Felmérések sora tanúsítja a magyar átlagpolgár felelőtlenségét: ott állnak a lakások, tömve szórakoztató elektronikai eszközökkel, ám az ingatlan és a benne rejlő értékek biztonságára csak a lakosok kétharmada gondol. A nyugdíj- és életbiztosítások terén pedig még ennél is szörnyűbb az arány. Persze a legtöbbeknek nem szokott eszébe jutni, hogy csak úgy betérjen biztosítást kötni egy irodába, az ügynököket pedig a baráti pletykák miatt be sem engedi az ajtón. De kis utánaszámolással mindenki rájöhet, hogy - ha megteheti - érdemes biztosítást kötnie.
Családi csomag
Maguk a biztosítók régen rájöttek, hogy az ügyfeleket ösztökélni kell a szerződések aláírására. Az új stratégia pedig a komplex szolgáltatások irányába mutat, ami mind a biztosítónak, mind a szerződő félnek egyszerűbb és kényelmesebb, ráadásul ez utóbbi számára kedvezményekkel is jár.
- A jövő a biztosításcsomagoké, amelyekben egyaránt megtalálható a lakás-, a gépjármű-, az egészség- és minden egyéb biztosítás, nemcsak egy egyén, hanem akár az egész család számára is - erősítette meg Bartók János, az Aegon Magyarország Rt. vezérigazgató-helyettese. A többféle biztosítás alapján ugyanis a biztosító sok oldalról megismeri a szerződő felet, ami megkönnyíti számára, hogy személyre szabott csomago(ka)t kínáljon neki, az pedig jelentős kedvezményekben részesülhet, ha egyetlen biztosító kezeli ügyeit. A társaság a többféle biztosításra szóló partner kedvezmény mellett különféle egyéb szempontok alapján is kedvez ügyfeleinek, így például alacsonyabb lehet a fiatalok vagy azok biztosítási díja, akik a környezetvédelem jegyében legalább Euro IV-es besorolású gépjárművet üzemeltetnek. Vitál elnevezésű terméke pedig egyedülálló abból a szempontból, hogy az egészségi állapotot is figyelembe véve határozza meg a kockázati életbiztosítás díjait, azaz egy nem dohányzó, átlagos testalkatú ember jóval kevesebbet fizet, mint egy elhízott "gyárkémény".
Bartók szerint egyébként a magyar lakosság nem elutasító a biztosításokkal szemben, inkább csak nehezen szánja rá az átlagpolgár magát egy biztosítás megkötésére; amikor azonban leég a szomszédban egy ház, rögtön rohan tűzkár ellen biztosítást kötni. Ugyanez igaz az élet- és egyéb biztosításokra is.
Rendszerváltás
#page#
Rendszerváltás
A Groupama a jövő év során szintén nagy hangsúlyt fektet termékei fejlesztésére, külön figyelmet fordít a kedvezmények rendszerének egyszerűsítésére és átláthatóvá tételére, a biztosítási csomagok kialakítására. Kurtisz Krisztián, a cég lakossági és kisvállalkozói vagyonbiztosítási igazgatója szerint azonban a magyarországi biztosítottsági színvonal egyelőre még messze van a nyugat-európaitól. Áttörés akkor várható, ha megtörténik az egészségbiztosítás hosszú évek óta húzódó privatizációja, mert ebben az esetben a lakosság megérzi majd, hogy pontosan milyen egészségügyi szolgáltatásokra is elegendő az általa befizetett pénz. Ehhez azonban nélkülözhetetlen a társadalombiztosítási rendszer átalakítása.
Ráadásul a biztosítókat mindeközben az idő is szorítja, hisz 2006. április elsejétől a nem kifejezetten befektetési célú új életbiztosítási szerződésekre ajánlható garantált kamat maximális szintje 4 százalékról 2,9-re csökken.
- A biztosítók kérdése most az, hogy az infláció csökkenése miatt rövid időn belül várható-e a technikai kamat további csökkentése, hiszen ebben az esetben egy rosszul belőtt kamatszint újabb termékfejlesztést tenne szükségessé - tette hozzá Marczi Erika, a társaság életbiztosítási igazgatója. A szakember úgy látja, a magyar lakosság bizonyos rétegei már kezdik látni az életbiztosítási módozatok fontosságát. A szegényebb, esetleg egy keresetből élő háztartások körében egyre gyakoribb a főkeresőre kötött kockázati élet-, illetve balesetbiztosítás, mivel a kieső jövedelem akár romba is döntheti a felépített egzisztenciát.
Előfordul az is, hogy egyesek a rájuk kötött vállalati biztosítás nyomán döbbennek rá az életbiztosítás szükségességére. A megtakarításokkal rendelkezők körében eddig is népszerűek voltak az elérési életbiztosítások, de a vegyes életbiztosítások továbbra sem túl kelendőek. Ennek többek közt az lehet az oka, hogy az ilyen típusú, tízéves vagy az alatti tartamú biztosításokra a lejáratkor kifizetett összeg olyan alacsony volt, hogy szinte csak a tőke térült meg, ami elriasztotta a további érdeklődőket. Az azonban mindkét fél érdeke, hogy megértse: immár biztosításokat kell adni-venni a piacon, és nem befektetéseket.
Teljes cikk a Piac és Profit decemberi számában.