Egyre többet fizetünk az APEH-nak

Tavaly november végéig több mint 130,7 milliárd forint illetékbevétel keletkezett, ebből mintegy 15,6 milliárd forint novemberben - derül ki az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) honlapján közzétett adatsorokból.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez jelentősen meghaladja a tavalyi évi bevételeket, hiszen a Pénzügyminisztérium nyilvántartása szerint 2006-ban november végéig a költségvetés illetékbevétele 96,4 milliárd forint volt, novemberben 10,1 milliárd. Az idén a befizetések közel 64 százaléka (83,5 milliárd forint) a háztartások, mintegy 36 százaléka (47,2 milliárd forint) a vállalkozások befizetéseiből származott. A pénzforgalmi bevétel - ami figyelembe veszi a túlfizetéseket, visszatérítéseket, függő és átfutó tételeket is - 85,5 milliárd forint volt a tavalyi első tizenegy hónapban. (Az adóhatóság kötelessége januártól, hogy a nyugdíjasok éves, minimálbért meghaladó jövedelméről értesítést küldjön a nyugdíjfolyósítónak.)

A legnagyobb illetékbevétel az ingatlan-átruházásokból (94,7 milliárd forint) és a gépjármű-átruházásokból (18,7 milliárd forint) keletkezett. A háztartások ezen a két címen mintegy 52,7 milliárd, illetve 15,7 milliárd forint illetéket róttak le, de az öröklési illeték is sok pénzt, közel 10,4 milliárd forintot vett ki a lakosság tárcájából. Ajándékozási illetékre közel 2,3 milliárd, bírósági eljárási illetékekre több mint 1,7 milliárd, államigazgatási eljárási illetékekre mintegy 684 millió forintot költöttek a háztartások. (Január 1-jétől az APEH vizsgálja a járulékellenőrzések keretén belül azt, ha valaki - az OEP jelzése alapján - jogosulatlanul vesz igénybe egészségügyi szolgáltatást.)

Budapest fizeti a harmadát

A vállalkozások befizetései között a legnagyobb tétel szintén az ingatlan-átruházási illeték (közel 42 milliárd forint) volt. Gépjármű-átruházási illeték címén közel 3 milliárd, bírósági eljárási illeték gyanánt mintegy 1,2 milliárd, államigazgatási eljárási illeték címén 809 millió forintot fizettek ki, míg öröklési illetékre 158 millió forintot költöttek a vállalkozások.

A november végéig képződött illetékbevételből közel 74,3 milliárd forintra a központi költségvetés, mintegy 56,2 milliárd forintra az önkormányzatok jogosultak.

Budapesten az első tizenegy hónapban 44,2 milliárd forint illetékbevétel keletkezett, az összes bevétel mintegy harmada. A megyék közül a legtöbb illetéket Pest megyében (13,5 milliárd forint) és Veszprém megyében (4,1 milliárd forint) rótták le a háztartások és vállalkozások. Három milliárd forint feletti illetékbevétellel dicsekedhet Bács-Kiskun megye (3,39 milliárd forint), Borsod-Abaúj-Zemplén megye (3,13 milliárd forint) és Somogy megye (3,1 milliárd) valamint Debrecen (3,19 milliárd forint).

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo