Fontos, hogy a mostanihoz hasonló, turbulens piaci helyzetekben ne kapkodjunk, ne hirtelen, pánikszerű befektetési döntéseket hozzunk, hanem ilyenkor is tartsuk magunkat hosszabb távú stratégiánkhoz. „A befektetési portfólió kialakításánál törekedjünk arra, hogy az összhangban legyen pénzügyi céljainkkal, kockázatvállalási hajlandóságunkkal. Ha ezeket a tanácsokat betartjuk, akkor hosszabb távon kiegyensúlyozottan profitálhatunk befektetési portfóliónkból” - tanácsolja Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója.
1. Legyünk türelmesek!
A megtakarítók körében az egyik leggyakrabban elkövetett hiba, hogy túlságosan türelmetlenek pánikhelyzetekben, ez pedig felesleges és túlzott kockázatvállalást eredményez. Legjobb kajak-kenusaink kiválóan megmutatták az idei világbajnokságon, hogy akik nem kapkodnak váratlan helyzetekben, a versenytársak meglepő stratégiája láttán, hanem kitartanak a jól végiggondolt stratégiájuk mellett, azok érik el a legjobb eredményeket. Ahhoz, hogy jó hozamaink legyenek a megtakarításokon, érdemes nem a pillanatnyi piaci események hatására hirtelen dönteni, hanem hosszabb távon tekinteni a befektetésre, és az ajánlott befektetési futamidőt megtartani.
2. Kell egy jó stratégia!
Befektetőként nyilvánvalóan az a célunk, hogy a lehető legtöbbet nyerjük megtakarításunkkal. Emlékezzünk vissza a nemrég véget ért úszó-világbajnokságra! Még a legjobb úszóinknak is dönteniük kell arról, hány versenyen, milyen versenyszámokban indulnak ahhoz, hogy a maximális teljesítményt tudják kihozni magukból.
3. Gondolkodjunk portfólióban!
Ahogy egy sportoló számára - legyen szó akármilyen sportágról - sem csak egy adott testrész maximális teljesítményének elérése a nyerő stratégia, hanem a testet egy komplex egységként kell az adott helyen és időben a legjobb formába hozni, úgy a megtakarítások esetében is a befektetési eszközök legjobb kombinációjára, azaz egy komplett portfólióra kell törekedni. Az „egy tétre tenni” stratégiájával szemben tehát a befektetési eszközök - pénzpiaci, kötvény és részvény befektetések - teljes skáláját figyelembe kell venni, hiszen mindegyiknek más az előnye, szerepe a portfólióban. A többféle befektetés azonban még nem feltétlenül jelent megfelelő portfóliót, hiszen könnyen lehet, hogy bár többféle befektetési alappal rendelkezünk, azok ugyanabba az iparágba vagy cégbe fektetnek, így ugyanolyan kockázatot vállalunk, többszörösen. A cél tehát a jól felépített, kiegyensúlyozott portfólió, ehhez pedig egy igazán profi edző, azaz egy megfelelő elemzői háttérrel rendelkező befektetési szakértő segítségét is érdemes igénybe venni.