Ismét gyülekeznek a borús felhők

A bankpapírok vezetésével két hónapja nem látott mértékben zuhantak az amerikai részvényindexek. Elesett a 70 dollár az olaj árfolyamában, az arany drágult tegnap. Ázsia követi az USA-t a mélyrepülésben, Kína pluszba kapaszkodott. Erősödött a dollár, és folytatta felértékelődését a jen is. Alaposan beleadtak a forintba, 278-ig emelkedett az EUR/HUF, ma reggel némi korrekciót láthatunk. OTP, FHB: Az Európai Bizottság szigorítana a tőkemegfelelési szabályokon. Interjú a MOL vezérigazgatójával. Ma a BUX index további esésére számítunk.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA: Két hónapja nem látott mértékben zuhantak az amerikai részvényindexek, a bankokkal kapcsolatos félelmek ellensúlyozták a jó makroadatokat (Dow -2%; S&P -2,2%; Nasdaq -2%). Az ISM feldolgozóipari index augusztusban a júliusi 48,9-ről, a vártnál nagyobb mértékben 52,9 fölé emelkedett. Az előrejelzéseket jelentősen meghaladja a lakások értékesítésének növekedése is, júliusban immár 12,9%-kal több folyamatban levő lakáseladást regisztráltak a tavalyi év azonos időszakához képest. Az augusztusi gépjármű-értékesítések szintén felülteljesítették az elemzők várakozását. A jó hírekre megindult profitrealizálás jelzi, hogy a befektetők az elmúlt hónapokban még az elemzőknél is optimistább forgatókönyvet áraztak. Az esést tegnap a bankpapírok vezették, a szektor teljesítményét mérő ETF 5,4%-ot esett. A Citigroup 9,2%, a Bank of America 6,5%, az American Express 5,4%, a JP Morgan pedig 4,1%-os mínuszban zárt. Az AIG 21%-os eséséhez a romló hangulat mellett az is hozzájárult, hogy elemzők a kormányzati támogatások várható csökkenéséről beszéltek. Nem ad okot az optimizmusra, hogy a jövőbeli implikált volatilitást leképező VIX index 29,5 pontra, július 9-e óta a legmagasabb értékére emelkedett.

Olaj és arany: A kőolaj ára tegnap folytatta a tegnapelőtt megindult esést, jelenleg 68,5 dollárt kell fizetni hordónként. Fontos szint esett el így az árfolyamban 70 dollárnál, valamint tört a július eleje óta tartó emelkedő trend. Innen tehát komolyabb korrekciós hullámra számíthatunk a fekete arany árát tekintve. Pozitívumot jelent, hogy az elemzők a kőolaj- és benzinkészletek 900-900 ezer hordós csökkenését prognosztizálják, de nem szabad elfelejtenünk, hogy a nem értékesített olajtartalékok még mindig meglehetősen magas szinten tartózkodnak. Az arany ára a dollár erősödése ellenére is emelkedni tudott tegnap, jelenleg 954 dollárt kell fizetni unciánként.

Makrogazdaság: 9 órakor jelenik meg a júniusi véglegesített külkereskedelmi mérleg értéke. Az előzetes adatok közel 550 millió eurós többletet mutatnak. Ezt követi majd az eurózóna összesített második negyedéves GDP-je 11 órakor, az USA pedig foglalkoztatási, termelékenységi és ipari megrendelésekkel kapcsolatos híreket közöl.

Távol-Kelet: Az ázsiai piacok is követik a nagy testvért, egyedül Kína tudott pluszba kapaszkodni a ma reggeli órákban (Nikkei -2,4%; Hang Seng -1,6%; Shanghai +0,4%; Kospi -0,6%). Ausztrália gazdasága a vártnál nagyobb mértékben növekedett, ennek ellenére az ország meghatározó indexe 1,7%-os mínuszban tartózkodik. A BHP Billiton bányavállalat 1,7%-ot veszített értékéből a csökkenő nyersanyagárak hatására. A jen napok óta tartó erősödése a japán exportorientált autógyártók árfolyamát tépázza, a Mazda 1,9, míg a Toyota 2,2%-ot esett. A Shanghai index azonban pluszban tartózkodik, úgy tűnik az utóbbi napokban eleget adták a kínai papírokat a befektetők.

Devizák: Tegnap 1,421-ig erősödött a dollár az euróval szemben. Az USD/JPY devizapár enyhén süllyedt tegnap és a ma reggeli órákban, az árfolyam jelenleg 92,9. A jen már a hetedik kereskedési napja folyamatosan erősödik. Alaposan beleadtak tegnap a forintba, az EUR/HUF 278-ig sprintelt a tegnapi órákban. Jelenleg 275,6 forintot kell adni egy euróért.

Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a pozitív tartományban tartózkodnak.

Erste Kommentár: Jelentős esést produkáltak tegnap az amerikai piacok. Napközben már ért egy meglepetés bennünket. Gyakorlatilag az összes európai piac, szinte varázsütésre 10 óra 15 perckor zuhanni kezdet. Mindenki hírt keresett, de az nem volt. Az USA-ban is jelentős lett a zuhanás mértéke és ott sem volt mögötte komoly hír. Vagyis most már úgy tűnik, többen félnek a magas áraktól, mint ahányan kétségbeesetten vásárolni akarnak, hogy le ne maradjanak valamiről. Csúnya akciókat is lehet látni. A lengyel bankok, amelyek jelentős száguldást műveltek az elmúlt egy-két hétben, erős korrekcióba kezdtek. Ugyanakkor vegyes a kép. A Dax és a DOW még mindig az 5.300 illetve 9.100 pontos szint fölött van. Másrészt a Nasdaq és az S&P 500 visszaesett a 2.000 és 1.000 pontos szint alá. Mindenesetre még a legtöbb indexben a hosszú távú emelkedő trend még nem sérült és úgy tűnik, hogy nem feltétlenül ma fog a sérülés bekövetkezni. Ennek ellenére a borús felhők gyülekeznek és mintha egy kiadós zápor készülődne.

OTP, FHB: Az Európai Bizottság szigorítana a tőkemegfelelési szabályokon

Az EB szigorítana a tőkemegfelelést szabályozó uniós direktíván (CDR). A következő napokban nyílt meghallgatásra kerül sor a témában. A javasolt főbb módosítások a következők: (i) gazdasági cikluson átívelő tartalékképzés, mely segítene áthidalni a problémákat a gazdaság hanyatlása idején, (ii) plusz tartalék a devizában denominált hitelekre. A javasolt módosítás az OTP-t és az FHB-t is érintené, mivel ezek a bankok is rendelkeznek jelentős devizahitel állománnyal. Ugyanakkor mindketten jelentős mértékben növelték tőkemegfelelési mutatójukat az elmúlt negyedévekben, közben pedig a devizahitel minimális szintre csökkent. Mindezek következtében árfolyamhatásra nem számítunk.

Interjú a MOL vezérigazgatójával

Mosonyi György, a MOL vezérigazgatója interjút adott a Bloombergnek, melynek főbb pontjai a következők:

- Mosonyi György a jövő évre várja a profit helyreállását a táguló dízel marzs és az INA hozzájárulása miatt
- A MOL 2010-re 70-80 dolláros hordónkénti olajárral kalkulál
- Az INA eredményessége jelentős mértékben javul a jövőben
- A napi 80.000 hordós kitermelés jövőre megduplázódhat, de a részletes kitermelési számok 2009 végén látnak majd napvilágot. A növekedés az INA szíriai és adriai fejlesztéseiből származik majd. A magyar és orosz mezőkön rövidtávon nem nő a kitermelés.
- Az iraki Pearl gáz mező kitermelése 2013-2014-ben éri el csúcsát, hogy a Nabucco gázellátását biztosítsa
- Pillanatnyilag a működésre koncentrálnak akvizíciók helyett. Készpénzt akarnak termelni, amilyen gyorsan csak lehet.
- A Surgutneftegas 21,2%-os tulajdonszerzése ellenségesnek minősül, de ha a Surgut jó áron olajat ajánl fel, a MOL fontolóra veszi az ajánlatot.

Az interjú új információt nem tartalmaz, ezért árfolyamhatásra nem számítunk.

Coface Lengyelország 2008-as eredményeik alapján összeállította a közép-európai vállalatok TOP 500-as listáját. A MOL a második a listán, és az első a 72 magyar vállalat közül, melyek szerepelnek a listán.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo