Nemzetközi hírek
USA: Pénteken nap végére mínuszba fordultak az amerikai tőzsdeindexek (Dow -0,18%; S&P -0,15%; Nasdaq -0,19%). A General Motors árfolyama 25%-ot esett, a csődtől való félelem miatt. A vállalat június 1-ig kapott határidőt az amerikai államtól, hogy megegyezzen hitelezőivel és a szakszervezetekkel. A pénzügyi papírok nagy volatilitást mutattak a nap folyamán, a pozitív és a negatív tartományban ingadozva. A szektor teljesítményét mérő ETF végül 0,7%-ot veszített értékéből. Ma ünnepli az Egyesült Államok a Megemlékezés Napját, a piacok zárva tartanak.
Olaj és arany: 61,3 dollár körül kereskednek a kőolajjal, ami enyhe csökkenést jelent a pénteki záróárhoz képest. Spekulációk szerint az OPEC országok nem határoznak további termeléscsökkentésről május 28-i ülésükön, mivel az árfolyam sokat emelkedett a legutóbbi döntés óta. Az arany ára 960 dollár fölé is emelkedett a pénteki kereskedésben, miután elterjedt a hír, hogy az USA elveszítheti AAA minősítését. Ez a dollár gyengüléséhez, és az amerikai államkötvény hozamok emelkedéséhez vezetett.
Makrogazdaság: A magyar kiskereskedelmi forgalom 3,6%-kal csökkent, év/év alapon. Ma délután tartja az MNB reguláris kamat-meghatározó ülését, az irányadó ráta a várakozások szerint helyben marad, 9,5%-on. Németország közli az IFO üzleti hangulat indexet. A tízéves amerikai államkötvények hozama 3,45%, 9 bázispont emelkedés után.
Távol-Kelet: Vegyes képet mutatnak az ázsiai tőzsdék (Nikkei +1,16%; Hang Seng -0,64%; Shanghai +0,11%; Kospi -0,35%). A piacokon alapvetően optimista hangulat uralkodik, ám a dél-koreai részvények esésnek indultak, miután Észak-Korea sikeres atomfegyver kísérletet hajtott végre ma hajnalban. A pénzügyi szektor pluszban tartózkodik.
Devizák: A dollár pénteken év eleji szintjéig gyengült az euróval szemben, az EUR/USD 1,4 fölött is járt. A jen is gyengülni kezdett az észak-koreai hírek után, jelenleg 94,85 körül kereskednek az USD/JPY kurzusban. A forint pénteken folytatta gyengülését, majd ma reggel 280 felett nyitott az EUR/HUF kurzus, amit azonban már ledolgozott a piac. Jelenleg 279 körül folyik a kereskedés.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a pozitív tartományban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Továbbra is tart az ereje a tőkepiacoknak, de sokan figyelmeztetnek, még nincs vége a recessziónak. Ne felejtsük el, hogy a piacok sem ezt árazzák, hiszen az S&P index a bika évek csúcsán 1500 pont felett járt, most pedig 900 pont alatt (több mint 40% mínusz). 2008-ban láthattuk, hogy milyen előrejelző képessége van a részvénypiacnak, a gazdaság állapotát illetően. Bízzunk benne, hogy most is így lesz, és nem a Nagy Világgazdasági Válság idején tapasztalt szcenárió következik be. Akkor ugyanis a tőzsdék kellőképpen megviccelték a befektetőket. Az első nagy sokk után egy közel fél évig tartó fellendülés mutatkozott, aminek során a Dow Jones 48%-ot emelkedett a lokális aljáról (jelenleg az S&P 39%-ot), majd az azt követő 2 év, minden idők legnagyobb esését hozta a részvényindexben. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a jelenlegi válság merőben más jeleket mutat.
A MOL az Áfa-emelés hatását áthárítja a fogyasztókra
Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója által az MTI-nek adott interjú lényeges elemei a következők:
- A július 1-től hatályba lépő 5%-os Áfa- és jövedéki adó emelést a fogyasztókra hárítják. A fogyasztás esetleges csökkenése nem érinti a MOL-t, mivel termékeiket más piacokon is értékesítheti. Hernádi Zsolt véleménye szerint a fogyasztás kisebb mértékben csökken, mint a GDP 6%-os visszaesése. A háztartások fogyasztásában nem számít csökkenésre, a szállítmányozok fogyasztása pedig már esett.
- A magas állami újraelosztás negatív hatással van a gazdaságra. A több mint 50%-os állami újraelosztást csökkenteni kell, mivel a magas adók nem hagynak teret az innovációk számára. A kormány által bevezetett intézkedések jó úton haladnak.
- A makói gázmező feltérképezése, mely vélhetően 340 milliárd köbméter gázt rejt, folyamatban van. A mezőfejlesztés 2-3 év múlva kezdődhet meg.
- A sajátrészvény vásárlások helyességét igazolják az olyan tranzakciók, mint a közelmúltban bejelentett iraki.
- A MOL kapcsolata az OTP-vel nagyon jó, mivel a két társaság hasonló regionális célokkal rendelkezik. Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója megbízható üzleti partner.
Az interjú lényeges új elemet nem tartalmaz, ezért árfolyamhatásra sem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.