Az amerikai befektetési bank belső ügyfélértesítői szerint a Goldman Sachs "rövid távú elővigyázatossági intézkedésként" javasolja a profitkivételt ezeken a piacokon. A bank saját pozícióit már zárta is a brazil és a mexikói tőzsdéken, miután "zsíros hasznot zsebelt be" az ottani fellendülésen. A Daily Mail szerint a Goldman Sachs figyelmeztetéseit valószínűleg "homlokráncolással fogadják banki körökben", miután az amerikai bank haladt az élen a "határgazdaságokban" - elsősorban is Brazíliában, Oroszországban, Indiában és Kínában - történő befektetésekben.
A GS egyik leirata szerint a ház "folytatódó sebezhetőséget" lát a felzárkózó piacokon. "Ahogy az augusztusi (befektetői) visszavonulások is mutatták, a piac könnyen még inkább aggódni kezdhet amiatt, hogy a pénzügyi gondok átszűrődhetnek az amerikai és a világgazdasági növekedésbe ... jóllehet az (augusztusi) esetben a felzárkózó piaci értékpapírokra átterjedő járvány rövid életűnek bizonyult, de egyben fájdalmas is volt ... úgy gondoljuk, megfontolt cselekedet lenne a haszon elkönyvelése", áll az egyik idézett, ügyfeleknek szánt leiratban. (A globális pénzügyió válságra a nyár végén még csak 10 százalékos esélyt adtak a szakértők.)
A forint másfélszer annyit ér, mint kéne
A Goldman Sachs a felzárkózó piaci valutákat is túlértékeltnek tartja; a forintot például 42 százalékkal, a lengyel zlotyt 60 százalékkal.
A ház különösen aggályosnak tartja a térségbe áramló külföldi tőke szerkezetét, megállapítva: a felzárkózó Európába érkező tőkének mindössze a negyede a nettó közvetlen külföldi befektetés, miközben Latin-Amerikában ez az arány 50 százalék.
A túlfűtöttségtől fenyegetett Kelet- és Közép-Európa jelentős részén "forró pénzek" finanszíroznak hatalmas folyómérleg-hiányokat; a folyó deficit Romániában az idén eléri a GDP-érték 11,3 százalékát, de Észtországban 17 százalék, Lettországban pedig 25 százalék lesz, áll a figyelmeztetésben.