„Részünkről egyértelműen pozitív a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitel Programjának fogadtatása, ugyanis ezzel az eszközzel a hagyományos partnereinknek számító helyi kisvállalkozásokat segíthetjük vállalkozásaik bővítésében” – áll a Brauer János, a Hungária Takarék elnök-ügyvezető igazgatója által írt blogbejegyzésben, ami azzal kapcsolatban írt, hogy a Magyar Nemzeti Bank tizenegy takarékszövetkezet vezetőjével tárgyalt az április elején bejelentett Növekedési Hitel Program részleteiről.
A Hungária Takaréknál több évtizede nagy hangsúlyt helyeznek a helyi kisvállalatok finanszírozására. Hitelezési tevékenységük igen aktív, a különböző pénzügyi termékek sikeresek, például a Széchenyi Kártya keretében eddig már 1,5 milliárd forintos kihelyezést értek el. A Hungária Takarék elnök-ügyvezető igazgatója szerint azért is fontos lépés ez az új hitelkonstrukció, mert most helyi szinten is inkább a jövőépítés időszakát éljük, az aratás majd csak később következhet el.
A takarékszövetkezetek, így a Hungária Takarék számára ez az új konstrukció felelősség és lehetőség is egyben – véli Brauer János. A meglévő ügyfelek számára fontos, a növekedést valóban elősegítő eszköz lehet az új hitelkonstrukció, így a Hungária Takarék számára is elemi érdek annak bevezetése. A lehetőséget a szakember abban látja, hogy az előzetes információk szerint a külföldi háttérrel rendelkező bankok számára nem biztos, hogy annyira vonzó lesz a hitel bevezetése. Ebből a takarékszövetkezetek, köztük a Hungária is profitálhat, ugyanis új ügyfelek megszerzésére nyílik így lehetőség.
Nőtt a takarékoknál a hitelállomány
A Takarékszövetkezeti Integrációban 280 milliárd forint körüli a zömmel kkv-kihelyezésekből álló vállalati hitelállomány, a kis és középvállalkozói ügyfélkör pedig eléri a 300 ezret. A hitelek változó összetételét, az éven belüli hitelek súlyának növekedését jelzi, hogy a szövetkezeti hitelintézetek együttesen 7 százalékkal több kkv-hitelt nyújtottak 2012 első háromnegyedévében, mint egy évvel korábban, a fennálló hitelállomány mégis 8 százalékkal zsugorodott. Ugyanakkor a takarékszektornak a vállalkozói finanszírozás fenntartására való törekvését jelzi, hogy a kihelyezett hitelek összege 6 százalékkal meghaladja a 2009 végi mértéket, szemben a bankrendszerrel, ahol ugyanezen időszak alatt 25 százalékkal csökkent a hitelállomány.