Mindez többek között az Európai Központi Bank legújabb mennyiségi könnyítésének is betudható, a befektetők egyharmada szerint ugyanis a hitelpiacok egyre likvidebbé fognak válni. Ez az érték több mint kétszer olyan magas, mint a legutóbb felmérés alkalmával.
„Bizakodásra ad okot, bár nem meglepő, hogy a válaszadók jelentős része, 43%-a számít arra, hogy az előttünk álló hónapokban több befektetési ügylet kerül véglegesítésre, mint korábban. Várakozásaink szerint a piaci aktivitás a 2014-ben tapasztalt trend folytatásként további erősödést fog mutatni. A megkérdezett befektetők közel egyharmada a korábbinál optimistább a gazdaság jövőjével kapcsolatban, a hitelezési hajlandóság pedig várhatóan tovább fog növekedni” – mondta Seres Béla, a Deloitte közép-európai pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere.
A felmérés történetében először igaz az, hogy a közép-európai befektetők az elkövetkező fél évben nagyjából ugyanannyi időt terveznek szánni a tőkegyűjtésre (30%), a portfoliómenedzsmentre (33%) és az új befektetési lehetőségekre (37%). A tőkegyűjtési kedv soha nem volt még ilyen magas. A piacot azok a helyi vagy regionális befektetőtársaságok mozgatják, amelyek a régióban működő cégeket támogatják, így vélhetően jó néhány ígéretes középvállalat közül választhatnak majd maguknak célpontot az intézményi befektetők.
A felmérés másik figyelemreméltó megállapítása, hogy 2013. óta közel háromszorosára, 20%-ra emelkedett a technológiai befektetések iránti érdeklődés. A közép-európai térség egyértelműen bebizonyította, hogy kiváló lehetőségeket biztosít a világszínvonalú technológiai cégek számára, hiszen az elmúlt évtizedben számos sikeres kockázatitőke-befektetés valósult meg a régióban. (A Skype-ot észt szoftverfejlesztőknek köszönhetjük, míg a világ legsikeresebb víruskereső szoftverei közül kettő, az AVG és az Avast is cseh fejlesztők munkája.)