Nemzetközi hírek
USA: A kezdeti kiegyensúlyozott kereskedés után, nap végére mínuszban zártak tegnap a tengerentúli részvényindexek (Dow -0,8%; S&P -1%; Nasdaq -0,7%). A nap elejét kiegyensúlyozott kereskedés jellemezte, majd a Fed döntése felbolydította a piacokat. A Federal Reserve bár irányadó kamatrátáját 0,25%-on hagyta, Bernanke elnök szavait heves árfolyamingadozások követték a részvény és devizapiacokon. Az elnök augusztusban még arról beszélt, hogy minden eszközt bevet a gazdaság élénkítésére, majd tegnap már "csak" az eszközök széles tárházáról beszélt a stimulus érdekében. Az S&P az amerikai idő szerint 14:15-kor bejelentett kamatdöntést követően új csúcsra jutott 1.080 pontnál, majd ezután gyors lejtmenetbe kapcsolt, és napi mélyponton zárt 1.060 ponton. Nem meglepő, hogy az index 10 szektora közül a bankpapírok teljesítettek a leggyengébben, a pénzügyi szektorindex 2%-ot veszített az értékéből. Emelkedni tudtak azonban a telekommunikációs részvények, és a félvezető szektor.
Olaj és arany: Az olaj ára is bukfencet hányt, 3 dollár esés után 69 dolláron zárt, majd ma reggel 68,3 dollárig folytatta a lejtmenetet. Nagy csalódást okozott a befektetőknek, hogy a kőolaj készletek 2,9 millió hordóval nőttek a múlt héten az Amerikai Energiaügyi Hivatal tegnapi jelentése szerint. A várakozások még 1,4 millió hordó esésről szóltak. Még vészjóslóbb, hogy a benzinkészletek 5,4 millió hordóval emelkedtek, ami az üzemanyag iránti kereslet súlyos visszaesésére utal. Ez pedig közvetett módon a nyersolaj iránti keresletet is erodálja. Az arany ára követte társát az esésben, a nemesfém unciánkénti ára 1010 dollárra esett vissza. Úgy tűnik az árfolyam nehezen tud csak megküzdeni a történelmi maximumnak számító 1034 dolláros ellenállással.
Makrogazdaság: Németország az IFO üzleti hangulat index értékét publikálja, majd az USA a szokásos heti munkanélküliségi adatokat, valamint a használt lakásértékesítés augusztusi alakulását teszi közzé.
Távol-Kelet: A japán tőzsde a 3 napos ünnep után újult erővel tör előre, a többi ázsiai index azonban Kína vezetésével mélyrepülésbe kapcsolt (Nikkei +1,4%; Hang Seng -2,8%; Shanghai -0,6%; Kospi -0,9%). A japán papírok erejét a profitkilátások javulása adja. A Toshiba árfolyama 3,4%-os pluszban tartózkodik miután a Credit Suisse több mint duplájára emelte a technológiai vállalat célárát (640 jenre). Bár ma reggel némileg erősödött a jen, a gyengülő trend törése jót tett az exportorientált autógyártók árfolyamának (Mazda +2,2%). A nyersanyag árak esése miatt a BHP Billiton 1,8%-ot esett Ausztráliában, a Cnooc kínai olajkitermelő árfolyama 2,8%-kal csökkent. A Jiangxi Copper fémkitermelő 4,5%-os mínuszban tartózkodik.
Devizák: A FED ülés után komoly mozgások alakultak ki a főbb devizapárokban. Az EUR/USD hirtelen emelkedést követően zuhanni kezdett, és a napi minimum közelében zárta a napot. Az árfolyam jelenleg az 1,470-es támaszon táncol. Az USD/JPY-ben szintén nagy mozgás volt tegnap, de a reggeli órákban is komolyabb jenerősödést láthatunk. Az árfolyam 90,8 környékén mozog. A forint napok óta nagyon szűk sávban mozog, jelenleg 271,3 az árfolyam.
Határidős piacok: Mínuszban tartózkodnak a határidős indexek Amerikában és Európában egyaránt.
Erste Kommentár: Ahogy a nagykönyvben meg van írva. Optimista várakozás, optimista üzenet. Majd "nézd má' megint nincsen rajta sapka". Talán így lehetne jellemezni a tegnapi, FED ülés után történteket. A piac azt várta, hogy a FED nem változtat az alapkamaton és pozitív üzenetet fog mondani a gazdaság állapotáról. Így is történt, hiszen azt mondta, hogy a gazdaság kezd lendületbe jönni. Erre a befektetők újult erővel rohamozták a részvénypiacokat és az indexek 10-20 perc alatt emelkedtek is közel 0,5% ponttal. Majd valamelyik rosszmájú, vájt fülű olvasó, a három paragrafusból álló és kb. 5 perc alatt elolvasható szövegben felfedezte azt a leheletnyi különbséget, amelynek hatására mégis jobbnak látták eladni a részvényeket. Ugyanis a FED finomított, míg augusztusban azt mondta, hogy "minden eszközt" bevet a gazdaság élénkítésére, most azt mondta, hogy az "eszközök széles tárházát" fogja használni. Így hát inkább úgy döntöttek a befektetők, hogy nem jó a porszem a gépezetben és inkább profitot realizáltak ("vegyünk a sejtésre, adjunk el a hírre"). Mindenestre a javuló gazdasági kilátásokkal párhuzamosan a gazdaságélénkítő intézkedések visszavételére számíthatunk, amely előbb vagy utóbb a likviditást is csökkentheti.
Rövid Hírek
- Simola József, a MOL Társasági támogatás ügyvezető igazgatója 2009. szeptember 23-án 10.000 darab MOL részvényt értékesített 16.064 forint/darab átlagárfolyamon. A tranzakciót követően Simola József tulajdonában 21.310 darab MOL részvény maradt.
- A bíróság megszüntette a jogvitát a MOL és az OMV között a 2008-as közgyűlés határozataival kapcsolatban.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.