Nemzetközi hírek
USA: Mélyrepülésben zártak az amerikai tőzsdék (Dow -3,56%; S&P -4,28%; Nasdaq -3,88%). Az esést a bankpapírok vezették, a pénzügyi szektor összességében 11%-ot esett. A Bank of America eredménye 44 cent lett részvényenként, amit később 10 centre módosítottak, miután a bank 13,4 milliárd dollárt különített el jövőbeli hitelveszteségeire. Utóbbi eredmény még így is jobb, mint a várt 4 centes EPS, de a piac ezt nem honorálta, és 24% mínuszba küldte a részvényeket. Követte őt a Citigroup is 20% eséssel. A bankóriás a vártnál kisebb veszteséget publikált múlt héten. A banki stressz tesztek eredményét várhatóan április 24-én illetve május elején hozzák nyilvánosságra. A befektetők feszülten figyelik az eredményeket, amiből kiderülhet, hogy a bankoknak a recesszió további erősödése mellett mekkora állami tőkét kell még bevonniuk. Az IBM a vártnál enyhén jobb EPS-t közölt 170 centtel, ami 2,5%-os profitbővülést jelent. A vállalat bevételei azonban a vártnál jobban csökkentek. Az S&P 500 vállalatai közül ma számos fontos társaság publikálja negyedéves gyorsjelentését, többek között a Coca-Cola, az AMD és a Yahoo.
Olaj és arany: Az olaj ára meredeken 46 dollár alá esett tegnap, követve a részvénypiaci eróziót. Az amerikai gazdasággal kapcsolatos aggodalmakkal megnőtt a kereslet további visszaesésétől való félelem. Az arany ára a piaci optimizmus kifulladásával ismét szárnyra kapott és közel 2%-kal 886 dollárig emelkedett. Itt azonban ismét elérte a ferde tetőt, és a 20 napos mozgóátlagot is megközelítette alulról.
Makrogazdaság: Németország a márciusi termelői árindex értékét közölte, és megjelenik ma a német ZEW intézet gazdasági hangulat indexe. A tízéves amerikai államkötvények hozama 2,82%, 12 bázispont csökkenés után.
Távol-Kelet: Mínuszban tartózkodik az ázsiai indexek többsége (Nikkei -2,39%; Hang Seng -2,94%; Shanghai -1,43%; Kospi +0,03%). A nyersanyagárak csökkenése érzékenyen érintette a nyersanyagszektort, a BHP Billiton és a Cnooc olajtársaság 3 illetve 5%-ot esett. A pénzügyi szektor is mélyrepülésben zárt, de gyengén teljesít a technológiai szektor is miután a Sony-t leminősítették az elemzők.
Devizák: A pesszimizmus ismételt kibontakozásával tovább erősödött a dollár, száguldott a jen. Az EUR/USD kurzus megközelítette az 1,29-et, és a trendcsatorna alsó élénél jár. Fontos ellenállás található 1,28-nál, innen jöhet egy visszapattanás. Az USD/JPY kurzus pár napnyi erőgyűjtés után dinamikusan áttörte a 20, 30 és 200 napos mozgóátlagot is. A kurzus elérte az emelkedő trendcsatorna alját is, így a következő napok mozgása meghatározó a jen további viselkedését illetően, a további erősödés azonban egyelőre nem valószínű. A forint tegnap folytatta mélyrepülését, az EUR/HUF már 301-ig emelkedett.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a pozitív tartományban tartózkodnak, Európa vegyesen nyitott.
Erste Kommentár: Bekövetkezett hát a korrekció, amit a piacok túlvettsége már nagyon indokolt. Az S&P visszatesztelte a korábban áttört ferde tetőt, a 20 napos mozgóátlaggal együtt. A BUX kitört szűk emelkedő trendjéből, de még messze van a ferde tető szintjétől. A hangulatromlás mögött ismét a pénzügyi szektorral kapcsolatos aggodalmak állnak, miután a Bank of America várható hitelveszteségeire tartalékot különített el. Ez az eset ismét felkeltette a piac félelmét, hogy a számviteli szabályok lazítása után sok minden lehet még a szőnyeg alatt, hiába tehát a vártnál jobb profitok. A közeljövőben nyilvánosságra kerülő stressz-teszt eredmények tovább borzolják a kedélyeket, a befektetők inkább a profitrealizálást választják az elkövetkező feszült időszak előtt.
Nem vehet részt a Surgut a MOL éves közgyűlésén?
A Surgut nem jelentette 21,2%-os részesedésszerzését a MOL-ban a Magyar Energia Hivatalnak, annak ellenére, hogy a Gáztörvény előírja, hogy minden 5-25% közötti részesedésnövelést egy gázvállalatban be kell jelenteni. Több mint 25% megszerzése esetén pedig előzetes engedélyeztetésre van szükség annak érdekében, hogy a vásárló részvényesi jogait gyakorolhassa, írja a Napi Gazdaság. Ha nem tett eleget bejelentési kötelezettségének, a részvények tulajdonosa nem jegyezhető be a részvényesi könyvbe, mivel osztalékon kívül más jogait nem gyakorolhatja. Így lehet, hogy a Surgut képviselői nem vehetnek részt a MOL csütörtöki éves közgyűlésén. Sem a MEH, sem a MOL nem kívánta kommentálni a Napi értesüléseit. Ha valóban így van, a Surgut nem tudja megvédeni érdekeit és a közgyűlés megszavazza az ellenséges felvásárlással szembeni védekezésre szolgáló további lépéseket (75%-os többség bármely igazgatósági tag visszahívásához stb.). Ennek következtében a MOL védekező ereje nő és a Surgut esélyei csökkennek. Továbbra is úgy gondoljuk, hogy a 21,2%-os részesedést feldarabolják és más szereplőkhöz (Lukoil, Gazprom) juttatják. A hír lehűtheti a Surgut ellenséges felvásárlására spekulálók kedélyeit.
Vizsgálja az NHH az Mtelekom hűségszerződéseit
Vizsgálatot indított a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) az Mtelekom hűségszerződéseivel kapcsolatban. Az NHH szerint a tavaly év végén gyűjtött információk alapján az Mtelekom jogsértő feltételeket szabott arra az esetre, ha az ügyfél felmondja hűségszerződését. Ezt egy 2007-es NHH rendelet tiltja. Ha bizonyítást nyer a gyanú, a büntetés az érintett szerződésekből származó éves árbevétel 0,25%-a is lehet. Ezen kívül az NHH szolgáltatáscsomagokat is vizsgál. Ez esetben a szabályszegés büntetése az éves árbevétel 0,5%-a lehet. Amennyiben az NHH megbírságolja az Mtelekomot, a bírság összege 1 milliárd forint körül lehet. A vizsgálat jelenlegi állása és a „worst case szcenárió" megvalósulásának költségei várhatóan nem okoznak jelentős árfolyamhatást (az 1 milliárd forint 1 forinttal befolyásolja egy részvény értékelését).
Rövid vállalati hírek
- Április 24-én, pénteken forog utoljára osztalékszelvénnyel az Mtelekom (74 forint osztalék részvényenként).