A Közgyűlésen bemutatott tanulmány a Magyarországi kockázati- és magántőke-ipar ötéves fejlődése címet viseli, az elmúlt öt év kockázati tőke befektetési trendjeit, változásait mutatja be, európai kitekintéssel. A kiadvány célja, hogy európai összehasonlításban mutassa be a magyarországi kockázati- és magántőke-ágazat gazdasági jelentőségét, szereplőit, valamint fejlődésének legfrissebb tendenciáit.
Az összeállítás az elmúlt öt év magyarországi kockázati- és magántőke-befektetéseiről nyújt átfogó képet. Áttekinti, hogy a magyarországi befektetésekben (is) érdekelt finanszírozók mekkora tőkét szándékoztak kockázati- és magántőkeként Magyarországon befektetni, a vállalkozások fejlődésük mely fázisában milyen nagyságrendű befektetésekhez jutottak hozzá, valamint hogy a befektetők hogyan adták tovább részesedéseiket.
Javul a régió pozíciója
A kiadvány bemutatja a kockázati- és magántőke-ágazat jelentőségét és szereplőit. Bepillantást enged a befektetésekre rendelkezésre álló tőke számadataiba, szintén 2001 és 2007 között, továbbá a befektetések nagyságrendjébe - konkrét magyarországi tranzakciók bemutatásával -, megismerhetjük azok funkcióit, a kiszállások fajtáit és jövedelmezőségét. Az elmúlt öt év adatai azt támasztják alá, hogy - részben az EU-csatlakozás pozitív hatása miatt - kifejezetten javult a magyarországi vállalkozások kockázati- és magántőkéhez jutási lehetősége. (Tavaly az alábbi szektorokba volt érdemes befektetni.)
A teljességhez ugyanakkor hozzátartozik, hogy tovább javult és a jövőben még kedvezőbbé válik a magyarországi vállalkozások kockázati- és magántőkéhez jutási lehetősége, külföldi szakmai befektetők és a kockázati tőke alapok komolyan érdeklődnek a magyar kis- és közepes vállalatok iránt. Folytatódott a régióba történő erőteljes tőkebeáramlás, lehetőséget biztosítva ezzel a magántőke-befektetések további növekedése számára. Az uniós források felhasználásával felállítandó alapok pedig a kockázatitőke-befektetések fellendülését vetítik előre.
A régió iránt érdeklődő magántőke-alapokban összegyűjtött tőke volumene 2007-ben 2,8 milliárd euró értéket ért el, ami a 2006. évinek több mint a duplája.