Nemzetközi hírek
USA: A kereskedés elején még új lokális csúcsot ütött az S&P 1074 pontnál, estére elfáradtak a tőzsdék, és mínuszban zártak a fő indexek (Dow -0,1%; S&P -0,3%; Nasdaq -0,3%). A kereskedés elején a jókedvet megalapozta, hogy a gazdasági kilátásokat mérő Philadelphiai Fed index magasan az előrejelzések feletti mértékben nőtt. A várt emelkedéssel szemben ismét csökkent a friss munkanélküli-segély kérelmek száma, de a tartós munkanélküliek száma 6,2 millióra nőtt. Az előrejelzésekkel összhangban emelkedett a megkezdett házépítések és a kiadott építési engedélyek száma is. A FedEx bár a vártnak megfelelő eredménycsökkenésről számolt be tegnap (58 cent részvényenként), árbevétele az elemzői várakozásoknál is nagyobb mértékben esett vissza. A szállítóvállalat árfolyama 2,2%-ot esett a piacnyitás előtt közölt gyorsjelentésre. Az Oracle még tegnapelőtt zárás után számolt be az előrejelzéseket alulmúló értékesítésről, 2,7%-os mínuszban zárt tegnap. A pénzügyi papírok vegyesen teljesítettek, a Bank of America 2,1%-ot, a JP Morgan 0,7%-ot erősödött, a szektor teljesítményét mérő ETF mínuszban zárt.
Olaj és arany: Az olaj ára 72 dollár körüli szűk sávban mozgott tegnap, komolyabb hír híján az éves csúcsa körüli szinten konszolidált az árfolyam. A Credit Suisse olajelemzője szerint az USA kőolaj iránti kereslete nagyot nőhet a jövőben. A vevőkkel szemben azonban hamarosan megjelenhetnek a profitot realizálni kívánó eladók. Az arany ára a történelmi csúcs közelébe, 1024 dollárra küzdötte magát tegnap, majd dinamikusan visszaesett 1015 dollárig miután a dollár is némi erőre kapott az euróval szemben. A nemesfém árfolyama a technikai kép alapján komoly emelkedés előtt áll, és valószínűleg áttöri a történelmi csúcsát, így a tegnapi nap csak megpihenésnek számít.
Makrogazdaság: A német augusztusi termelői árak 6,9%-kal csökkentek augusztusban év/év alapon, a várt 7,2%-os visszaeséssel szemben. Délelőtt jelenik meg az Eurózóna országainak összesített folyó fizetési mérlege.
Távol-Kelet: Esésnek indultak az ázsiai részvényindexek is, egyedül a szöuli tőzsde tartja magát a pozitív tartományban. Az MSCI Pacific Index éves csúcsáról esett vissza (Nikkei -0,8%; Hang Seng -0,3%; Shanghai -1,5%; Kospi +0,2%). A fémárak is csökkenésnek indultak az arany mellett, így a bányavállatok árfolyama is lejtmenetbe kapcsolt. A BHP Billiton 2,7%-ot esett, a Rio Tinto 0,5%-ot veszített a ma reggeli kereskedésben. Jól teljesítenek a japán autógyártók miután a jen továbbra is gyengült az dollárral szemben (Mazda +0,9%, Toyota +0,3%).
Devizák: Az 1,4700-es ellenállás felett stabilizálódik az EUR/USD. Jelentős mozgás nem volt, az árfolyam jelenleg, 1,472. Az USD/JPY tovább folytatta az oldalazást, jelenleg 91,2 környékén mozog a devizapár. A forint gyengült az euróval szemben, jelenleg 271 az árfolyam.
Határidős piacok: Az amerikai határidős indexek mínuszban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Jelentős emelkedést követően előkerültek azok a félelmek, amelyeket eddig is tudtunk. Nevezetesen egyre több hang mondja azt, hogy a jelenlegi árfolyamok már bőven tükrözik a növekedési kilátásokat, azaz érdemes a profitot realizálni. Ennek jegyében telt az ázsiai kereskedés is és hasonló csökkenés várható az európai piacokon is. Ugyanakkor ez még nagy valószínűséggel nem a "nagy várva-várt" korrekció. Úgy tűnik, hogy annak az eljövetele eltolódott. Ez egy természetes, reményeink szerint, néhány napik tartó korrekció, hogy utána tovább emelkedhessenek az indexek. Mindez történhet annak ellenére, hogy mi is azt gondoljuk, hogy az árfolyamok az értékelési szintek felső élén billegnek. Így bármilyen negatív fordulat a növekedési kilátások tekintetében jelentős csökkenést hozhat a piacokra, de úgy tűnik, hogy ez még nem azaz idő.
RFV: Vállalatelemzésünk összefoglalója
Legújabb vállalatelemzésünkben 12 hónapos célárfolyamunkat 4.200 forintra növeltük a korábbi 3.730 forintról. Vétel ajánlatunkat továbbra is fenntartjuk. Új modellünkben a legfontosabb új elemet a nemrég bejelentett gyergyószentmiklósi és érdi projektek jelentik. Mivel a nyáron befolyt 1,2 milliárd friss tőke még egy projekt beruházási költségeit fedezné, egy plusz projekttel számoltunk. Még számos lehetőséget kínálhat egy RFV-hez hasonló, energia-megtakarításra szakosodott vállalat számára és a fenti projektekből származó cash flow lehetővé tenné, hogy az RFV tovább növelje részesedését az energiamegtakarítási piacon. Ezen kívül, az első féléves adatok tükrében csökkentettük az áramszolgáltatási és közvilágítási tevékenységre vonatkozó várakozásainkat.
Pozitív kilátások 2009-re a menedzsmenttől
Az RFV menedzsmentje ma reggel publikálta a 2009-es pénzügyi évre és 2010 első félévére vonatkozó várakozásait. 2009-re a menedzsment 810 millió forintos nettó profittal számol, ami 25 millió forinttal több, mint amit a mi modellünk tartalmaz. 2010 első félévére az RFV 650 millió nettó profitot vár. A vállalat menedzsmentjével ellentétben az új projektek értékelésénél mi a konzervatív oldalon maradtunk. A menedzsment közleménye nyomán pozitív piaci reakció várható.
Rövid Hírek
- Áldott Zoltán, a MOL Kutatás-termelés Ügyvezető Igazgatója 2009. szeptember 16-án 10.000 darab MOL részvényt értékesített 15.345 forint/darab átlagárfolyamon. A tranzakciót követően Áldott Zoltán tulajdonában 70.000 darab MOL részvény maradt.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.