A Raiffeisen Bank devizahitelei esetében, ha a forint gyengül, akkor a forintban meghatározott törlesztőrészletek összege hathavi csúszással nő, a forint erősödése idején szintén hathavi csúszással csökken - közölte a bank az MTI-vel. A Raiffeisen Bank az általa nyújtott lakossági devizahitelek havi törlesztőrészletének forintban számított összegét hathavonta vizsgálja felül. Ez azt jelenti, hogy a forintban fizetendő havi törlesztés összege a hat hónapos kamatperióduson belül nem változik.
Az elmúlt hónapok során bekövetkezett forintgyengülés esetében tehát lassabban és fokozatosan növekedtek a törlesztőrészletek, a mostanában tapasztalható forinterősödés idején pedig lassabban, fokozatosan csökkennek. Összességében azonban ezek a hatások kiegyenlítődnek - állítja a bank közleményében.
A kamatperiódus elején a hat hónapra forintban rögzített havi törlesztőrészlet meghatározásához alkalmazott árfolyam és a havi törlesztőrészlet tényleges esedékességekor érvényes árfolyam közötti eltérésből adódó különbözet a tőketartozásra van hatással. A forint erősödése esetén a tőketartozást havonta csökkenti, a forint gyengülése esetén viszont havonta növeli. A Raiffeisen Bank csupán a tavaly év végi teljes lakossági hitelállományát közölte az MTI-vel, ami 2008. december 31-én 597 milliárd forintot tett ki.
Ahogy az Erste számolja
Az Erste Banknál a deviza alapú jelzáloghitelek 6 és 12 hónapos kamatperiódusúak, vagyis a kamatváltozás csak a meghatározott kamatperiódus letelte után érinti az ügyfelet.
Az árfolyamhatás csak a törlesztési napon jelentkezik, az Erste Banknál minden hónap 15-én, vagy az azt követő első munkanapon kerül sor a törlesztőrészletek megállapítására és levonására a számlakonverziós deviza eladási árfolyammal, ez a bank honlapján nyomon követhető. Az Erste Bank tehát nem egy átlag árfolyammal számol, hanem az adott napon érvényes árfolyammal, amely akár kedvezőbb is lehet, mint a napi árfolyamok átlaga.