adatok is tovább romlanak, akkor további esés fog kialakulni, míg fordított esetben további emelkedés jöhet. Tehát várunk és figyelünk. Mi az utóbbinak nagyobb valószínűséget adunk, de ne rohanjunk fejjel a falnak.
Az OTP pénteki éves közgyűlése nem szavazta meg a 10%-os szavazati korlátot
Az OTP fenntartja 2009-es ambiciózus nettó profit célját és bőven rendelkezik tőkével ahhoz, hogy a bankszektort sújtó vihart túlélje. Az OTP több mint 150 milliárd forintos (661 millió dollár) nettó profitra számít 2009-ben a februárban publikált előrejelzéssel összhangban.
Mivel a globális válság továbbra is nyomást gyakorol az eredményre és a bankszektorra egyaránt, az OTP arra kérte a részvényeseket, szigorítsanak az alapszabály ellenséges felvásárlást kivédő pontjain, hogy egyetlen részvényes se szerezhessen nagyobb ellenőrzést a bank felett. A részvényesek az apróbb módosításokat megszavazták, azonban a legnagyobbat nem. Elutasításra került a 10%-os szavazati korlát bevezetése a következő két évre. Az igazgatóság azonban felhatalmazást kapott, hogy az elkövetkező 5 évben 100%-kal emelje a bank jegyzett tőkéjét és visszavásárolja a saját részvények maximum 20%-át. Az OTP szerint annak ellenére, hogy a válság lehúzza az eredményét és a részvény árfolyamát, tőkemegfelelési mutatói alapján elegendő tőkével rendelkezik ahhoz, hogy megbirkózzon a nehézségekkel.
A legnagyobb meglepetés a 10%-os szavazati korlát elutasítása volt, melynek hátterében - piaci pletykák szerint
- Medget Rahimkulov állt. Mivel a részvényeseknek csupán 46%-a vett részt az éves közgyűlésen, Medget Rahimkulovnak elegendő vétóereje volt, ha még néhány részvényes mellé állt. Mindent egybevetve a közgyűlés nem hozott nagyobb meglepetést, így árfolyamhatásra sem számítunk.
Rövid vállalati hírek
- MOL: Hamad bin Khalifa al-Thani sejk, katari államfő múlt heti horvátországi látogatásán megismételte, hogy szívesen lennének az adriai LNG terminál legnagyobb beszállítói és kisebbségi részvényesei.
- Ma már osztalékszelvény nélkül forog az Mtelekom (74 forintos osztalék részvényenként). A BÉT a mai bázisárat 510 forintra csökkentette, mivel az Mtelekom az ex-kupon napot megelőző tőzsdenap átlagárának 10%-át meghaladó osztalék kifizetést valósít meg.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.