Gyakorlatilag nem történik semmi

Újabb mínuszos nap az USA-ban. Kicsit emelkedett az olaj és az arany ára. Ázsia: Kína pluszban, Japán mínuszban. Erősödött a forint és a jen, a dollár gyengült tegnap. Interjú Molnár Józseffel, a MOL vezérigazgatójával. Oldalazó mozgásra számítunk kis mínusszal.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Ismét mínuszban zártak az amerikai részvényindexek (Dow -0,7%; S&P -0,4%; Nasdaq -0,1%). Továbbra sincs megegyezés az adósságplafon emelésének ügyében, valamint a makroadatok és a gyorsjelentések is vegyes képet festettek.

- John Boehner szóvivő, a demokraták költségvetési kiigazító csomagjának előterjesztője szerint a tervet át lehet vinni a Kongresszuson. Obama elnök pedig arról beszélt, hogy hisz benne, hogy kompromisszumra jutnak az adósságplafon ügyében.

- A makroadatok vegyes képet festettek. A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe a várt csökkenés helyett 59,5 pontra emelkedett júliusban. Az előrejelzett emelkedéssel szemben további 1%-kal csökkent az újlakások értékesítése júniusban. A lakásértékesítések két éve mélypontjuk közelében mozognak, és úgy tűnik még nem tudott talpra állni az ingatlanpiac.

- Ezúttal a vállalati gyorsjelentések is vegyes eredményt hoztak. A 3M árfolyama 5,4%-ot esett, miután a menedzsment az elemzői konszenzusnál alacsonyabb idei évi profit-előrejelzést tett közzé. A múlt negyedévi számok megfeleltek a várakozásoknak.

- A UPS is vártnak megfelelő gyorsjelentést publikált, ám a menedzsment gyenge harmadik negyedévet vetített előre. A szállítmányozási cég árfolyama 3,3%-ot esett a kereskedés során.

- A Ford szép számokat publikált, bevételei 13,4%-kal emelkedtek, 65 centes részvényenkénti profitja felülmúlta az elemzői konszenzust. Az autógyártó részvényei kezdetben pluszban nyitottak, majd a nap során lassú lecsorgással 1,75%-os mínuszban zártak.

- Az Amazon.com a várakozásokat csaknem duplán meghaladó profitról számolt be a piac zárása után. A kereskedést követő OTC piacon 6,4%-ot emelkedett az Amazon árfolyama.

Olaj és arany:

- Kis mértékben, 0,4%-kal emelkedett a WTI kőolaj ára a tegnapi kereskedésben, és jelenleg 99,6 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.

- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma délután teszi közzé a kőolaj- és benzinkészlet adatokat. A piac további 2 millió hordós készletcsökkentésre számít a kőolaj terén, míg a benzinkészletek 400 ezer hordóval emelkedhettek.

- Az arany ára további 0,3%-kal emelkedett tegnap a gyengülő dollár nyomán. Ma reggel az 1.624 dolláros történelmi csúcsot is meglátogatta a nemesfém unciánkénti árfolyama.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -0,6%, Shanghai +0,5%, Hang Seng +0,0%, Kospi +0,2%, All Ordinaries -0,6%).

- A kínai részvények csak kisebb mértékben veszítettek értékükből. Az ingatlancégek és a pénzügyi papírok a pozitív tartományban tartózkodtak. (Henderson Land Development +1,6%, China Resources Land +1,9%).

- A japán részvényekre negatívan hatott, hogy a jen erősödött a dollárral szemben.(Nintendo -1,4%, Honda -1,7%, Toyota -1,7%, Nissan -2,1%) A márciusi katasztrófa után sokat emlegetett Tepco több mint 14%-os mínuszba zuhant arra a hírre, hogy eszközeinek értékesítésébe kezd.

- Az LG Electronics mai gyorsjelentéséből kiderült, hogy a világ második legnagyobb lapos tévé gyártójának második negyedéves profitja 87,3%-kal esett vissza éves szinten. Az viszont pozitív hír, hogy az elmúlt két veszteséges negyedév után végre sikerül egy negyedévet a pozitív tartományban zárnia eredmény szempontjából.

- Dél-Korea második negyedéves GDP-je alacsonyabb lett a konszenzusnál (+0,8% né/né, várt: +0,9%, előző negyedév: +1,3%).

- Ausztráliában estek a kereskedelmi láncok részvényei, miután a második negyedéves inflációs adat felülmúlta a várakozásokat (0,9% né/né a várt 0,7% helyett).

Devizák:

- Sokat gyengült a dollár a tegnapi kereskedés során. Az 1,438-as nyitást követően egész nap emelkedett az EUR/USD árfolyama, és 1,45 felett zárta a kereskedést. Hamarosan eléri a kurzus az 1,458-as csúcsot.

- Töretlenül erősödik a japán fizetőeszköz. A jen tegnap újabb maximumot ütött a dollárral szemben, 77,8-ig süllyedt az árfolyam. A következő megálló a 76,25-ös szintnél látható.

- A monetáris tanács a tegnapi kamatdöntő ülésen változatlanul, 6%-on hagyta az irányadó rátát. A forint erősödött, és ismét a 20 illetve 30 napos mozgóátlagok környékén mozog a kurzus (268).

