Nemzetközi hírek
USA: Folytatták a lassú menetelést a részvényindexek a tengerentúlon, az S&P ismét új lokális csúcsra kapaszkodott 1.052 pontnál (Dow +0,6%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,5%). Hírek terén mozgalmas volt a tegnapi nap az USA-ban, számos fontos makrogazdasági adat került napvilágra. A kereskedés előtt már megalapozta a tőzsdék optimizmusát a példátlanul magas kiskereskedelmi forgalmi bővülés, és a New York-i feldolgozóipari index. Augusztusban a fogyasztók 2,7%-kal költöttek többet, mint júliusban, ami főként a gépjárművek forgalomnövekedésének köszönhető, ugyanis az autóipart leszámítva 1,1%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom. Ez az érték nemcsak a várakozásokat múlta felül, hanem 4 éve nem mutatott a fogyasztás ekkora bővülést egy hónap alatt. A New York-i feldolgozóipari index szeptemberben 18,9-re emelkedett az augusztusi 12,1-ről, így meghaladja a 2007 végén tapasztalt értéket is. A termelői árak év/év alapon 4,3%-kal estek, ami a 2008-as energiaár-esés következménye. Tetézte a jókedvet Bernanke Fed-elnök kijelentése, miszerint az 1930 óta legsúlyosabb amerikai recessziónak valószínűleg már most vége van. Hozzátette, hogy a növekedés azonban nem lesz olyan erős, hogy a munkanélküliség gyors csökkenésnek induljon.
USA vállalatok: Megkezdődtek a tárgyalások a Citigroup és a kormány között, az amerikai állam 34%-os részesedésének értékesítéséről. Egyelőre nem tudni, ki veheti meg a 7,69 milliárdnyi törzsrészvényt, melyre az állam még a 2008-as bankmentés során, valamint az azt követő részvénykonverzió során tett szert. A részvényeken összességében 10 milliárd dollár árfolyamnyereséget könyvelhet el a kormány. A Citigroup árfolyama a hírre 8,9%-ot esett. Az Adobe Systems árfolyama az elmúlt napokban több mint 10%-ot emelkedett, tegnap piaczárás után azonban a vártnál 16%-kal gyengébb eredményről (28 cent részvényenként) számolt be. A zárás utáni kereskedésben az Adobe árfolyama 4%-ot esett. Ma az Oracle publikálja harmadik negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Az olaj ára tegnap 71 dollárig száguldott a korábbi mozdulatlanságból, és így az árfolyam benne maradt a háromszög alakzatban. Ma délután érkeznek az Amerikai Energiaügyi Hivatal által közölt heti olajkészletadatok. A várakozások szerint tovább csökkenhetnek a már 7 hónapos mélypontján tartózkodó kőolajkészletek, és így lassan a válság előtti készletszintekre juthatunk. A képet árnyalja azonban a benzinkészletek alakulása, mely az elemzők előrejelzése szerint ismét 700 ezer hordóval nőhet. Ez az üzemanyag iránti csökkenő keresletre utal, bár a tegnap megjelent jelentős autóipari forgalomnövekedés optimizmusra sarkallhat. Az arany ára ismét erőre kapott, és tegnap 1000 dollár felett zárt, amit ma 1010 dollárra tornásztak föl a nemesfémet kedvelő befektetők. A technikai elemzési kép alapján komoly növekedés előtt áll az árfolyam, és az arany valószínűleg áttöri a 2008-as 1.032 dolláros csúcsát.
Makrogazdaság: Ma is számos markogazdasági adat jelenik meg az Egyesült Államokban. Az inflációs adatok mellett, az ipari termelés az NAHB házárindex, valamint a jelzáloghitel-igénylési adatok is megjelennek.
Távol-Kelet: Ázsiában egyértelmű emelkedést mutatnak a részvénypiacok (Nikkei +0,5%; Hang Seng +1,8%; Shanghai -0,9%; Kospi +1,8%), amely elsősorban a jó amerikai makro adatoknak (kiskereskedelmi forgalom, New York-i ipari termelés) és az amerikai börzéken uralkodó pozitív hangulatnak köszönhető. Így az ázsiai MSCI index az elmúlt három hét legnagyobb emelkedését mutatja. A nyertesek között találjuk a Canont az után, hogy a Nomura vételre ajánlotta a részvényeket, de a BHP Billiton is 1,7%-ot emelkedett az emelkedő fém áraknak köszönhetően. Míg Hong-Kong-ban az összes szektor a pozitív tartományban tartózkodik, addig Japánban a szektorok 70%-a emelkedik.
Devizák: A dollár kismértékben gyengült az euró ellenében, de már nagyon közel került az 1,4700-es ellenálláshoz. Jelenleg 1,468 az árfolyam. Az jen gyengülésnek indult tegnap, de zárásra visszaerősödött az árfolyam, továbbra is 91 körül mozog az USD/JPY devizapár. A forint enyhén erősödött, az EUR/HUF kurzus továbbra is a 270-es támasz környékén mozog.
Határidős piacok: Amerikában a pozitív tartományban tartózkodnak a határidős indexek.
Erste Kommentár: Egyre jobb makrogazdasági adatok látnak napvilágot, nem csak Amerikában, de az EU-ban és itthon is. Ezenközben az indexek szép lassan egyre magasabb szintekre kúsznak, szinte naponta döntenek meg új lokális csúcsokat. Egy laikus azt gondolja, hogy ez egy nyögve- nyelős emelkedés és nagy esés lesz belőle. Ezzel szemben a valóság az, hogy most egy korrekciós fázisban van a legtöbb piac. A korrekció keretében pedig oldalaznak az indexek, vagy enyhén emelkednek. Mi lesz akkor, ha véget ér a korrekció és csakugyan elkezdünk emelkedni? Másrészről, ha az árfolyamokat és a cégek valós értékét tekintjük, akkor a piacok abszolút nem mondhatóak olcsónak. A közel két évre előre mutató árazás, ráadásul az alapján is a felső tartományba eső árazás azt sugallja, hogy már nincs sok tere az emelkedésnek. Így a legbölcsebb dolog az óvatosság. Technikailag még fölfele mutat a kép, de indokolt a kellő körültekintés arra az esetre, ha zárni kell - esetleg gyorsan - a pozíciót.
Rövid Hírek
- Mtelekom: Az NHH szerint jövőre írhatják ki a 9MH-es szélessávú pályázatokat.
- Mtelekom: A KSH adatai szerint 2009 második negyedévében a mobil előfizetések száma 335 ezerrel, 11,9 millióra csökkent az első negyedévhez képest (100 főre 119 mobil előfizetés jutott). 2008 második negyedévéhez képest azonban 349 ezerrel nőtt az előfizetések száma (+3% év/év). Az internet előfizetések éves szinten 17%-kal, 2,4 millióra nőttek.
- A PannErgy fűtőerőműve Szentlőrincen várhatóan a következő márciusban indíthatja el szolgáltatását.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.