Nemzetközi hírek
USA: Mínuszban zártak tegnap az amerikai részvényindexek a fogyasztói bizalommal kapcsolatos aggodalmak hatására (Dow -0,97%; S&P -0,85%; Nasdaq -0,49%). Tegnap hozták nyilvánosságra a hivatalos amerikai fogyasztói bizalmi indexet. Értéke júniusban a várt növekedéssel szemben 49,3-ra esett vissza a májusi 54,9-ről, mivel a növekvő munkanélküliség és a lakás elárverezések a lakosság optimizmusát aláássák. A vártnál jobb lett azonban a Chicago-i beszerzési menedzser index. Hivatalos közlések szerint a 60 napnál nagyobb késedelemmel rendelkező hitelek száma 88%-kal emelkedett az elmúlt 12 hónapban, és 22%-kal több ingatlant árvereztek el. A bankszektort érzékenyen érintette a hír, a JP Morgan 1,4%-ot, míg a Citigroup 1,7%-ot veszített értékéből. Az AIG volt az S&P 500 vesztese, mely 13%-ot esett. A biztosító menedzsmentje szerint az európai bankok részére nyújtott CDS ügyletek a vártnál tovább tartják negatív nyomás alatt az eredményt. Az esést a Dow Jones-ban a Caterpillar, ipari vállalat vezette, mely 4,9%-os mínuszban zárt.
Olaj és arany: A kőolaj ára tegnap jelentős volatilitás mellett végül 70 dollár körül zárt. A piac feszülten figyeli az Amerikai Energiaügyi Hivatal jelentését, melyből kiderül, tudja-e folytatni a kőolajkészletek mértéke a több hete tartó jelentős fogyást. A készletek a május 1-vel záródó héten tetőztek (375 millió hordó), ami 18 éves maximumpontot jelent. Azóta több héten át folyamatosan esett az érték egészen 349 millió hordóra. Árnyalja a képet a benzinkészletek múlt heti megugrása. Az üzemanyag iránti kereslet csökkenése idővel a kőolaj iránti keresletet is nyomás alá helyezheti. Az arany ára 928 dollárig esett tegnap, miután a dollár némileg erősödött az euróval szemben. Ma reggel - az ázsiai kereskedésben - már emelkedésnek indult az árfolyam.
Makrogazdaság: A magyar beszerzési menedzser index 45,8 lett a korábbi 45,4-es értékkel szemben. Ma jelenik meg a német ipari beszerzési menedzser index véglegesítése is. A kiskereskedelmi forgalom Németországban 2,9%-kal csökkent tavaly májushoz képest. Ez jelentősen gyengébb, mint azt a Bloomberg által megkérdezett elemzők jósolták (-1,5%). Az USA számos piacmozgató adatot közöl a mai nap során. Ezek közül kiemelendő az ISM beszerzési menedzser index, a foglalkoztatottság változása, az ingatlanpiaci, valamint a gépjármű-értékesítési adatok. A tízéves amerikai államkötvényekkel jelenleg 3,52%-on kereskednek, 4 bázispont emelkedés után.
Távol-Kelet: Vegyes a kép Ázsiában, Japán mínuszban, Kína és Korea pluszban tartózkodik (Nikkei -0,19%; Hang Seng -; Shanghai +1,54%; Kospi +1,55%). A Hong Kongi tőzsde a mai napon állami ünnep miatt zárva tart. Egy újabb japán hitelező, az Orex Corp. jelentette be, hogy részvényeket bocsát ki a tőkehelyzet javítása céljából. A vállalat árfolyama 4,8%-ot esett. Ez tovább erősíti a már meglevő aggodalmat, miszerint egyre több vállalat nyúl a részvényértékesítés eszközéhez, hígítva ezzel a korábbi részvényesek tulajdonhányadát.
