Az államtitkár ezt Visegrádon a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének hétfői bankkonferenciáján mondta, a bankrendszer vezető tisztségviselői előtt. Az államtitkár kifejtette, hogy az Európai Bizottság a Fehér könyvben gyűjtötte össze, mintegy akciótervként azokat a területeket, illetve jogszabályi pontokat, amelyeket 2005-2010 között korszerűsíteni kell az egységes európai pénzügyi piac modernizációja kapcsán. A Fehér könyv és így a jogszabályi változtatások célja az átláthatóság, az Európai Unión belüli korlátozás nélküli verseny előnyeinek kiaknázása, a fogyasztóvédelem erősítése.
Tátrai szerint a magyarországi jogrendszerbe is átültetett szabályok kapcsán újra kell fogalmazni a lakossági banki ügyletek egy részének szabályozását, így olyan paragrafusokat, amelyek a jelzáloghitelezésre, az átruházható értékpapírokra, illetve a kollektív alapokra vonatkoznak. Az úgynevezett Basel II. szabályozás alapján a hitelintézetek működésére vonatkozóan a kockázatkezelést kell erősíteni a jövőben - hangoztatta az államtitkár. Ennek révén előterébe kerül majd a pénzügyi intézmények, hitelintézetek, pénzügyi vállalkozások, befektetési szolgáltatók működésének kockázatalapú figyelése. A hitelintézetek esetében követelmény az is, hogy a fogyasztóvédelem erősödjék a jövőben. Ez azt jelenti, hogy egy-egy bank vagy takarékszövetkezet, illetve más pénzügyi szolgáltató és ügyfele által kötött szerződés előtt a fogyasztót úgy kell tájékoztatni, hogy az mindenben felkészült legyen a szerződés tartalmáról - mutatott rá az államtitkár.
Az egységes európai pénzpiac érdekében a hitelintézetek esetében újra kell szabályozni a határon átnyúló fúziókat, illetve a fizetési forgalmat is. Ennek során ki kell térni arra, hogy újrafogalmazzák a magyar jogrendszerben a nagykockázat, a szavatoló tőke és a pénzügyi konglomerátum fogalmát is.