Nemzetközi hírek
USA: Pluszban zártak tegnap az amerikai részvényindexek (Dow +1,25%; S&P +1,54%; Nasdaq +1,2%). Az olajszektor vállalatai álltak az emelkedés élén, miután az olaj árfolyama 6 hónapos maximumán tartózkodott. A bankpapírok is jól teljesítettek az alacsony bankközi kamatok hatására. A JP Morgan 5,7%-ot, a Bank of America 3,58%-kal növelte árfolyamát. A General Motors május 27-én nem tudott megállapodni a kötvényeseivel, majd tegnap újabb ajánlattal rukkolt elő az amerikai pénzügyminisztérium. Létrehoznának egy új GM-et, amiben az állam 72,5%-os, míg a United Auto Workers szakszervezet 17,5%-os részesedést kap. A maradék 10% a régi GM tulajdona maradna, így gyakorlatilag az jutna a 27 milliárd dollárnyi követeléssel rendelkező hitelezőknek. Kárpótlásul további 15% warrantra jogosultak, amit akkor hívhatnak le, ha elegendően lesznek azok, akik nem támogatják a csődvédelmet május 30. délután 5 óráig. A GM árfolyama a hírek hatására a nyitás előtti kereskedésben 3 dollár fölé ugrott, ami 170%-os emelkedést jelent. A kereskedést fel is függesztették, de a tényleges nyitás után rögtön 1,4 dollár környékére esett vissza az árfolyam, a napot pedig végül mínuszban fejezte be 1,12 dolláron. Többen arról beszéltek, hogy a vázolt megoldás egy "átcsomagolt csőd", hiszen nem járnának jobban a hitelezők illetve a régi részvényesek.
Olaj és arany: A olaj hordónkénti ára 6 hónapos maximumára ért 65 dolláron. Tegnap tartotta ülését az OPEC, ahol a várakozásoknak megfelelően nem határoztak a termelés további csökkentéséről, hiszen vélemények szerint "a piac szépen halad előre magától is". A várt 2 millió hordóval szemben több, mint 5 millió hordóval csökkent ismét a kőolaj készletekben, ami a kereslet helyreállását jelzi. Több spekuláció szerint már az OPEC kvóták ismételt növekedéséről szólt, de ez sem következett be a tegnapi ülésen, ami engedte továbblendülni az árfolyamot. Az arany ára is erősen emelkedett tegnap az ismét gyengülő dollár hatására, és jelenleg 963 dollárba kerül unciánként.
Makrogazdaság: A vártnál alacsonyabb, 7,2% lett a magyar termelői árindex áprilisban, a német kiskereskedelmi értékesítés a vártnál gyengébb, 0,8% csökkenést mutat év/év alapon (hó/hó alapon 0,5% emelkedés). Az USA közli első negyedéves reál GDP alakulásának előzetes értékét, a korábban megjelent 0-dik becslésnél nagyobb visszaesést vár a piac. Megjelenik ezen kívül a májusi Chicagoi beszerzési menedzser, valamint a Michigani egyetem fogyasztói bizalmi indexe.
Távol-Kelet: Pluszban tartózkodnak az ázsiai indexek. (Nikkei +0,75%; Hang Seng +0,46%; Shanghai -; Kospi +0,22%). A kínai piac a sárkány ünnepe miatt zárva tart, hétfőn kezdődik újra a kereskedés. A BHP Billiton bányavállalat 1,3%-ot emelkedett a magas nyersanyagárak hatására. Az exportra termelő autógyártók többnyire pluszban tartózkodnak (Mazda +0,4%, Hyundai +2,5%) a dinamikusan gyengülő jen miatt. A pénzügyi szektor relatíve gyengén teljesít.
Devizák: Ismét gyengült a dollár és sokat veszített értékéből a jen. Az EUR/USD a szerdai korrekció után, ismét heves emelkedésnek indult tegnap, és 1,40-ig emelkedett. Az USD/JPY a 94-es erős ellenállásról felpattanva egészen a 200 napos mozgóátlagig jutott 97-nél. A forint tegnap visszatesztelte a 286-nál található erős támaszt, majd erről lefordulva ma ismét 282-nél jár.
Határidős piacok: A határidős indexek a pozitív tartományban tartózkodnak Amerikában, Európa pluszban nyitott.
Erste kommentár: Egyelőre úgy tűnik, a befektetők nem ijedtek meg az egyre gyakoribbá váló figyelmeztetésektől (ld. tegnap Nouriel Roubini), melyek szerint messze még a kilábalás a válságból. Ha minden éremnek két oldala van is, a piac hajlamos csak a pozitívat észrevenni. A japán ipari termelés például áprilisban havi szinten 5,2%-kal nőtt, ami jelentős mértékben felülmúlta az elemzők várakozásait, így a piacok kedvezően fogadták a hírt. Tudnunk kell azonban, hogy a kibocsátás így is csupán a tavalyi két harmada. Sok vállalat kényszerült létszámcsökkentésre, melynek következtében a munkanélküliségi ráta öt éves csúcsra ugrott. Felmerül a kérdés, hogy ki fog vásárolni? Hiszen a legtöbb elismert közgazdász arra mutatott rá, hogy a válságból egyértelműen a belső kereslet fellendülése húzhatná ki az egyes gazdaságokat. És ez nem csak Japánra igaz.
Rövid vállalati hírek
- Júniusra megszülethet a döntés az EBRD által az OTP számára nyújtandó 200 millió eurós alárendelt kölcsöntőkéről, mondta Manfred Schepers, az EBRD alelnöke.
- Megalakult a PannEgy és Kiskunhalas önkormányzatának közös geotermikus cége.
- Mtelekom: A mobilszolgáltatók év végéig 600 ezres csökkenést várnak az aktív ügyfelek számában a 2008. decemberi számhoz képest.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.