Az adatok szerint az EBB-csoport 2011-ben 13 milliárd euró támogatást nyújtott a kkv-szektornak. Összesen több mint 120 ezer kkv részesült tavaly EBB-támogatásban. A sajtótájékoztatón Werner Hoyer, az EBB elnöke leszögezte: az Európai Unió bankja továbbra is támogatja a gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést, Európában és a kontinensen kívül is.
Tavaly az EBB 61 milliárd euró összegben írt alá szerződést új hitelekre csaknem 70 országban. Ebből 54 milliárd eurót fordítottak Európai Unión belüli, 7 milliárd eurót pedig az Európai Unión kívüli projektek céljára. Az EU-n kívüli országokba kihelyezett hitelek felét az EU-csatlakozás előtt álló országok kapták.
A széndioxid-kibocsátás csökkentését célul kitűző projektekhez nyújtott támogatások a teljes hitelezés 30 százalékára emelkedtek, így 18 milliárd euró jutott klímavédelmi támogatásra.
Magyarország 1 milliárd 399 millió euróhoz jutott 2011-ben az Európai Beruházási Banktól. A 2007 elejétől 2011 végéig tartó, öt éves időszakban összesen 7 milliárd 772 millió euró volt a Magyarországnak megítélt EBB-támogatás. A tavalyi, 1,4 milliárd euróból 300-300 milliót tett ki az uniós strukturális alapokból történő kiemelt beruházások, illetve a vidékfejlesztési program társfinanszírozása. A bankok, illetve kkv-k által megvalósított kis- és közepes méretű projektek finanszírozására 490 millió jutott.
Stratégiai terv is van
A finanszírozáshoz való hozzáférés rendkívül fontos a kkv-k versenyképességének és növekedési lehetőségeinek javítása szempontjából. (A válság hatására felértékelődött az alternatív finanszírozási források, például a kockázati tőke szerepe, ami segíthet pénzhez jutni a kkv-knak.) A mostani, a reálgazdaságnak nyújtott kölcsönök visszaesése által jellemezhető válság közepette az érintett vállalkozások számára egyre nehezebbé válik a kölcsönökhöz való hozzáférés. Az Európai Bizottság ezért egy uniós cselekvési terv formájában stratégiát vázol fel a kkv-k finanszírozáshoz jutásának javítására.
Az új rendelettel a kockázati tőkések számára könnyebbé válik az egész Európára kiterjedő, az induló vállalkozások finanszírozását szolgáló forrásbevonás. A megközelítés egyszerű: amennyiben megfelelnek a követelményeknek, a feltételeket teljesítő alapkezelők mindegyike az „európai kockázatitőke-alap" megjelölés alatt gyűjthet forrást az EU egészében. Ezentúl nem kell majd bonyolult, a tagállamok mindegyikében eltérő követelményeknek eleget tenniük. Az egységes szabályoknak köszönhetően a kockázatitőke-alapok potenciálisan több tőkét gyűjthetnek majd, és nagyobbá válhatnak.