Nemzetközi hírek
USA: Gyengébb kezdés után nap végére pluszban zártak a tengerentúli részvényindexek (Dow +1,19%; S&P +1,14%; Nasdaq +1,2%). A tegnap közölt vezető mutatók indikátora a vártnál nagyobb mértékben 0,7%-kal emelkedett júniusban. A vállalati eredmények terén a Texas Instrumentsés a Halliburton is a vártnál kisebb profitcsökkenésről számolt be a második negyedévben. A Hasbro az eredménye növelésével lepte meg a piacot. A vállalat 26 cent részvényenkénti eredményről számolt be, szemben a 2008 második negyedévében elért 25 centtel szemben. A részvény árfolyama 4,2%-kal emelkedett. A Bank of America 5%-os mínuszban zárt miután több elemző a szektor felülteljesítésről leminősítette a bankpapírt, mert szerintük további veszteséges negyedévek következhetnek az emelkedő munkanélküliség miatt. A Caterpillar azonban 7,8%-ot emelkedett miután a Bank of America elemzői a részvény megvásárlását javasolták, a korábbi tartás ajánlásukról. A CIT nagy múltú kereskedelmi bank úgy tűnik, elkerülheti a csődöt, miután a hitelezői 3 milliárd dollár gyorskölcsönben részesítik a hitelintézetet. Ennek ellenére további aggodalmak merültek fel, hogy a bank hogyan tud eleget tenni egy éven belül lejáró 10 milliárd dolláros kötelezettségének. A Goldman Sachs elemzői 940-ről 1060 pontra emelték az S&P 500 indexre adott év végére szóló előrejelzésüket. Ma számos fontos amerikai vállalat publikálja negyedéves gyorsjelentését, ami közül kiemelendő a Coca-Cola, a Merck, a Caterpillar, az Apple és a Yahoo.
Olaj és arany: Az olaj árfolyama némileg visszaesett az elmúlt napok emelkedése után, jelenleg 63,7 dolláron kereskednek a fekete arany hordójával. A befektetők szeme ismét a heti készletalakulásról szóló jelentésen van, melyet holnap publikál az Amerikai Energiaügyi Hivatal. Az elemzők ismét a szokásos felállást várják: több mint 2 millió hordós csökkenés kőolaj fronton, de 850 ezer hordós emelkedés a benzin terén. Az olajjal kapcsolatos aggodalmakat az üzemanyag iránti kereslet gyengélkedése, és az ezzel párhuzamos benzinkészlet emelkedés táplálja leginkább. Az arany ára tegnap egészen 950 dollár fölé emelkedett, miután a dollár jelentősen leértékelődött az euróval szemben.
Makrogazdaság: Ma nem jelenik meg fontosabb makrogazdasági adat.
Távol-Kelet: Vegyes képet mutatnak az ázsiai piacok, Kína és Hong Kong mínuszban tartózkodik (Nikkei +2,73%; Hang Seng -0,39%; Shanghai -1,15%; Kospi +0,71%). Japán a tegnapi szünet után gyorsan felzárkózott a többi ázsiai index teljesítményéhez, a Nikkei jelentős pluszban tartózkodik. A Hyundai-t felminősítette a Morgan Stanley, amelynek hatására a részvény 3,6%-ot emelkedett és növelte az általános optimizmust, hiszen egy autógyártóról van szó. Különben a Hyundai részvény sávtetőről indult meg tegnap előtt, azaz komoly kitörést mutat, amelynek során hamarosan 90.000 won-ig emelkedhet az árfolyam.
Devizák: Mozgásba lendült tegnap az EUR/USD keresztárfolyam, a dollár folytatta a gyengülést. A kurzus egészen 1,420-ig emelkedett. A jen a ma reggeli órákban enyhe mértékben erősödött, a devizapár árfolyama 93,97-ig süllyedt. Az EUR/HUF napok óta egy szűk sávban mozog, 273-275 között. Tegnap a sáv aljáig kúszott az árfolyam, a kurzus jelenleg 272,91-nél tartózkodik.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában mínuszban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Meg is oldottuk meg nem is, így lehetne jellemezni a CIT Bank esetét. Tegnap még annak örültek a befektetők és "tépték meg a piacokat", hogy a bank megegyezett a hitelezőkkel 3 Mrd dollár értékű kötvényről. De alig hogy elvonultak a felhők, egyből újabb problémák jelentek meg. Nevezetesen mi lesz később, amikor már, a nem túl távoli jövőben további 7 Mrd dollár hitel jár le. Szerintünk nem ezért emelkedett a piac és ma nem ezért fog esni. Továbbra is csak azt tudjuk mondani, amit tegnap is mondtunk. Likviditás hajtja a piacokat és azon belül most eljött egy kisebb korrekció ideje, hogy utána újabb lendülettel emelkedhessenek a részvények és az indexek.
OTP, FHB: S&P növelte a magyar bankkockázati kilátásokat
S&P tegnap bejelentette, hogy 6-ról 7-re emelte a magyar BICRA-t (Banking Industry Country Risk = Bankrendszer Ország Kockázata). Ezt azzal indokolta, hogy: (i) növekedett Magyarország gazdasági kockázata és (ii) a bankrendszer strukturális gyengeségével. S&P eléggé pesszimista és szerinte a bruttó problémás eszközállomány a 35-40% is elérheti. Ezért néhány banknak az SP ronthatja a hitelminősítését. A bejelentés meglepő, azután hogy egyre inkább pozitívan nyilatkoznak a gazdaság szereplői és az elemzők Magyarországról. Megindult reformok, javuló nemzetközi hangulat, sikeres kötvénykibocsátás...etc. Ezért nagy jelentőséget nem is tulajdonítunk a bejelentésnek.
A MOL gázturbinát épít Szibériában
Sajtóértesülések szerint, a MOL 50%-os tulajdonában levő ZMB mező igazgatótanácsa tegnap tárgyalta meg azt a lehetőséget, hogy 25 millió dollárért a cég épít egy 16MW-os erőművet, hogy eltüzelje a kitermelt évi 50-60 millió gázt. Az így termelt áramot maga a cég használná fel. Erre azért van szükség, mert a piac felügyelet (Rosnedr) korábban megfenyegette a ZMBt, hogy elveszi a koncessziós jogokat, ha nem hasznosítja a melléktermékként megjelenő gáz 95%-át. Mint ismeretese a Rossznyeft, amely birtokolja a gázszállító vezetéket, nem hajlandó elszállítani a gázt, azon oknál fogva, hogy vitája van a MOL partnerével a Russznyeft-tel. A lépés pozitív, hiszen egy gázturbinás motort felállítani, nem egy nehéz feladat, miközben az egyik leghatékonyabb áramtermelési módok egyike. Így nem csak a hatóságok igényét elégítené ki a ZMB, hanem egy gazdaságos beruházást is végrehajtana, hiszen így várhatóan olcsóbban jutna a mező elektromos áramhoz. Habár a hír pozitív nem számítunk jelentős árfolyam mozgásra, mivel a piac "valami hasonló" megoldást várt.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.