Jó hangulatban indul a hét a piacokon

A gyenge pénteki kereskedés után emelkedést várnak az Erste elemzői ma a Budapesti Értéktőzsdén, s a főbb európai piacokon is.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Gyengén zárták a pénteki kereskedést a vezető tengerentúli indexek, a vártnál gyengébb makroadatoknak, illetve annak köszönhetően, hogy az IMF lefelé módosította az USA gazdasági növekedésének előrejelzését. Ennek ellenére az emelkedés lehet főszerepben ma a BÉT-en, mert az ázsiai mutatók jó hangulatot vetítenek előre, és a határidős indexek is pozitív nyitásról árulkodnak. A csehországi belpolitikai események azonban negatív hatással lehetnek a régiós piacokra, de egyelőre ennek még nem látszik a nyoma.

A pénteki kereskedés utolsó óráiban megjelentek az eladók a hazai piacon és lerombolták az index aznapi teljesítményét. Az emelkedő trend azonban nincsen veszélyben, és amennyiben ma sikerül talpra állnia az indexnek, akkor hamarosan célba veheti a 18.880 pontos lokális maximumot. A DAX esetében rosszabbul fest a rövidtávú kép, a csütörtöki emelkedő nap pénteken nem nyert megerősítést, de ma újra lehetőséget kap az index bizonyítani, egy meggyőző emelkedő nap után ismét a látótérbe kerülne a 20 és 30 napos mozgóátlag 8.300 pontnál.

USA

- A hét utolsó kereskedési napján negatív hangulat uralkodott a tengerentúli börzéken, zárásig nem enyhült az eladói nyomás (Dow -0,7%, Nasdaq -0,62%, S&P500 -0,57%).

- A vártnál rosszabb makroadatok is erősítették a rossz hangulatot, a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének júniusi értéke 84,5 pontról 82,7 pontra esett, miközben a konszenzus 83 pont volt.

- Az ipari termelési adat is csalódást okozott, májusban stagnált a termelés, míg az elemzők 0,2%-os emelkedésre számítottak. Az autóipar jobban teljesített az átlagnál.

- A termelői árak a várt 0,1% helyett 0,5%-kal emelkedtek az USA-ban májusban.

- Az IMF lefelé módosította az USA gazdasági növekedésére vonatkozó kilátásait. Az idei évre 1,9%- os, jövőre pedig 2,7%-os GDP növekedésre számít a Valutaalap. Az utóbbi 0,3% ponttal alacsonyabb a korábbi várakozásnál.

Európa

- A nyugat-európai börzéken mérsékelt emelkedést láthattunk pénteken (FTSE100 0,05%, DAX 0,4%, CAC40 0,18%).

Olaj, arany

- Az amerikai WTI kőolaj 98 dollárra emelkedett annak a félelemnek a hatására, hogy a szíriai zavargások más arab országokra is átterjednek. A mostani szint az elmúlt négy hónap legmagasabb árszintje. A piac készül arra, hogy a szír felkelőket a nyugati kormányok nagyobb mértékben és nyíltan támogatják, ami a felkelés és a harcok súlyosbodását okozhatják.

- Az arany 1.387 dolláron stagnált az elmúlt napokban.

Devizák

- A forint pénteken tovább erősödött az euróval szemben, az árfolyam 293,36-ról 290,76-ig mérséklődött és ezzel megérkezett a 200 napos mozgóátlagra. Ma reggel egyelőre még nem tapasztalható jelentős elmozdulás az árfolyamban, 8 óra tájékán némileg 291 alatt kereskednek az EUR/HUF devizapárral.

- Mérsékelt csökkenést hozott a pénteki nap az EUR/USD árfolyamában. A devizapár értéke a nyitó 1,3375-ről 1,3347-ig csúszott vissza, és ma reggel is további mérsékelt csökkenés fedezhető fel, már 1,3330 környékén kereskednek a devizapárral.

Távol-Kelet

- A Nikkei 2,2%-ot, a Hang Seng 1,2%-ot, míg a Shanghai index 0,04%-ot emelkedett.

- Indiában a monetáris tanács a várakozásoknak megfelelően nem változtatott a monetáris kondíciókon.

Határidős piacok

- A főbb határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.

Vállalati hírek

- Mától fizeti a részvényenkénti 660 forintos osztalékot a Richter.

- Az OTP 2013. június 13-án 200.095 darab saját részvényt vásárolt 4.885 forintos átlagáron, június 14-én pedig további 52.611 darabot vett 5.003 forintos átlagáron. Június 13-án 133.320 darab törzsrészvényt értékesített javadalmazási politikája keretében, így a bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 4.122.649 darabra (1,47%) változott.

- Csányi Sándor, a MOL igazgatóságának alelnöke 2013. június 13-án további 20 darab Magnolia által kibocsátott, 100 ezer euró névértékű, lejárat nélküli, MOL részvényre átváltható értékpapírt vásárolt 80,50%-os átlagárfolyamon. A tranzakciót követően Csányi tulajdonában 75 darab Magnolia értékpapír van.

- Az E-Star lengyel egysége 7,4 millió zlotyért értékesítette a gorlicei kapcsolt vállalkozásban meglévő 73%-os részesedését.

Jogi nyilatkozat
„A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”
 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo