A Generali Alapkezelő nyugdíjpénztári portfóliói május közepén 73%-ban tartalmaztak hazai államkötvényeket, míg a részvénybefektetések aránya meghaladta a 25%-ot. Május közepén a részvénypiaci befektetéseken belül, a nyugat-európai és az amerikai piacok mellett meghatározó súlyt képviseltek a régiós tőzsdéken és a BRIC országok piacain elérhető részvények. A 90%-ban nyugdíjpénztárak megtakarításait tartalmazó, tavaly július óta közel 21%-os hozamot biztosító Generali Abszolút Hozam Származtatott Alap portfóliójának kialakítása során devizapiaci, továbbá arany és ezüst ETF-ekbe történő befektetéssel árupiaci invesztíciókat is végrehajtott az alapkezelő, valamint rövid távú részvényeladási (short) pozíciókat is felvett. A nyugdíjpénztári portfóliók közvetlen hazai részvénykitettsége folyamatosan csökkenő trendet mutat, a hazai papírok szinte teljesen eltűntek a pénztári portfóliók benchmarkjából és mára jellemzően régiós indexek részeként szerepelnek. Az abszolút hozamú portfóliók iránti igény erősödését mutatja, hogy a Generali Alapkezelő által kezelt ilyen típusú portfóliók összvagyona tavaly január óta 400%-kal, 3 milliárd forintról, 15 milliárd forintra emelkedett.
„Várakozásaink szerint az év második felében lökést adhat majd a nyugdíjpénztári hozamoknak, ha az április elejéig gyakorlatilag teljesen befagyott magyar állampapírpiac fokozatosan élénkülni kezd, a piacra visszatér a vásárlási kedv, és ezzel párhuzamosan lehetőség nyílik a hozamok csökkenésére. Amennyiben az év második hat hónapjában újra megjelennek a külföldi befektetők a kötvénypiacon, úgy egymással ellentétes hatásokra számíthatunk: a külföldiek megjelenése forinterősödéssel jár majd együtt, ami a pénztárak külföldi részvényportfólióira kedvezőtlen hatással lesz ugyan, ám a kötvényeken a csökkenő hozamok miatt, a pénztárak nyerhetnek majd.
Éppen ezért az év egészét tekintve arra számítunk, hogy a nyugdíjpénztári növekedési portfóliók hozamai átlagosan 12-15% körül alakulnak majd, amelyhez természetesen egy viszonylag konszolidált gazdasági és politikai környezetre is szükség van." - mondta Pillár Zsolt, majd hozzátette: „Nem gondolom, hogy a március óta érzékelhető piaci folyamatok egy folyamatos bullpiac kezdetét jelentik, sokkal inkább egy tavaly ősz óta tartó, elnyúló piaci túllövésnek az indokolt pozitív korrekcióját érzékelhetjük. Véleményem szerint a következő hét hónapban is változatos árfolyammozgásokat látunk majd, azonban a lefelé irányuló trend helyett egy viszonylag széles sávú range trading alakulhat ki. A nyugdíjpénztári portfólióink részvény eszközösszetételének kialakítása során az év hátralevő részében, emelkedő trend esetén a fejlődő piacokat, lefelé menő trend esetén pedig a fejlett piacokat súlyozzuk felül." - magyarázza a Generali Alapkezelő befektetési igazgatója.