Nemzetközi hírek
USA: Ismét pluszban zártak az amerikai részvényindexek (Dow +0,22%; S&P +0,2%; Nasdaq +0,44%). A lakásértékesítések áprilisban 6,7%-ot emelkedtek, 7 éve a leggyorsabb ütemben és magasan meghaladva a várakozásokat. Javuló tendenciát mutatott a gépjármű-értékesítések száma is, mely a vártnál jobban emelkedett. A pénzügyi papírok azonban gyengén teljesítettek, a szektor teljesítményét mérő ETF 1,6%-ot veszített értékéből. A JPMorgan és az American Express árfolyama több mint 4%-ot esett miután 5 milliárd illetve 500 millió dollár értékben értékesítettek részvényeket tőkehelyzetük javítása érdekében. A két vállalatnak a stressz-tesztek eredménye alapján nem kellett tőkét emelnie. Jól teljesítettek viszont az egészségügyi részvények, miután Obama elnök a szektor kormányzati támogatását szorgalmazta.
Olaj és arany: Az olaj ára tartja a 68,5 dollár körüli szintet a múlt hét nagy emelkedése után. Az Energiaügyi Hivatal ma közli a kőolaj- és benzinkészletek alakulását. A várakozások szerint 1 millió hordós csökkenésről számolnak be. A múlt heti adatok magasan a várakozások felett, 5,5 millió hordós készletcsökkenésről szóltak. Az arany ára a dollár további gyengülésének hatására 986 dollárig emelkedett, euróban nem látni nagy árfolyamváltozást az elmúlt pár hónapban.
Makrogazdaság: Számos fontos makrogazdasági adat lát ma napvilágot. A német szolgáltatóipari beszerzési menedzser index mellett megjelenik az Eurózóna tagországainak összesített első negyedéves reál GDP alakulásának előzetes értéke, valamint a termelői árindex. Az USA közli az ISM szolgáltatóipari menedzser index májusra vonatkozó értékét, valamint a foglalkoztatottság és az ipari rendelésállomány alakulását. A tízéves amerikai államkötvényekkel 3,61%-on kereskednek, 6 bázispont csökkenés után.
Távol-Kelet: Pluszban tartózkodnak az ázsiai részvényindexek is (Nikkei +0,38%; Hang Seng +2,71%; Shanghai +1,69%; Kospi +0,14%). A térség optimizmusát fűti a tegnap megjelent adat, miszerint Ausztrália reál GDP-je 0,4%-kal nőtt 2009 első negyedévében év/év alapon. A Hong Kong-i ingatlanértékesítések is emelkedtek az amerikaihoz hasonlóan. Elsősorban a kiskereskedelmi és nyersanyagszektor emelkedik, a fontos autógyártók közül viszont csak a Hyundai tartózkodik pluszban.
Devizák: Folytatódott a dollár mélyrepülése az euróval szemben, az EUR/USD keresztárfolyam 1,43 fölé emelkedett, megközelítve az 1,44-nél található erős szintet. A jen bár erős gyengülést mutat az euróval szemben, a dollár értékvesztése miatt az USD/JPY kurzus a 95-97-es tartományban oszcillál. A forint tegnap visszagyengült 280 fölé az euróval szemben, jelenleg pedig 279 körül folyik a kereskedés az EUR/HUF árfolyam piacán.
Határidős piacok: Az amerikai határidős indexek pluszban tartózkodnak, Európa enyhe pluszban nyitott.
Erste Kommentár: Minden jel arra mutat, hogy erősen áramlik vissza a pénz a tőkepiacokra. Az amerikai állampapírhozamok esnek, a tőzsdék emelkednek. Az október-márciusi időszakban a piac sok befektetőt üldözött el a részvénykereskedési platformokról. Most azonban látva a rally erejét egyre többen merészkednek vissza a kockázatosabb terepekre. Ennek megfelelően az alapokba is áramlik vissza a pénz, akik pedig - nem akarván csalódást okozni hozaméhes ügyfeleiknek - alig győznek vásárolni. A tavaszi optimizmus után a nyári pangás sok érdekeset nem tartogat, de az ősz már hozhat egy komolyabb korrekciót. A kérdés az, hogy milyen szintekről.
Rövid vállalati hírek
- Ma forog utoljára osztalékszelvénnyel a Richter (590 forint osztalék részvényenként).
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.