USA
- A pénteki újabb történelmi csúcsot követően tegnap emelkedéssel kezdődött a kereskedés a tengerentúli börzéken, azonban napközben irányt váltottak és zárásra enyhe mínuszba fordultak az indexek. (Dow -0,13%, Nasdaq -0,08%, S&P500 -0,09%).
- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe pénteken látott napvilágot, amelynek májusi értéke 83,7 pont lett szemben a 77,9 pontos piaci várakozással, ez pedig 5 és fél éves csúcsot jelent. A Leading indicators 0,6%-ra emelkedett áprilisban az előző havi -0,2%-ról, miközben a várakozás 0,2% volt, ez 2008 nyara óta nem látott érték.
- Fontos makroadatot tegnap nem publikáltak és ma sem látnak napvilágot fontos makroszámok.
- A Fed dallasi elnöke, Richard Fischer arról beszélt, hogy szerinte a jegybanknak minél előbb csökkentenie kell az eszközvásárlási program nagyságát.
- A chicagói Fed elnök, Charles Evans is megszólalt tegnap, szerinte a monetáris lazítás mértéke jelenleg megfelelő, de a javuló munkapiaci adatok miatt a programot hamarosan csökkenteni lehet.
- Több mint 100 nap kényszerpihenő után ismét felszállhattak a Boeing Dreamliner 787 típusú gépei, miután az akkumulátor hibákat kijavította a társaság.
- A Yahoo újabb felvásárlásról döntött, 1,1 milliárd dollár értékben veszi meg a Tumblr blogoldalt.
- Holnap 16 órakor Bernanke felszólalására fókuszálhatnak a befektetők.
Európa
- A nyugat-európai börzéken jó volt a hangulat, de főként a nap második felében lódultak meg felfelé az indexek, az angol index 13 éve nem látott magasasságban zárt (FTSE100 0,49%, DAX 0,69%, CAC40 0,54%).Olaj, arany
- Az olaj kéthavi csúcs közelébe került tegnap, mivel az olajkészletek csökkenésére számítanak a piaci szereplők. A várakozások szerint 800 ezer hordóval csökkent az USA nyersolajkészlete.
- Az arany ára rendkívül változékony volt tegnap, olyan hírek is szárnyra kaptak, mely szerint 15 tonna arany került eladásra pénzügyi eszközökből.
Devizák
- A forint stabilan 291 környékén maradt a hosszú hétvége alatt és ma reggel sem látni jelentős elmozdulást az EUR/HUF árfolyamában. A forint erősödését gátolhatja, hogy a 200 napos mozgóátlag egybeesik a 290-es szinttel, így ennek áttörése komoly nehézségeket jelenthet majd az árfolyam számára.
- Az EUR/USD árfolyamában megállt a csökkenő trend és ismét emelkedett a devizapár árfolyama. Ma reggel 1,2896-os árfolyam mellett kereskednek a devizapárral. Az elkövetkező időszakban a devizapár mozgása szempontjából a legfontosabbak a Fed eszközvásárlási programja felől érkező hírek lehetnek majd, kiemelt figyelem övezheti majd Bernanke szerdai meghallgatását.
Távol-Kelet
- A Hang Seng index értéke 0,45%-ot csökkent, míg a többi távol-keleti tőzsdén nem bontakozott ki egyértelmű irány ma. A Shanghai index értéke nem változott, míg a Nikkei 0,07%-ot csökkent.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Vállalati hírek
- A magasabb céltartalékolás miatt a vártnál (-1,4 milliárd forint) is nagyobb veszteséget (-1,6 milliárd forint) könyvelt el az első negyedévben az FHB. A nem teljesítő hitelek aránya a december végi 19,5%-ról 20,5%-ra nőtt márciusra, míg a fedezettség 51,6%-ról 52,1%-ra nőtt. Az ügyfelek bizalmatlanok az árfolyamgát rendszerével kapcsolatban, nem hiszik el, hogy az a javukat szolgálja. Eddig a jogosultak 42%-a érdeklődött, és mindössze 33%-a lépett be, így továbbra is magas a céltartalékolás. Nőtt a hitelezés, elsősorban a kis- és középvállalati szegmensben (+8,3% negyedéves szinten), ami leírható a bankadóból. A lakossági szegmensben csak minimális mértékben, 0,4%-kal nőtt a hitelezés. A betétállomány a betéti kamatok visszaesése miatt csökkent. Így a nettó kamatmarzs 2,05%-ról 2,37%-ra változott, ami már a fordulat jele. Az új kamattámogatott jelzáloghitelek 18%-át az FHB folyósította. Az eredményen alapvetően látszik a javulás, de ennek érdemi hatása majd csak negyedévekkel később, a céltartalékolás csökkenésével lesz látható. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az FHB a korábban kibocsátott 102 millió euró össznévértékű kötvényre még 10 millió eurónyit rábocsátott. A hitel a Tier 1 tőke része, a kötvény kamata az 5 éves euró swap referencia kamatlábhoz kötött.
- A nemzeti fejlesztési miniszter elmondta, hogy ősztől további áram és gázár csökkentés várható. A cél a mintegy 30%-os mérséklés, de ez függ a gázáraktól. A kormány újra szeretné tárgyalni az import gázárakat az oroszokkal. Mivel a szabadpiaci áramár jelentősen csökkent az év eleje óta, így itt további 10%-os csökkentés képzelhető el. A gáz esetében azonban nincs szabad piac, így itt elsősorban az importárak csökkentésével lehetne az árakat mérsékelni. A hír kedvezőtlenül érinti a Magyar Telekomot, hiszen több milliárd forintos vesztesége keletkezhet az energia szegmensben.
- Az MKB fő tulajdonosa, a Bayersiche Landesbank cáfolta, hogy bármilyen vevőjelölttel előrehaladott tárgyalásokat folytatnának, így az a spekuláció, hogy az OTP megvenné az MKB-t nem igaz. Az MKB-t 2016-ig kell értékesíteni, így az anyavállalatnak még van ideje bőven.
- Az OTP május 17-én összesen 100.548 darab saját részvényt értékesített az igazgatósági tagok részére részvényopciós programja keretében, így a bank által tulajdonolt saját részvények száma 3.910.824 darabra (1.4%) csökkent.