A kötvényeket dollárban vagy euróban bocsátják majd ki, s az időzítést össze kell hangolni az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) kötvénykibocsátásaival – írta az MTI, Nátrán Roland, a bank vezérigazgatója Wall Street Journalnak adott interjúrája hivatkozva. A magyar adósságkezelő az idén februárban 3,25 milliárd dollár értékben adott el devizakötvényt. Bár a tavaly kiadott kibocsátási terve 4-4,5 milliárd eurónyi devizakibocsátásról szólt, az elmúlt hetekben egyre több döntéshozó nyilatkozott úgy, hogy az ÁKK forintadósság kibocsátásával, illetve a lakossági devizakötvény tervezettnél nagyobb értékesítésével pótolhatja a hiányzó összeget. Az MFB februárban jelentette be, hogy 400-500 milliárdos kibocsátásra készül az idén, a részletek azonban egyelőre nem ismertek.
A Magyar Export-Import Bank Zrt. (Eximbank) a 2 milliárd euró összegű nemzetközi kötvénykibocsátási programot 2012. december 4-én állította fel azzal a céllal, hogy lehetőséget teremtsen az elkövetkező két évben jelentkező finanszírozási igényének a kielégítésére. A program keretében először 2012 decemberében adott el devizakötvényt az Eximbank. Akkor – hosszú idő után az első magyar devizakibocsátásként – jelentős, 2,2 milliárd dolláros kereslet mellett 500 millió dollárnyi kelt el. Az 5 éves futamidejű papír kamata fix 5,5 százalék, hozama 5,75 százalék lett.
A kötvénykibocsátás célja, hogy a tulajdonosi elvárásoknak és a külgazdasági stratégiában foglaltaknak megfelelően az Eximbank érdemben és hatékonyan tudja a piaci forrásokat a magyar exportszektor támogatására fordítani. Ebben a tevékenységben az Eximbank a meghirdetett szándékok szerint számít a refinanszírozási hitelkeretben együttműködő kereskedelmi bankok partnerségére. Március végéig az Eximbank 14 hazai hitelintézettel kötött refinanszírozási megállapodást, amely révén vállalkozások középtávú, versenyképes árazású, fix kamatozású export-előfinanszírozási hitelhez juthatnak.