Az IMAS nemzetközi piackutató cég közreműködésével készült felmérés arra mutat rá elsősorban, hogy a pénzügyi válság hatására a pénzügyi kultúra fejlődésével párhuzamosan a megtakarítások egyre nagyobb szerepet kapnak a régió országaiban, így Magyarországon is - közölte Sztanó Imre, az Erste Bank lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyettese. „A lakosság megtakarítási szokásai az Erste országokban" című kutatás eredményei szerint a régió legjobb megtakarítói az osztrákok, akik átlagosan havi 155 eurót (több mint 43 ezer forintot) tesznek félre, míg a legkevesebbet, 43 eurót (12 ezer forintot) a románok.
A felmérés szerint Magyarországon az átlagos havi megtakarítás 14 267 forint, amely a régiós középmezőnybe tartozik. Érdekes, hogy míg a megkérdezettek közül a magyarok és a románok tartják leginkább fontosnak (85, illetve 83 százalék), hogy legyenek megtakarításaik, addig pontosan ezen két ország lakói a legkevésbé elégedettek megtakarításaik nagyságával, azok alakulásával.
A válság segíti a takarékosságot
A kutatás adatai szerint Magyarországon a megkérdezettek 34 százalékának nincs megtakarítása pénzügyi termékben, ami rendkívül magas aránynak mondható annak ellenére, hogy a megtakarítási hajlandóság évre-évre nő. Itthon a nyugdíjpénztári befizetések, az életbiztosítások és a bankbetétek a legnépszerűbb befektetési formák, míg például Csehországban vagy éppen Ausztriában a lakás-előtakarékosság a leggyakoribb.
A pénzügyi válság nagymértékben ráirányította a figyelmet a takarékoskodás, az öngondoskodás fontosságára. Ezt bizonyítja, hogy az elmúlt egy évben Magyarországon a lakossági megtakarítások 900 milliárd forinttal növekedtek. A lakosság megtakarítási hajlandósága várhatóan a következő években is növekedni fog, a felmérés adatai szerint hazánkban a megkérdezettek 70 százaléka az elkövetkező öt évben továbbra is legalább akkora összeget vagy többet kíván félretenni, mint most.