Jelenleg két bank között általában egy nap alatt teljesülnek a megbízások. Július 2-ától azonban elegendő lesz a fizetési kötelezettség esedékességének napján elindítani az elektronikus úton kezdeményezett belföldi forintátutalásokat. A pénznek négy, illetve az úgynevezett nem klíringtag szolgáltatóknál - egyes takarékszövetkezeteknél, továbbá szakosított hitelintézeteknél - hat órán belül meg kell érkeznie a címzettekhez, jellemzően azonban ennél gyorsabbá válnak majd a folyamatok.
Ahol lesz gyorsítás
A négyórás szabály kiterjed minden elektronikusan indított, forintban történő, pénznemek közötti átváltást (konverziót) nem igénylő belföldi forintátutalásra, amelynél mind a fizető, mind a címzett pénzintézete Magyarországon nyújt szolgáltatást. Ilyen az egyszeri, a csoportos és a rendszeres (állandó) átutalási megbízás, amelyet interneten, elektronikus banki rendszeren vagy telefonon nyújtanak be.
- Megszűnik az úton lévő pénzeken elszenvedett kamatveszteség.
- Gyorsul a vevő–szállító kötelezettségrendezése, amelynek köszönhetően javul a cég likviditása.
- Szükségtelenné válnak a fizetési megbízásokra vonatkozó igazolások.
- A közölhető és fogadható többlet-adattartalom megkönnyíti a partnerek beazonosítását, a folyamatok automatizálását.
- A fedezetnek a terhelés időpontjában rendelkezésre kell állnia, ennek hiányában a megbízás nem teljesül.
- Figyelni kell az időpontokra, a végső benyújtási határidő után leadott megbízások csak másnap jutnak el a címzetthez.
- A megbízások körültekintő ellenőrzése elengedhetetlen, mivel visszavonásra, módosításra már nem, illetve csak díj ellenében lesz lehetőség.
Induláskor a szolgáltatók napi öt ciklusban számolják el a tranzakciókat, amelyek 8 óra 30 perctől kétóránként követik egymást. Ettől eltérés csak a szombati „cseremunkanapokon" lehet, amikor három ciklus lesz. Lassabb érkezésre a végső benyújtási határidő után - 15.30, illetve 16.00 órát követően - indított megbízásoknál kell számítani, amelyeket másnap írnak jóvá. Az adott szabályok között azonban a bankok szabadon határozzák meg az egyes megbízások végső befogadási időpontját, ezekről tehát mindenképpen érdemes tájékozódni.
Az éjszakai elszámolási rendszer - amelyben ma még az ügyleteket bonyolítják - megmarad minden olyan tranzakció elszámolására, amelyre nem vonatkozik a négyórás szabály. Idetartoznak a különböző beszedési megbízások - a csoportos, a felhatalmazó levélen alapuló, a váltó- és a csekkbeszedések, valamint a határidős és az okmányos beszedések -, valamint a papír alapon benyújtott utalások.
Az új rendszer előnye a gyorsaságon kívül az is, hogy valamennyi elektronikus egyedi forintátutalásnál az eddiginél több adat közlésére és fogadására lesz lehetőség, ami módot ad a különböző vállalatirányítási rendszerek és a pénzforgalmi szolgáltatók számlavezető rendszerei közötti kommunikáció fejlesztésére és bővítésére, továbbá az átutalással lebonyolódó pénzforgalom automatizált feldolgozására. Az adatközlések alkalmazkodnak az európai (SEPA) szabványokhoz.
A meglepetések elkerülhetők
A gyorsuló pénzforgalom fegyelmezett, áttekinthető belső szabályokat, a számviteli, számlázási rend alapos átgondolását is szükségessé teszi a vállalkozások számára. Kiemelten fontos, hogy a szükséges fedezetek már a terhelés időpontjában rendelkezésre álljanak a számlán, ellenkező esetben ugyanis az átutalási megbízás nem teljesül. Oda kell továbbá figyelni arra is, hogy - míg korábban volt lehetőség átutalási megbízások visszahívására, esetleges módosítására - erre az új rendszerben szinte egyáltalán nem, illetve költségmentesen nem lesz lehetőség.
Ahhoz tehát, hogy a zavartalan átállás biztosított legyen, minden vállalkozásnak érdemes alaposan felkészülnie a változásra. A Magyar Nemzeti Bank ehhez számos tájékoztató anyagot készített, amelyek a honlapján elérhetők, s a bankok is május eleje óta hozzáférhetővé tették a rendszer bevezetésével kapcsolatos információkat.