Az elmúlt két évben egyre csökkenő kamatszint folyamatosan arra ösztönözte a befektetőket, hogy a betétektől elmozduljanak az alternatív befektetések - befektetési alapok, állampapírok, részvények - irányába, illetve hogy hosszabb időtávban gondolkodjanak, ami lehetővé teszi a magasabb hozamlehetőséget nyújtó befektetési eszközök választását. A K&H befektetői felmérése alapján ez a folyamat 2015-ben még inkább felerősödött.
„Országosan több mint 2000 prémium - azaz az átlagnál magasabb megtakarítással rendelkezdő - lakossági befektetőt kérdeztünk meg arról, hogy milyen időszakban gondolkodnak jelenleg megtakarításaikat illetően. Az eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy egyre hosszabb távra terveznek a hazai megtakarítók, ugyanis a megkérdezettek mindössze 13,5%-a mondta, hogy egy évnél rövidebb időtávra tervez, miközben a 3 évnél hosszabb időtáv népszerűsége jelentősen megugrott. Továbbra is az 1-3 éves időtáv a legnépszerűbb, ugyanakkor a 4-5 éves, vagy annál is hosszabb befektetési időszak is egyre vonzóbb” - tájékoztatott Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója. „Ez azt jelenti, hogy a tbsz számlák indulásakor kitűzött célt, azaz, hogy a lakosság elmozduljon a hosszabb távú befektetések irányába, sikerült elérni” - hangsúlyozta ki a szakember.
“A hosszabb időtávon gondolkodást továbbra is támogatja a tartós befektetési számla (tbsz) és a nyugdíj-előtakarékossági számla (nyesz), mivel az idén is érvényben maradnak az ezekre igénybe vehető adókedvezmények. Ugyanakkor a szükségszerűsége is egyre nyilvánvalóbb, mivel évtizedes távlatban előrenézve - tehát a mostani aktív dolgozói réteg számára - a kezdő nyugdíj aránya az utolsó fizetéshez képest radikálisan le fog csökkenni, így az öngondoskodás jelentősége igencsak felértékelődik” - mondta el Zobor Zsuzsanna.