"Így hát a világ két részre fog szakadni"

Egyre többen beszélnek az inflációról. Na nem a magyarról, hiszen az nem mozgatja meg a világ részvénypiacait, hanem a gazdasági válság utáni fellendülésben ébredőről. A hosszú kötvények hozamai már egy ideje (pár hónapja) elkezdték árazni a várható inflációt.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA:

- A Nasdaq mínuszban zárt pénteken, a nap végén érkező eladói hullám nyomán, az S&P és a Dow pluszban tudta befejezni a kereskedést (Dow +0,4%; S&P +0,2%; Nasdaq -0,5%). A GE vártnál jobb gyorsjelentése is segített a nap eleji emelkedésben, a pénzügyi szektor a Bank of America elbizonytalanító gyorsjelentése ellenére 0,8%-os pluszban zárt.
- A Bank of America árfolyama 2%-ot esett a pénteki kereskedésben (Dow-ban leggyengébb), miután a vártnál gyengébb számokat publikált gyorsjelentésében. Az egyszeri tételeket kiszűrve 4 cent lett a részvényenkénti profit, szemben az elemzők által várt 14 cenntel. A bankóriás egyszeri tételekkel együtt 1,2 milliárd dolláros veszteséget könyvelt el a negyedik negyedévben, egy a jelzáloghitelezésben leírt 2 milliárd dolláros goodwill nyomán. A bevételek 22,7 milliárd dollárral szintén alulmúlták az elemzői konszenzust.
- A General Electric számai azonban pozitív meglepetést hoztak, a részvény már nyitás előtt 2,6%-os pluszba lendült, majd nap végére 7%-os pluszban zárt, és ezzel a Dow legjobban teljesítő tagja lett. A társaság 36 centes részvényenkénti profitja felülmúlta az elemzők által várt 32 centet, a bevételek pedig 4%-kal múlták felül a piaci konszenzust. Szembetűnő javulást ért el a pénzügyi részleg (GE Capital), mely a tavalyi negyedik negyedéves 99 millió dollár után, idén 1 milliárd dolláros nyereséget ért el.
- A technológiai szektor esett leginkább, mely a Nasdaq indexet a mélybe húzta nap végére. Az AMD részvényei 6%-ot estek, a piac nem fogadta nagy örömmel a csütörtök zárás után közzétett negyedéves számokat. A Google árfolyama is 2,4%-os mínuszban zárt annak ellenére, hogy csütörtökön e vállalat meglepően jó gyorsjelentést tett közzé.
- Ma több fontos vállalat, mint a McDonald's és az American Express publikálja negyedéves gyorsjelentését.
- Ma a határidős piacok alapján pozitív a hangulat, melyet azonban negatívan befolyásolhat az ír kormánykoalíció felbomlása. Írország Zöld pártja tegnap felmondta a koalíciós együttműködést, így veszélybe került a megszorításokat tartalmazó költségvetés elfogadása. A miniszterelnök nem mondott le pártja vezetéséről és továbbra is eltökélt a költségvetési törvény elfogadásával kapcsolatban. A március 11-re kiírt választásokat azonban valószínűleg előrébb hozzák.

Olaj és arany:

- Pénteken megállt az olaj korrekciója, ma reggel pedig 0,5%-os pluszban tartózkodik a fekete arany árfolyama (89,6 dollár).
- Egyelőre a gazdasági kilábalásba vetett hit vezeti magasabbra a kőolaj árát, de segített a dollár pénteki gyengülése is.
- A zöldhasú leértékelődése az arany árfolyamára is pozitívan hatott. Ma reggel már 0,7%-os pluszban 1.352 dolláron tartózkodik.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek. Pénteken kínai állami lapok további megszorításokat vizionáltak a nemsokára kezdődő Hold Újév elején. Szerdán a Fed kommentárja lát napvilágot a világgazdaság állapotával kapcsolatban, így a befektetők óvatosak maradtak (Nikkei +0,7%, Hang Seng -0,3%, Shanghai -0,6%, Kospi +0,6%, All Ordinaries +0,6%).
- Mivel a jen gyengült az euróval szemben, az európai kitettséggel rendelkező vállalatok részvényei jól teljesítettek Japánban (Honda +3,2%, Olympus +0,5%). A szöuli részvények a múlt heti esés után korrigáltak (LG Electronics +0,4%, Hynix +0,4%).
- Hong Kong-ban a China Unicom 2,8%-kal drágult, miután a spanyol Telefónica bejelentette, tovább bővítik a két vállalat közötti együttműködést és 500 millió dollárral növelik részesedésüket a másik vállalatban. Így a Telefónica 8,4%-ról 9,7%-ra növeli részesedését a China Unicomban. A legtöbb kínai részvény azonban esett arra a lapértesülésre, hogy a kormány tovább szigorítaná a második lakás megszerzésére vonatkozó szabályokat több városra kiterjesztve a korlátozást.

Devizák:

- Pénteken nagyot gyengült a dollár, az EUR/USD egyértelműen kitört felfelé. Folytatódhat az emelkedés az 1,373-as ellenállásig.
- A japán jen árfolyama a 20 és 30 napos mozgóátlagok között araszol. Jelenleg a 81,85-83,5 közötti sáv felénél jár a kurzus (82,8).
- A csütörtöki forintgyengülés után pénteken korrigált az árfolyam, és 274,4-ig süllyedt vissza a kurzus.

Határidős piacok:

- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Egyre többen beszélnek az inflációról. Na nem a magyarról, hiszen az nem mozgatja meg a világ részvénypiacait, hanem a gazdasági válság utáni fellendülésben ébredőről. A hosszú kötvények hozamai már egy ideje (pár hónapja) elkezdték árazni a várható inflációt. Így hát emelkedő pályára álltak. Habár még maga az infláció ténylegesen nem jelent meg, de a javuló munkaerő-piaci adatok, a jó gazdasági növekedést mutató számok és a javuló kilátások mind abba az irányba mutatnak, hogy hosszú idő után újra megjelenik az infláció. Az árak növekedése normális esetben nem baj. Általában a kamatemeléseknél a piacok kissé megtorpannak, majd annál dühödtebben emelkednek tovább. Most viszont kissé más a helyzet. Ugyanis a várhatóan megjelenő infláció a velejáró hozamemelkedéssel nagy problémát is tud okozni. Azok az államok, amelyek jelentős adóssághegyen ülnek, így további kihívásokkal néznek szemben. Hiszen az emelkedő hozamok még tovább drágítják a finanszírozást, s így még tovább növelik a csőd kockázatát. Ügye ismerős a probléma, a 22-es csapdája. Hiszen maga a föllendülés hozza létre a fellendülést fékező folyamatokat, a magas adóságon keresztül. Ez pedig azt sugallja számunkra, hogy a föllendülésben még sem kell félni az inflációtól. Hiszen amint felébred, azonnal be is kapcsolja a fékeket azokban az országokban, ahol magas a hitelállomány. Így hát a világ két részre fog szakadni. A lemaradó adósokra és a száguldó adóssággal nem rendelkezőkre.

Rövid hírek

- A MOL felfüggesztette operációját a Maramzai kútnál, miután hat munkást megöltek, kettőt pedig elraboltak a múlt héten. Bár a projekt operátora a MOL, csak 10%-os tulajdoni hányada van a projektben. A napi 1600 hordó olaj kiesés napi 3 millió forint bevételkiesést jelent, míg a 40 millió köbláb gáz kiesése a teljes Tal Block gázkitermelésének 10%-a. Összesen tehát napi 10 millió forintos bevételkiesést jelent a Maramzai kút lezárása, ami még éves szinten sem jelentős. Ráadásul a termelés azonnal újraindulhat, amint az állam garantálja a biztonságot. Így nem várható árfolyamhatás a hír nyomán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo