Nemzetközi hírek
USA:
- A nyersanyagpapírok vezetésével estek az amerikai részvényindexek (Dow 0%; S&P -0,3%; Nasdaq -0,8%). Jól teljesített a telekom és a pénzügyi szektor.
- Pozitív meglepetést okozott a gépjármű-értékesítési adat. A várt enyhe csökkenéssel szemben 13,14 millióra emelkedett az USA teljes járműeladásainak száma áprilisban. A belföldi járműértékesítés 10,2 millió darabra nőtt. Az ipari rendelésállomány a várt 2% helyett 3%-kal bővült márciusban.
- 2,8%-ot estek a Pfizer részvényei tegnap, a negyedéves gyorsjelentés publikálása után. Bár 60 centes részvényenkénti eredményével a várakozásokat felülteljesítette a gyógyszergyár, a bevételek elmaradtak az előrejelzésektől. A piac kezdetben még optimistán fogadta a számokat, majd a nap során a profitrealizálók vették át az irányítást.
- A Mastercard mind profit (EPS 4,29 dollár), mind árbevétel soron felülteljesítette az elemzői konszenzust. A kártyakibocsátó vállalat részvényei 2,6%-os pluszban fejezték be a kereskedést.
- Esett az olajpapírok ára a kőolaj árfolyamesése nyomán. A Chevron 1,9%-ot, míg az Exxon Mobil 1,6%-ot veszített értékéből, és ezzel a Pfizer mellett a Dow másik két leggyengébben teljesítő részvényei lettek.
- Portugália megegyezésre jutott az Európai Unióval, és egy 78 milliárd eurós mentőcsomagot fogadott el. Cserébe az ország vállalja, hogy idén a GDP 5,9%-ára, jövőre 4,5%-ra, míg 2013-ra 3%-ra csökkenti a költségvetési hiányt. Ezek a számok magasabbak, mint Portugália korábbi terve, így a mentőcsomag mellett lazább költségvetési tervet fogadott el az Európai Bizottság.
Olaj és arany:
- 2,2%-ot esett az olaj ára tegnap, és jelenleg 110,8 dolláron kereskednek a WTI olaj hordójával. A Brent olaj árfolyama csak kis mértékben csökkent, 122 dollárra.
- Nő az aggodalom az amerikai kőolajkészlet felhalmozás miatt. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal ma délután publikálja a készletadatokat. Kőolaj terén a múlt heti 6,2 millió hordós emelkedés után most újabb 2 millió hordós emelkedésre számítanak az elemzők. Benzin terén folytatódhat a készletcsökkenés, e héten újabb 500 ezer hordós szűkülés bejelentését jelzik előre.
- Az arany ára is esett 0,6%-ot tegnap. Jelenleg 1.533 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával. A korábbi heves emelkedés után még így is messze van az árfolyam az 1.501 dollárnál húzódó 20 napos mozgóátlagtól.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel. Japánban ma sincs kereskedés a természet ünnepe (Greenery Day) miatt, ami gyakorlatilag a császár születésnapi ünnepének meghosszabbítása. (Shanghai -1,8%, Hang Seng -1,6%, Kospi -1,1%, All Ordinaries -0,9%).
- A nyersanyagárak csökkenésének köszönhetően estek a velük kapcsolatos részvények (Cnooc -2,5%, China Coal Energy -2,1%, Woodside Petroleum -2,4%, Rio Tinto -1,7%). A pénzügyi vállalatok részvényeinek árfolyama a további monetáris szigorítástól való félelem miatt esett, miután a jegybank kijelentette, hogy az infláció elleni küzdelem élvez prioritást a döntések meghozatala során (China Overseas Land & Investment -3,1%, Industrial & Commercial Bank of China -1,7%).
- Folytatta az esést az ausztrál index is az erős ausztrál dollár miatt. A Westpac Banking 2,6%-ot esett, miután bár emelkedett a nettó profitja, a nettó kamatbevételei estek.
Devizák:
- Közel egy hete tart az oldalazás az EUR/USD devizapárban. Egy szűk sávban araszol az index (a reggeli órákban 1,48 környékén mozgott),hamarosan kitörés következhet.
- Megállíthatatlanul erősödik a japán jen. Az USD/JPY árfolyama hetek óta zuhan, a reggeli órákban már 80,8 környékén járt a kurzus.
- A forint tegnap gyengülni kezdett az euróval szemben. Az árfolyam 264 környékéről rugaszkodott el felfelé, és elérte a 30 napos mozgóátlagot (265,5 forint). A következő ellenállás 268-nál látható.
Határidős piacok:
- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Gyenge napon vagyunk túl. Ha a Magyar Telekomban nem lett volna hatalmas forgalom az osztalékszelvény vágás miatt, akkor tegnap és tegnapelőtt is siralmas forgalommal találkoztunk volna. Mindenesetre a magyar piac lemaradó voltát továbbra is ékesen bizonyítja a BUX viselkedése. Ha a világ száguld akkor a BUX cammog. Ha a világ tüsszent, a BUX szakad. Miközben a kötvénybefektetők ódákat zengenek Magyarországról, addig a részvénybefektetők csak figyelik az eseményeket. Jogos a kétkedés. Ugyanis a kötvényesek, azt mondják, hogy így vagy úgy, különadókkal vagy szerkezeti reformokkal (amelyek valóban elindultak) a költségvetési helyzet stabil, az első háromhavi nagy hiány ellenére is. Ugyanakkor a részvénybefektetők pedig akkor hiszik el, hogy megszűnnek (pl. 2013-ban) a különadók, ha a szerkezeti reformok sikerrel járnak. A reformokat pedig - természetüknél fogva - lassan szüli meg a kormány. Így a befektetők is kivárnak. Teszik mindezt annak ellenére, hogy számos magyar részvényben (OTP, MOL, Richter....stb.) olyan sztori van, amelynek következtében néhány év alatt az árfolyam akár duplázódhat is.
Rövid hírek
- Az FHB vezetői részvényjuttatási programja keretében az alábbi FHB vezetők vásároltak a bank részvényeiből:
- Vojnits Tamás igazgatósági tag 8.000 darabot vásárolt, tulajdonában összesen 8.675 darab van
- Dr. Salamon Károly igazgatósági tag 8.000 darabot vásárolt, tulajdonában összesen 14.000 darab van
- Dr. Christian Riener igazgatósági tag 8.000 darabot vásárolt, tulajdonában összesen 8.000 darab van
- Harmati László Szabolcs üzleti vezérigazgató és igazgatósági tag 16.000 darabot vásárolt, tulajdonában összesen 31.192 darab van
- Köbli Gyula stratégiai és pénzügyi vezérigazgató és és igazgatósági tag 16.000 darabot vásárolt, tulajdonában összesen 16.000 darab van
- Szabó Miklós felügyelő bizottsági tag 2.200 darabot vásárolt, tulajdonában összesen 2.200 darab van
Az bank összesen 98.600 darab FHB részvényt értékesített vezetői részvényjuttatási programja keretében, így saját részvény állománya a tranzakciókat követően 84.201 darab.