Hatalmasra hízott a bérszakadék Magyarországon

Még jobban leszakad a legkisebb nettó átlagbér a legmagasabbtól. Pedig arányaiban előbbi most még jobban is emelkedett.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A második negyedévi megyékre lebontott nettó béradatok alapján továbbra sincs fordulat a bérszakadékot illetően. Most csak annyi a pozitívum emelhető ki, hogy a koronavírus-járvány negatív gazdaságai hatásának következtében nem hízott brutális mértékben a szakadék - csupán a megszokott ütemű növekedésről árulkodnak a számok.

Fotó: MTI

A Központi Statisztikai Hivatal második negyedévvel kiegészített első féléves összesített adata szerint a legmagasabb nettó bér toronymagasan Budapesten jellemző, 328 203 forint, ami az előző év azonos időszakához képest 9,5 százalékkal magasabb. A megyei rangsor végén Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a legkisebb az elérhető átlagos nettó, 180 557 forint. Ez egy év alatt 10,2 százalékkal lett magasabb. Jól látható, hogy a legkisebb bérek emelkedési üteme meghaladta ugyan a fővárosi mértéket, ám ez főként csupán bázishatásnak köszönhető. Alacsonyabb értéken mindig könnyebb nagyobb mértékű emelkedést elérni, miközben - ebben az esetben - nominálisan mérve mégis ez lesz a kisebb változás.

Hiába nőtt tehát arányaiban jobban a Szabolcs megyei bér, 16 740 forinttal egy év alatt, a fővárosiak ennél jóval nagyobb összegű pluszt vihettek haza, 28 344 forintot.
Ennek eredményeként a forintosított bérszakadék tovább mélyült a két átlagkereset között:
ma már a Szabolcs megyei dolgozók 147 646 forinttal visznek haza kevesebbet a fővárosiaknál. A differencia csak a második negyedévben bő 7000 forinttal emelkedett. Egy évvel korábban, tehát 2019 második negyedévében bő 10 ezerrel kisebb (136 ezer forintos) volt a különbség a két kereset között.
Van, ahol befagytak a bérek a második negyedévben

A statisztikai hivatal a negyedéves adatokat kumuláltan teszi közzé, tehát az első negyedév, első félév, első három negyedév átlaga és a negyedik negyedéves adat gyakorlatilag az egész év átlagát jelenti. Ez lehetőséget ad arra, hogy ne csak éves, de negyedéves változást is vizsgáljuk, ami a koronavírus-járvány árnyékában rávilágíthat arra, hogy a gazdaság beszakadásával párhuzamosa, hogy változtak megyei szinten a keresetek.

A második negyedévben láthatóan a bérekre megyénként eltérő mértékben hatott a járvány. Bár az országos átlag változása egyáltalán nem lóg ki a korábbi negyedéves változások sorából, a megyei változások egész széles skálán szóródnak szét. Ezek között olyan adat is van, mely arról árulkodik, hogy a bérnövekedési ütem nagyot fékezett a második negyedévben.

Ebből a szempontból két megyét lehet kiemelni: Győr-Moson-Sopron megyét, valamint Fejér megyét, ahol az egy százalékot sem haladta meg a növekedés mértéke. Ez pedig a bérek befagyásának is nevezhető. Győr-Moson-Sopronban - ahol egyébként a második legnagyobb az átlagos nettó bér - csupán 0,8, Fejérben pedig 1 százalékkal emelkedett a második negyedévben az átlagos nettó kereset.

A járvány a Tolna megyében élőket láthatóan nem érintette hátrányosan, hiszen kiemelkedő, az országos átlagot bőven meghaladó mértékben nőtt a második negyedévben a nettó bér előző negyedévhez képest. A 247 005 forint 6,5 százalékkal több volt az első háromhavi átlagnál. Mögötte a dobogó második fokán Budapest áll már "csak" 3,5 százalékos plusszal.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo