Egyre nagyobb prémiumot várnak el a befektetők

A negatív tartományban zártak tegnap az amerikai indexek. Tovább menetelt az olaj árfolyama. Ázsiában még kitart az optimizmus. A tegnapi erősödés után ma a gyengülés útjára lépett a dollár az euróval szemben, a forint azonban nem tudott elszakadni a 280-as szinttől. A kormány készpénzben fizeti ki a Richter átváltható kötvényeinek ellenértékét. A MOL átvette az irányítást az INA igazgatóságában. Ma további emelkedés lehetséges a hazai parketten.

Nemzetközi hírek

USA: A negatív tartományban zártak tegnap az amerikai indexek (Dow: -0,27%, S&P: -0,35%, Nasdaq: -0,38%). Pedig pozitív hangulatban indult a kereskedés, miután a Home Depo (+0,16%) megemelte eredményvárakozásait és kiderült, hogy a Citigroup is (+0,07%) megegyezett arról, hogy visszafizeti hiteleit. Látva azonban a hozamok megugrását, mindez mégsem volt elég ahhoz, hogy pluszban maradjanak az indexek. Bár az olajszektor jól teljesített (+0,59%), miután az olajár hét hónapos csúcsra jutott, a pénzügyi szektor (-1,52%) erős lefelé húzó erőt jelentett.

Arany és olaj: Tovább menetelt az olaj árfolyama és a ma reggeli kereskedésben már elérte a 72 dollárt. A tegnap megjelent készletadatok szerint mind a nyersolaj-, mind a benzinkészletek a várt növekedés helyett jelentősen csökkentek és a kereslet mindkét termék esetében nőtt. Az arany árfolyama a tegnapi csökkenés után a ma reggeli kereskedésben már emelkedett és 957,4 dollár körül mozgott.

Makrogazdaság: A ma reggel napvilágot látott adat alapján a fogyasztói bizalmi index Magyarországon 4 ponttal, -64,3 pontra emelkedett, míg az infláció májusban 3,8% volt. A várakozásokat (3,1%) felülmúló érték hátterében elsősorban az élelmiszerárak állnak, mivel a szárazság miatt nagyon drága volt a gyümölcs és a zöldség. Az USA-ban kiskereskedelmi forgalomra, munkanélküliségre és üzleti raktárkészletekre vonatkozó adatok látnak napvilágot a délután folyamán. A tegnapi 9 bázispontos emelkedés (!) után ma reggel 3,92%-on állnak a 10 éves amerikai hozamok.

Távol-Kelet: Ázsiában még kitart az optimizmus (Nikkei: +0,38%, Hang Seng: +2,71%, Shanghai: +1,69%, Kospi: +0,14%). Az emelkedés hátterében az a remény áll, hogy az ázsiai - elsősorban ipari - vállalatok profitálnak majd abból, ha helyreáll a gazdasági aktivitás és javul a régiós kereskedelem. A Nippon Steel árfolyama 5,7%-kal emelkedett, mivel sajtóértesülések szerint a vállalat újraindítja néhány korábban leállított egységét. A China Petroleum 3,7%-kal drágult, mivel a vállalat arra számít, hogy újra nyereségessé válhat.

Devizák: A tegnapi erősödés után ma a gyengülés útjára lépett a dollár az euróval szemben. Reggel 1,4 felett állt az EUR/USD kurzus. Hasonlóan mozgott a forint is az euró ellenében, azonban a 280-as szinttől egyelőre nem igazán tud elszakadni az árfolyam.

Határidős piacok: A határidős indexekkel a pozitív tartományban kereskednek Amerikában és Európában is.

Erste Kommentár: Egyre óvatosabbak a befektetők. Nemcsak azért, mert Nobel-díjas közgazdászok és más szakértők továbbra is folyamatosan arra figyelmeztetnek, hogy a válság újabb hulláma következhet, csak éppen más típusú. Bár úgy tűnik, Ázsia még reménykedik egy gyors kilábalásban, ott sem ennyire egyértelmű a kép, hiszen például az MSCI Asia Pacific indexben már öt gyengülő részvény jutott négy emelkedőre. A napokban egyre több szem szegeződik az amerikai kötvényhozamokra, melyek közül a tízéves lassan megközelíti a 4%-ot. Látható, hogy a befektetők egyre nagyobb prémiumot várnak el a növekvő költségvetési kockázat miatt, hiszen az államadósság egyre nő. Kína és Brazília után Oroszország is bejelentette, hogy a jövőben kevesebb amerikai állampapírt vásárol és helyette az IMF kötvényeibe fekteti pénzét.

A kormány készpénzben fizeti ki a Richter átváltható kötvényeinek ellenértékét

A kormány úgy döntött, hogy készpénzben fizeti ki a 639 millió euró névértékű Richter kötvényeket ahelyett, hogy részvényre váltaná azokat, jelentette be a Pénzügyminisztérium egy közleményében. A kötvények szeptember 28-ai lejárata után refinanszírozásra kerülhet sor új átváltható kötvények kibocsátásával, árulta el a minisztérium. A döntés értelmében tehát a kötvénytulajdonosok készpénzt kapnak részvények helyett és a teljes részesedés állami kézben marad. Beke Zsuzsa, a Richter szóvivője szerint a kormány döntése egy hosszú ideje tartó bizonytalanságnak vetett véget és biztosítja a vállalat stratégiájának folytonosságát. A lépés várható volt. Következtében a Richter felvásárlására vonatkozó lehetőségek elhalasztódnak. Ha az elmúlt napok dinamikus árfolyam emelkedésének hátterében állt is hasonló spekuláció, a hír azt most lehűtheti.

A MOL átvette az irányítást az INA igazgatóságában

A MOL tegnap bejelentette, hogy az INA tegnapi közgyűlése megválasztotta az új felügyelő bizottságot (FB), miután a horvát versenyhivatal rábólintott a MOLINA tranzakcióra. Az FB-ben történt változásokkal egyidőben új menedzsmentet és vezérigazgatókat is választottak. A fenti változások összhangban vannak a MOL és a horvát kormány által aláírt részvényesi megállapodással. Június 30-tól az INA teljes körű konszolidálásra kerül a MOL könyveiben. A hír pozitív, de nem meglepetés, így árfolyamhatásra nem számítunk.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo