Így ne bukja el a hitelkérelmét!

Ahhoz, hogy egy vállalat hiteligénylése sikeres legyen, érdemes tisztában lenni a bírálat folyamatát segítő tényezőkkel, illetve azokkal a szempontokkal is, amelyek eleve kizárják a banki hitel felvételét. Mindezt akár már azt megelőzően, hogy a bankhoz fordulnánk.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„A vállalatok sikeres hitelfelvételének kulcsát számos tényező befolyásolja, ezért már a folyamat elindítását megelőzően érdemes legalább nagyjából tisztában lenni azzal, hogy mit vizsgál a bank, illetve milyen kizáró kritériumok vannak. Ezzel nagyban megkönnyíthető, meggyorsítható a bírálat folyamata, ami egy forgótőke hitelnél vagy rövid távon megvalósuló beruházásnál döntő fontosságú lehet. A K&H-nál a hitelvizsgálat folyamata nemzetközi modellre épül, azonban a 300 millió forintos éves árbevétel alatti és ezt meghaladó cégek hitelbírálatának gyakorlata valamelyest eltér egymástól” – tájékoztatott Suba Levente, a K&H regionális vállalati alközpont vezetője.

A kis cég a jó banki ügyfél?
Az összes vállalati hitelállomány 56,2 százalékát tették ki 2012 végén a kkv hitelek. Ennek több mint a fele a mikro- és kisvállalkozásokhoz kerül - mutat rá a TakarékPont legfrissebb, a KKV szektor pénzügyi helyzetét, illetve kilátásait bemutató elemzése.
Akit el sem lehet bírálni

A kisvállalkozások esetében a hitelbírálat folyamata erősen leszabályozott, és csupán minimális eltérésre van lehetőség. A gazdasági társaságok ugyanakkor előnyt élveznek, és a beszámolók, pénzügyi adatok könnyű hozzáférhetősége is segíti a pozitív bírálatot. Természetes vannak olyan tényezők is, amelyek kizáró okot jelentenek az igénylés során. Így azoknál a cégeknél, amelyek tevékenysége Magyarország területén kívül esik, vagy a vállalkozás formája nem megfelelő – például alapítvány vagy EVA-s vállalkozó -, már ügyfélminősítést sem tudunk végezni. Emellett nyilvánvalóan kiesnek az igénylési folyamatból azok a vállalatok is, amelyek pénzügyi helyzete nem nyújt kellő garanciát már a rövid távú nyereséges működésre sem, már fennálló adótartozás vagy hiteltartozás miatt. Tudni kell azt is, hogy számos olyan tevékenység, illetve hitelcél van, amelynél eleve kizárt a banki hitel igénylésének lehetősége. Ilyen például a szerencsejáték, hadiipar vagy a pénzügyi vállalkozások.

A 300 millió forint éves árbevétel fölötti cégek esetében a vizsgálat már nem csak a hitelbírálati modellre épül, hanem egy ennél sokkal összetettebb, bonyolultabb folyamat, amely során a banknak több differenciálásra egyedi eltérésre van lehetősége. „Első körben a tulajdonosi hátteret és a menedzsment összetételét, a cég jelenlegi piaci pozícióját és jövőbeli kilátásait, valamint azokat a jogi, szabályozásbeli kockázatokat elemezzük, amelyek az üzletmenet jövőbeli irányát erősen befolyásolhatják” – mondta el Suba Levente. „A transzparens, átlátható működés és a mindkét fél számára kölcsönösen előnyös üzlet ígérete természetesen alapfeltétele az esetenként akár 10 évre szóló hitelmegállapodásnak” – tette hozzá a szakember.

Túl sok a bedőlő hitel
Kétszer magasabb a hazai bankok nem teljesítő hiteleinek aránya az eurózóna átlagánál. A nyugat-európai gyakorlathoz hasonlóan a magyarországi bankoknak is meg kell szabadulniuk ezen eszközöktől annak érdekében, hogy újra növekedési pályára állhasson a bankszektor.
A növekedési hitelre is fel kell készülni

A Magyar Nemzeti Bank által másodszor meghirdetett növekedési hitelprogram szintén remek lehetőség a kkv-knak, de egyáltalán nem automatikus a folyamat. Meg kell felelni az MNB által a vállalkozás méretére, illetve tulajdonosi körére vonatkozó előírásainak, vagyis a kkv kritériumoknak. Át kell esni a banki hitelbírálati folyamaton, ami a vállalkozás gazdálkodásában rejlő kockázatokat méri fel. Vállalni kell a pontos törlesztést a teljes futamidő alatt, és igazolni kell a hitelcélnak megfelelő felhasználást.

A hitelt igénylő vállalkozásnak a szigorú ellenőrzésre is fel kell készülni, ugyanis a kölcsöncélnak megfelelő felhasználást nemcsak a bank, de az MNB is ellenőrizheti. Ha bármelyikük a programtól eltérő felhasználásról szerez tudomást, akkor kötelesek a hitelt felmondani, és a vállalkozásnak a jegybanki alapkamat kétszeresével növelten kell a hitelt visszafizetnie, ami még a jelenlegi alacsony, 3,6%-os alapkamat esetén is 9,7%-ot jelent.

Többen lízingeltek kevesebbet
2013 első félévében a lízingcégek új kihelyezése mintegy 173 milliárd forint volt, ami 3 százalékos csökkenést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest. A lízingszerződések száma eközben 8 százalékkal nőtt – közölte a Magyar Lízingszövetség.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo