"Hírözön öntötte el Európát"

Legalábbis a politikusok által generált hírek Görögország kapcsán. Tegnap hol kétséget ébresztettek a görögöket megmentő EU-s csomag tekintetében, hol pedig jó híreket szellőztettek meg.

Nemzetközi hírek

USA: Hektikus kereskedés után végül enyhe mínuszban zártak az amerikai részvényindexek (Dow -0,2%; S&P -0,2%; Nasdaq -0,1%). A Dow napközben ismét betekintett 10.000 pont alá, majd zárásra sikerült a lélektani szint felett maradnia. A kereskedés elején Bernanke beszéde adta meg a negatív alaphangot, a piacok 1% körüli mínuszba süllyedtek. A Fed elnöke nyilatkozatában a laza monetáris politikából való kilépési stratégiáról beszélt. Szerinte csak az aktuális gazdasági és pénzügyi feltételektől függ, hogy mikor érhet véget az alacsony kamatok korszaka és a Fed várhatóan több különböző eszközzel vet majd véget a korlátlan likviditásnak. Két hete a Fed nyíltpiaci bizottsága (FOMC) már bejelentette az alacsony kamatokon kívül működő több százmilliárd dolláros likviditásfokozó intézkedések lejáratát (2010. március-június). A kezdeti negatív hangulathoz hozzájárultak a Görögország megsegítésével kapcsolatos ellentmondásos hírek is. Egyesek szerint már megszületett a megállapodás az országnak nyújtandó pénzügyi segítségről, míg mások szerint nincs ilyen döntés, az csak a mai informális EU csúcson születhet meg. Mi azonban úgy gondoljuk, hogy mindenképpen születni fog egy megállapodás, a kérdés csak ennek pontos formája. Ma közli gyorsjelentését a Marriott, a PepsiCo, a Philip Morris és a Viacom, az USA fontosabb vállalatai közül.

Olaj és arany: Az olaj ára további emelkedés után nekiment a 75 dolláros ellenállásnak, egyelőre azonban nem jutott át a szinten. Pénteken látnak napvilágot az Amerikai Energiaügyi Hivatal által becsült készletadatok. Az előrejelzések szerint 1,6 millió hordóval bővülhetnek a kőolajkészletek. A dollár erősödés megtorpanása levette az eladói nyomást az aranyról, és ma reggel némileg emelkedni tudott a nemesfém ára. Jelenleg 1079 dolláron kereskednek az arany unciájával.

Távol-Kelet: A kínai és ausztrál adatok adtak lendületet az ázsiai indexeknek (Hang Seng +1,0%, Shanghai -0,0%, Kospi +1,8%, All Ordinaries +0,9%). Az egész évre tervezett hitelkihelyezések 18,5%-át teljesítették a kínai bankok januárban (ez leginkább az ingatlanszektorban éreztette hatását, az ország 70 legnagyobb városában 9,5%-kal nőttek az ingatlanárak), a fogyasztói árak a vártnál kisebb (+1,5%), a termelői árak pedig nagyobb mértékben nőttek (+3,5%). Ausztráliában a csökkenő munkanélküliség hatott pozitívan a hangulatra. A Rio Tinto (+2,6%) éves profitja 33%-kal nőtt a rekord méretű vasérc, réz és arany értékesítésnek köszönhetően. Japán ünnep miatt zárva.

Devizák: Az 1,375-ös szint felett oldalaz az EUR/USD. A reggeli órákban 1,378 környékén jár az árfolyam. Enyhén gyengült a jen tegnap, a 20 napos mozgóátlag állítottam meg az árfolyamot (89,95 az USD/JPY). A forint tegnap reggel 270 alatti szinteken járt, innen azonban fordult, és 271 fölé kapaszkodott vissza az EUR/USD.

Határidős piacok: Pozitív tartományban mozognak az USA határidős indexek, és optimista képet festenek az európai futures piacok is.