Határidős piacok:

- Pluszban tartózkodnak ma reggel az amerikai határidős piacok.

Erste kommentár

A piacokról csak annyit, hogy gyakorlatilag pont nem történik semmi. Kivárás jellemzi őket, amely alól egy-két dolog képez kivételt, pl. az arany. Ugyanakkor látszik a változások szele is. Soros György bezárja a híres Quantum alapot. Illetve csak a külsős befektetőket fizeti ki, hogy ne kelljen a jövő évben megjelenő szigorúbb szabályozás alá esnie az alapnak. A világ gyökeresen megváltozott, s ehhez kell alkalmazkodnunk. Lehet, hogy évek múlva visszatekintve egy nagy választóvíznek fogjuk tekinteni a válságot. Úgy fogunk beszélni róla, hogy az előtte és az utána létező világ. Sőt, ez nagyon valószínű. Mindenesetre, ma reggelre jutott egy kis meglepetés. Az SAP komoly képet vázolt föl. Szerinte 2014-re robbanásszerűen megnő a táblagépek használata. Így az SAP fejlesztések is ebbe az irányba mennek el. Ráadásul annyira erős ez az irány, hogy ennek köszönhetően az éves várakozására azt mondta, hogy az operatív eredmény a korábban jelzett 4,45 és 4,65 milliárd eurós tartomány tetején lesz. Így nem meglepő, hogy kilőtt az árfolyam. Különben a hír érdekessége az, hogy a táblagépek használatához internet kell, amelyet viszont a telekom cégek szolgáltatnak. Azok pedig továbbra sem teljesítenek túl jól. Szerintünk előbb utóbb a piac is felismeri, hogy 11 év után újra eljött a telekommunikációs cégek ideje, s remélhetőleg a jelenlegi mobilinternet-fejlődés is előbb vagy utóbb lecsapódik az eredményekben is.

Vállalati hírek

Újságinterjú Molnár Józseffel, a MOL vezérigazgatójával

A Napi Gazdaság interjút készített Molnár Józseffel, a MOL nemrég kinevezett vezérigazgatójával (korábbi pénzügyi igazgatójával). A főbb pontok:

- Az INA ügy belpolitikai és kommunikációs jellegű. A horvát vállalatnak jót tett a MOL-lal történő együttműködés.
- A magyar állam tulajdonosként való megjelenése a MOL-ban pozitív, mivel a vállalat így könnyebben jut hitelhez. (A múltban sem volt panasz az állami tulajdonra, mert a MOL akkorkezdhetett el külföldön terjeszkedni.)
- A Varga Mihály által felvetettekre reagálva Molnár József elmondta, hogy véleménye szerint az aktuális piaci árfolyam nem megfelelő egy nagyobb részvénypakett értékesítésére.
- A MOL saját részvényekkel kapcsolatos politikája nem változik. A részvényeknek szerepük lehet az INA ügy megoldásában.
- Az üzemanyag-fogyasztásban lassú növekedésre számít a MOL. A dízelfogyasztásban évi 3-4%-os, benzinben 0,5-1,5% növekedésre számítanak a régióban.
- Az akvizíciós tervekkel kapcsolatban Molnár József elmondta, hogy több célpontot is megvizsgálnak (pl. Lotos), azonban egyelőre a belső fejlesztések fontosabbak és egyelőre nem látnak eladó, vételre érdemes céget.

Mint látható, a MOL értékesítheti saját részvényeit INA részvények fejében a horvát kormánynak. Ezzel a lépéssel a MOL többségi tulajdonhoz jutna az INA-ban, míg a horvát kormány részvényessé válna a MOLban, akárcsak a magyar kormány. A magyar állami részesedéssel kapcsolatban úgy gondoljuk, hogy kb. 10%-nyi részesedést a MOL vehet meg, amiért a gázszállítási üzletággal fizethet. Mindent egybevetve nem számítunk árfolyamhatásra az interjú nyomán.

Rövid hírek

- Sir Bernard Schreier 2011. július 22-én 5 000 darab Danubius részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén, 3 599 Ft/db átlagáron. Sir Bernard Schreier, valamint az irányítása alá tartozó CP Holdings Ltd. és leányvállalatai együttesen 6 449 731 darab Danubius részvénnyel, azaz 77,84% szavazati joggal és 81,53%-os befolyással rendelkeznek a társaságban a tranzakció után.

Gazdasági hírek

- Változatlan szinten (6%) hagyta az alapkamatot tegnapi ülésén az MNB. Simor András jegybankelnök a döntés után elmondta, hogy a frank erősödése negatívan hathat a növekedésre, azonban pillanatnyilag nehéz megmondani e hatás mértékét. A bankrendszerrel kapcsolatban meglátása az, hogy az képes megbirkózni a jelenlegi helyzettel, és hogy a jegybanknak nincs oka azt gondolni, hogy a bankrendszer kevésbé lenne ellenálló most, mint tavaly októberben, amikor egy stressz teszt készült a svájci frank jelentős erősödését feltételezve. Simor András szerint a magyar gazdaság fundamentumai most sokkal erősebbek, mint 2-3 évvel ezelőtt.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo