A magánnyugdíjpénztári tagdíjbevallás 2007. január 1-jétől az adó- és járulékbevallás része lesz, ami azt jelenti, hogy a foglalkoztatóknak nem a pénztárakhoz, hanem az Adó- és Pénzügyi ellenőrzési Hivatalhoz (APEH) kell küldeniük a bevallásokat és befizetéseket (az új rendszerű bevallás első ízben február 12-én esedékes). Az ellenőrzés és a behajtás az adóhatóság feladata lesz, s a hitelezői igényt is az APEH nyújtja be a felszámolási eljárás során. A tagdíjakat elkülönítetten kezeli az APEH, a túlfizetés nem használható fel más tartozások kiegyenlítésére.
Költségkorlátozások
Jelentős változás lesz a jövő évtől a költségkorlátozás bevezetése is: a magánnyugdíjpénztáraknál a tagdíjból 2007-ben együttesen legfeljebb 6 százalék vonható le a működési és likviditási tartalék javára (2008-tól legfeljebb 4,5 százalék). Az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében a tagdíj évi 10 ezer forintig terjedő részének legfeljebb 10 százaléka, az afeletti részének pedig 6 százaléka vonható le működési és likviditási célokra. A jövő évtől a magán- és az önkéntes pénztáraknál is korlátozzák a vagyonarányos költségeket: 2007-től a vagyonkezelési díj, illetve a pénztár által elszámolt vagyonkezelési költség nem haladhatja meg a tárgyévi átlagvagyon 0,9 (2008-tól 0,8) százalékát.
Adókötelezettség
Az egészség- és önsegélyező pénztáraknál változik egyes szolgáltatások adókötelezettsége, egy részük - az életmódjavító szolgáltatások - igénybevétele 2007. június 1-jétől adókötelessé válik. Az egészségpénztáraknál így adókötelesek lesznek a (tb körön kívüli) természetgyógyászati szolgáltatások, az üdülés, a sporteszköz-vásárlás, sporttevékenység, a (gyógyszernek nem minősülő) gyógyhatású termékek, a gyógyteák, a fog- és szájápolók ártámogatása, valamint az életmódjavító kúrák. Az önsegélyező pénztáraknál a (gyógyszernek nem minősülő) gyógyhatású termékek, gyógyteák, fog- és szájápolók ártámogatása lesz adóköteles júniustól.
Ugyancsak 2007. június 1-jétől az önsegélyező pénztárak kötelező szolgáltatási körébe tartoznak a szociális kockázat (gyermek születése, egészségügyi helyzet, munkanélküliség, halálozás, tűz- és elemi károk) bekövetkezte esetén nyújtott kiegészítő ellátások, a gyógyszer- és gyógyászati segédeszközök ártámogatása, továbbá a vizitdíj fizetéséhez való hozzájárulás.
Közösségi szolgáltatások
Az önsegélyező pénztárak a jövő évtől - januártól opcionálisan, június 1-jétől kötelezően - a több pénztártag számlaterhelésével nyújtott szolgáltatások helyett közösségi szolgáltatásokat nyújtanak. A közösségi szolgáltatásokat az e célra létrehozott szolgáltatási tartalékból finanszírozzák. Meghatározott körben (például táppénz és munkanélküli segély kiegészítése, gyógyszer és gyógyászati segédeszköz támogatás) továbbra is lehet majd egyéni számlás szolgáltatásokat nyújtani.