Erste kommentár

Hírözön öntötte el Európát. Legalábbis a politikusok által generált hírek Görögország kapcsán. Tegnap hol kétséget ébresztettek a görögöket megmentő EU-s csomag tekintetében, hol pedig jó híreket szellőztettek meg. Alapvetően viszont a lelkesedést próbálták csillapítani. Mára körvonalazódni látszik egy egyezség a németek és a franciák között egy mentőcsomag tekintetében, amelyet közösen terjesztenek a mai EU csúcs elé. Közben a piacon folyik a megmentés formájáról a találgatás. Szerintünk akárhogy is lesz a megmentés, további strukturális reformok nélkül mit sem ér, legalábbis középtávon. Tűzoltásra jó, ami fontos dolog, de azokat az államokat, amelyek magas államadósággal és ráadásul magas deficittel küzdenek (Portugália, Spanyolország, Olaszország és Görögország) az EU-nak meg kell reguláznia, hiszen jelentős veszélyt jelenthetnek a közös fizető eszközre. Sőt az EU GDP-növekedésére is visszahúzó erővel bírnak, mivel forrásokat szívnak el a gazdaságtól.

Vállalati hírek

Egis: A vártnál jobb első negyedéves eredmény

Tegnap, piaczárás után publikálta első negyedéves eredményét az Egis (ld. Táblázat). Az új termékek piacra dobása részben ellensúlyozta a meg mindig meglevő (bár enyhülő) nyomást, mely a hazai piacon nehezedik az árazásra. Az export csökkent, azonban fontos megjegyeznünk, hogy ha kizárjuk a Lengyelországba irányult előszállítások egyszeri hatását a komparatív bázisból, a növekedés éves szinten 3%. A folyamatosan javuló üzleti feltételek miatt (többek között a rubel stabilizálódásának hatására) az Egis orosz (nem konszolidált) értékesítése 10%-kal ugrott meg. A pénzügyi eredmény is javult éves összehasonlításban, azonban a nem konszolidált nettó profit még így is 25,1%-kal esett. Ha kivesszük a lengyel előszállítások hatását (mely kb. 1.704 millió forinttal járult hozzá a 1Q08/09-es nettó profithoz), az eredmény 8,1%-os növekedést mutatna. A pénzügyi sornak köszönhetően az Egis nem konszolidált nettó profitja 8,0%-kal haladta meg várakozásainkat, míg az árbevétel 0,8%-kal, a működési eredmény 0,7%-kal lett magasabb. A konszolidált számok a piaci konszenzusnál sikerültek izmosabbra, főleg, ami a nettó profitot illeti (mi egyelőre csak nem konszolidált számokra készítettünk előrejelzést, azonban következő riportunktól ez változni fog). Bár a devizaárfolyam-hatás az idén várhatóan nem lesz olyan kedvező, a javuló értékesítési szerkezet és az új termékek piacra dobása segíthetik az Egis növekedési tempóját.

A MOL megvenné a Surgutneftegaz pakettjét

Orosz sajtóhírek szerint a MOL tárgyalásokat kezdett a Surgutneftegaz 21%-os MOL pakettjének megvásárlásáról, és 1,4 milliárd eurót kínál a csomagért. Az orosz Vedomosti nevű lap MOL-hoz és az orosz energiaügyi minisztériumhoz közeli forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a MOL delegációt küldött Moszkvába. A Surgut tavaly ugyanezen az áron vette meg a MOL paketett az OMV-től. A MOL piaci kapitalizációja jelenleg 6,6 milliárd euró, így a 21%-os részesedés körülbelül 1,38 milliárd eurót ér. A kérdés ugyanakkor az, hogy miből finanszírozná a MOL a vételt, és a Surgut hajlandó-e eladni a részesedést. Elképzelhetőnek tartjuk, hogy a MOL pl. az INA pakettjét ajánlja fel cserébe, de rákényszerülhet arra is, hogy egyéb érdekeltségektől is megváljon. A hír meglepő, és kedvezőtlenül hathat a MOL árfolyamára.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo