Nemzetközi hírek
USA: Begyorsult a két hete tartó töretlen emelkedés az amerikai részvénypiacokon, az S&P 1.068,8 ponttal új csúcson zárt. (Dow +1,1%; S&P +1,5%; Nasdaq +1,5%). A vártnál jobb ipari termelési adat (0,8% hó/hó) már a kereskedés elején megalapozta a befektetők optimizmusát, több nagy ipari vállalat árfolyama nőtt jelentősen (GE +6,3%, Alcoa +3,4%). A New York Times több médiacéggel együtt 10%-os rally-t mutatott tegnap, mivel elemzők szerint a vállalatok hirdetésre fordított összege nagymértékben emelkedhet a makrogazdasági folyamatok javulásával. A nap nyertesei mégis a pénzügyi papírok voltak, a szektorindex értéke 3,5%-kal bővült. Az Oracle tegnap piaczárás után közölte negyedéves gyorsjelentését. Bár nettó eredménye a várakozásoknak megfelelően 7%-ot emelkedett, árbevétele visszaesést mutatott. A technológiai vállalat árfolyama már tegnap 2,4%-ot esett, amit 2,2% követett a zárás utáni kereskedésben. A FedEx ma nyitás előtt közli negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Folytatta a rally-t az olaj ára, egy hordó immár 72 dollárnál is többe kerül a vártnál kedvezőbb készletadatok miatt. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal tegnap publikálta a múlt heti olajkészletek alakulását. A raktáron levő kőolaj a vártnál ismét nagyobb mértékben, 4,7 millió hordóval esett, míg a benzinkészletek az előrejelzéseknél alacsonyabb mértékben, 547 ezer hordóval bővültek. Ezzel a kőolajkészletek 332 millió hordóra csökkentek, mely már közel jár az elmúlt 20 év átlagához (320 millió hordó). Az arany ára 1% emelkedéssel 1.020 dollárig emelkedett, és soha nem zárt ilyen magasan. A dollár gyengülő trendjét tekintve, hamarosan eleshet a 2008 márciusában tapasztalt történelmi csúcs 1.032 dollárnál. A pozitív technikai elemzési kép szintén alátámasztja, hogy a nemesfém minden korábbi értékénél drágább lehet a közeljövőben.
Makrogazdaság: Magyarország az átlagos bruttó bérek júliusi emelkedését közli, míg az USA lakásépítési és heti munkanélküliségi adatokat közöl. Megjelenik továbbá a Philadelphia-i Fed index.
Távol-Kelet: A bika az úr Ázsiában is, az MSCI Pacific távol-keleti index éves csúcsára tört (Nikkei +1,7%; Hang Seng +1,8%; Shanghai +2%; Kospi +0,7%). A Bank of Japan tartotta korábbi 0,1%-os irányadó kamatrátáját. A jegybankárok nagyobb lefele mutató kockázatot látnak a gazdaságban. A nyersanyagárak további emelkedése tovább repíti a bányavállalatok árfolyamát. A BHP Billiton 1,9%-ot emelkedett, miután azt nyilatkozta, hogy az acél iránti kereslet megduplázódhat az elkövetkező 15 év során. A Nippon Steel Corp. japán acélgyártó árfolyama 3,8%-ot emelkedett, miután egy korábban bezárt kohó újraindításáról döntött.
Devizák: Tovább gyengült tegnap a dollár, és átlépte az 1,4700-es szintet. Ha stabilizálódik felette, akkor folytatódhat a tengerentúli fizetőeszköz gyengülése, különben hamarosan korrekció indulhat. Az EUR/USD jelenleg 1,473. Az USD/JPY devizapárban tegnap jelentős mozgás volt napon belül. Zárásra azonban 91 környékére tért vissza az árfolyam. A forint erősödött tegnap az EUR/HUF jelenleg 269,8-on áll.
Határidős piacok: Bár az amerikai határidős indexek emelkedtek tegnap zárás óta, a határidős S&P 1064 ponttal a prompt árfolyam alatt helyezkedik el.
Erste Kommentár: Jelentős emelkedésnek lehettünk tanúi tegnap, nem csak Magyarországon, hanem szerte a világban. Jogos a kérdés, hogy meddig mehet ez? Érdemes venni, mert még 20-30 százalék emelkedés előtt állunk, vagy érdemesebb a partvonalról szemlélni a dolgokat? Szerintünk érdemesebb óvatosnak lenni. Az árfolyamok az értékelési tartományok felső szélének közelébe emelkedtek sok részvény esetén. A részvény árfolyamok és index értékek közelítik a tavaly októberi letörési szinteket. Így ezek adnak részben fogódzót a várható további emelkedésre nézve. A teljesség igénye nélkül felsorolunk néhány értéket, ameddig szerintünk a különböző instrumentumok emelkedhetnek, és szerünk megállót is parancsolhat a szint az emelkedésnek: OTP 5.900 Ft; MOL 17.100 - 17.700 Ft; Richter 40.000, Mtel 870, DAX 6.000 Nasdaq 2.200, S&P 1.100...stb.
OTP, FHB: 13 bank írta alá a bank etikai kódexet
A kormányon és a PSzÁF-on kívül 13 bank írta alá az etikai kódexet, mely várhatóan december 1-én lép hatályba. Addig még több intézmény is aláírhatja a dokumentumot. A kódex védelmet nyújt a banki ügyfeleknek. Amennyiben egy bank megszegi a kódexben foglaltakat, akár 2 milliárd forintos büntetést is fizethet. A bankszövetség elnökhelyettese szerint a bankok és ügyfeleik kapcsolata sokkal transzparensebb lesz. A kódex aláírásának célja, hogy növelje az ügyfelek bankokba vetett bizalmát.
A dokumentum a banki ügyfélkapcsolatok következő kategóriáira tartalmaz előírásokat:
- a hitelezés általános normái
- a hitelszerződések megkötése előtti etikus magatartás
- a hitelszerződés kondícióinak megváltoztatása
- segítségnyújtási lehetőségek, ha az ügyfélnek gondjai támadnak a havi törlesztő részletek kifizetésével
- a bank magatartása a likvidáció során
A következő bankok írták alá a kódexet: OTP, FHB, Erste, CIB, Citi, Budapest bank, MFB, MKB, Takarékszövetkezet, K&H, Raiffeisen, Takarék Bank, Volksbank.
A kódex nem befolyásolja a bankok tevékenységét, melyek a dokumentum által tartalmazott előírásokat már eddig is betartották. Ennek következtében a kódex nincs hatással sem az eredményre, sem az értékelésre, így árfolyamhatásra sem számítunk.
Leépítésről egyezett meg a szakszervezetekkel az Mtelekom
Az Mtelekom megállapodott a Társaságnál működő érdekképviseletekkel a 2010. évi anyavállalati bérfejlesztésről, létszámleépítésről és a béren felüli juttatások csökkentéséről. A létszámleépítésben 400 munkavállaló érintett. Az elbocsátási költségek teljes összege megközelítőleg 7 mrd Ft-ot tesz ki, melynek döntő hányada 2009. negyedik negyedévben kerül lekönyvelésre, kisebb hányada pedig a 2010. évet terheli. A döntés eredményeként 2010-re mintegy 6,5 mrd Ft-os megtakarítást terveznek megvalósítani a 2008. évi, végkielégítéssel kapcsolatos ráfordítások nélküli Teljes Munkaerő Menedzsment (TMM) költségekhez képest, amely több mint 5%-os költségcsökkentést jelent két év alatt. (2008-ban az anyavállalatnál valamint a magyar leányvállalatoknál a TMM költség 121 mrd Ft-ot tett ki a végkielégítések nélkül.) A tervezett megtakarítás tükrözi a 2009-től bevezetett TMM rendszer eredményeit: a hatékonyabb erőforrás menedzsmentnek és létszámleépítéseknek köszönhetően az éves bérfejlesztések (2009-ben 5,6%, 2010-ben 1,5%) ellenére csökken az emberi erőforrásokhoz kapcsolódó költségek szintje. Mivel az Mtelekom már korábban is elmondta, hogy csökkenti a személyi kiadásokat, amennyire csak teheti, a lépés nem meglepő. A következő években hasonló intézkedések várhatóak. Modellünkben mi már korábban is nagyjából ezekkel a számokkal kalkuláltunk. 6 milliárd forint végkielégítéssel számoltunk a negyedik negyedévre és kb. Hasonló költségmegtakarítással 2010-ben. Így a bejelentés nem befolyásolja sem várakozásainkat, sem értékelésünket.
Rövid Hírek
- A MOL vezérigazgatója egy konferencián elmondta, hogy finomítói kapacitáskihasználtságát 95%-ról 92%-ra csökkentik.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.