Devizák: A dollár tegnap némileg erősödött az euróval szemben, az EUR/USD kurzus ismét visszatért az 1,4-es szinthez. A jen gyengült tegnap a dollárral szemben, amit ma is folytat. Az USD/JPY keresztárfolyam a 97-et is megközelítette a ma reggeli kereskedésben. A forint a negatív hangulat ellenére tovább erősödött az euróval szemben, és az EUR/HUF jegyzések 271-ig csökkentek.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a pozitív tartományban tartózkodnak, és Európa pluszban nyitott.
Erste Kommentár: A tegnapi nap megmutatta, hogy milyen törékeny a hangulat. A várakozásoknál rosszabb amerikai fogyasztói bizalom adott egy pofont a piacoknak. Ami ebben meglepő, hogy nem az amerikai tőzsdéken alakult ki a hatalmas eladói nyomás, hanem inkább Európában és a magyar piacon. Az amerikai indexek, csak moderált csökkenést szenvedtek el. Ugyanakkor a forint is megtartotta a nap elején kialakított szintjét és ma reggel is folytatja tegnap megkezdett menetelését. Ez azt sugallja számunkra, hogy a részvénypiaci korrekció, amely tegnap elindulni látszott, nem lesz annyira triviális. Valószínűleg lassú lefelé csorgást láthatunk majd, miközben a forint a "jó magyar makro adatoknak" köszönhetően tovább erősödhet 262 felé. Majd a korrekció erősödésével végül a forint is gyengülni fog, de persze a korábban kialakult alacsony szintekről.
Kutatási központot épít az Egis
3,78 milliárd forint értékben K+F központot épít az Egis Budapesten. A projekthez, mely várhatóan 2010 decemberében fejeződik be, a vállalat az ITD Hungarytől kap támogatást, az EU pedig 200 millió forinttal járul hozzá a költségekhez. A 3.500 négyzetméteres központban 20 új kutatói munka létesül. A központ 15%-kal (fél évvel) rövidítheti le azt az időt, amíg a termékek piacra kerülhetnek. 50%-kal nőhet az Egis által kifejlesztett generikus termékek köre. Eddig évi 2-3 ilyen termék készült. Az Egis évente 8-9 milliárd forintot költ K+F projektekre. A hír pozitív. A 200 millió forintos EU támogatás részvényenként 25 forintot jelent, míg az új munkalehetőség és a beruházás adókedvezményt jelenthet a vállalatnak. A befektetés a tervezett beruházási program és a folyamatban levő modernizációs program része. A projekt 100 forinttal növelheti egy részvény fair értékét, ami a napi volatilitáson belül van. A hír már tegnap napvilágot látott, így ma már árfolyamhatásra nem számítunk.
RFV: További részletek a tervezett tőkeemelésről
400.000 részvény másodlagos kibocsátását tervezi az RFV július közepén. A vállat 1-1,2 milliárd forint friss tőkére számít, ami részvényenként 2.500-3.000 forintot jelent. A tőkét az RFV önrészként használhatná banki hiteleihez, melyekre az új projektekhez (Fejér Megye, Gyergyószentmiklós) van szüksége. Az OTP alapkezelő, mely pénteken 10%-ot szerzett az RFV-ben, érdeklődik az új részvények iránt, azonban maximum 2.750 forintot fizetne egy részvényért (ennyiért szerezte meg a 10%-os részesedést). Véleményünk szerint a hír pozitív, azonban az árfolyam negatívan reagált a bejelentésre, mivel a fenti sáv felső szélén tartózkodott.
Rövid vállalati hírek
- MOL: A Gazprom olyan magas árat kínál az azeri gázért, hogy megnőtt a valószínűsége annak, hogy a gáz a Blue Stream-be és a nem a Nabucco-ba kerül majd.
- Mtelekom: Bár euróban a roaming tarifák csökkennek, forintban 10-15%-kal emelkednek az Áfa-emelés és a gyenge forint következtében.
- A Zwack éves közgyűlése jóváhagyta a részvényenkénti 2.300 forintos osztalékot, melyből 1.300 forint osztalékelőlegként már kifizetésre került. A fennmaradó 1.000 forint kifizetése augusztus 31-én kezdődhet.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.