Egy biztos: nem könnyű a helyzet

Mínuszban zártak az amerikai piacok Bernanke tegnapi beszéde nyomán. Esett az olaj, újabb csúcsra emelkedett az arany ára. Ázsia: Felülteljesítő a Nikkei. Oldalazás látható a föbb devizák piacán. MOL: A magyar ügyészség nem segít a horvátoknak a Hernádi ügyben. Ma kismértékű árfolyamemelkedés várható.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Az indexek mínuszba fordultak tegnap a tengerentúlon (Dow -0,4%; S&P -0,7%; Nasdaq -1,2%). Ben Bernanke arról beszélt, hogy a Fed nincs felkészülve, hogy egy azonnali lépéssel élénkítse a gazdaságot. A Moody's mellett az S&P is figyelmeztette az USA-t, hogy ha nem emeli az adósságplafont, akkor leminősítés lehet a vége.

- Egyre nő a feszültség a kongresszusban is. Obama elnök kérte a vezetőket, hogy állítsanak össze egy feltételrendszert, ami mellett hajlandóak lennének elfogadni az államadósság plafon emelését. A befektetők a július végi határidőhöz közeledve egyre nagyobb aggodalommal figyelik az eseményeket.

- Makrofronton és vállalati profitok terén azonban jó hírek érkeztek, de ezek nem tudták ellensúlyozni az említett félelmeket.

- A várt kis csökkenéssel szemben 0,1%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom júniusban. A termelői árak a várt 0,2%-os visszaeséssel szemben 0,4%-kal csökkentek a hónap során, míg év/év alapon 7%-os volt az árnövekedés szemben az előrejelzett 7,4%-kal. A várt 415 ezer főnél kevesebben, 405 ezren fordultak újonnan munkanélküli segélyért az USA-ban a múlt héten.

- A Google zárás után ismét rendkívül jó eredményről számolt be, a zárás utáni OTC piacon 12%-ot húztak a keresőóriás részvényárfolyamán. Az optimista várakozásnak számító 7,85 dollárral szemben 8,74 dollárra emelkedett a Google második negyedéves egy részvényre jutó profitja. Tavaly még mindössze 5,7 dolláros eredményt ért el a cég. A bevételek is rendkívüli módon, 32%-kal 9 milliárd dollárra emelkedtek.

- A JPMorgan sem volt rest, és a vártnál jobb, 1,27 dolláros EPS-t tett közzé. A bankpapír árfolyama 1,8%-kal emelkedett tegnap a negatív piaci hangulat ellenére, és ezzel a Dow legjobban teljesítő tagja lett.

- Ma is számos fontos adat érkezik az USA-ból. A Citigroup teszi közzé negyedéves gyorsjelentését, valamint nyilvánosságra kerül a new-york-i Fed júliusi feldolgozóipari indexe, a júniusi ipari termelés, valamint a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe.

Olaj és arany:

- Az olaj ára 2,4%-kal, 95,7 dollárra esett tegnap, és továbbra is e szint körül kereskednek a nyersanyag hordójával. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) újabb tartalékok felszabadítására készülhet.

- Az arany ára tegnap tovább emelkedett, és 1.594 dolláron új történelmi csúcsot ért el. Azóta kisebb korrekció ment végbe, és ma már 1.584 dolláron mozog a nemesfém unciánkénti árfolyama.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +0,4%, Shanghai +0,2%, Hang Seng -0,3%, Kospi +0,7%, All Ordinaries -0,3%).

- A Nikkei az exportőröknek köszönhetően a pozitív tartományba lendült (Canon +0,5%, Sony +0,7%). 1,8%-ot drágultak a Yahoo Japan részvényei, mivel a keresőjét működtető Google tegnap a vártnál jobb eredményről számolt be.

- A pénzügyi részvények is jól teljesítettek a régióban (Shinsei Bank +2,4%, Daiwa Securities +1,8%, Agricultural Bank of China +0,4%), azonban a kínai ingatlanfejlesztők továbbra is nyomás alatt voltak (Poly Real Estate -3,5%).

- Az ausztrál BHP BIlliton (-2,1%) 12,1 milliárd dollárért megvásárolja a Petrohawk Energy-t. Utóbbi olajat és földgázt termel ki az USA déli államaiban, a BHP Billiton pedig arra számít, hogy a jövőben nőni fog az amerikai gázkereslet.

Devizák:

- Lepattant a 20 napos mozgóátlagról (1,43) tegnap a dollár, és 1,414-ig erősődött. A reggeli órákban kisebb korrekció indult, 1,418-ig emelkedett a kurzus.

- Nagy volatilitás kisérte tegnap a japán jen árfolyamát. Zárásra azonban nem mutatott lényeges elmozdulást (79,2) a kurzus.

- A forint továbbra is a 270-es ellenállást ostromolja, a szint áttörése esetén azonban 271-nél is erős ellenállás látható.

Határidős piacok:

- Kis pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.

Erste kommentár

Bernanke ad is és el is vesz. Előbb nyugtat, hogy meglesznek a szükséges további likviditásfokozó lépések, majd figyelmeztet, hogy annak még nem jött el az ideje, de az esetleges túl gyors fiskális konszolidáció romba döntheti a gazdaságot. Közben a hitelminősítők meg minél gyorsabb költségvetési konszolidációért rágják az amerikai döntéshozók fülét, ráadásul leminősítésekkel fenyegetőznek. Nem könnyű a helyzet. Szűk a mezsgye, ahol végig lehet haladni. Ráadásul az EKB is olyan, mint aki akarja is, meg nem is. Vesz olasz állampapírt, de nem teszi oda magát igazán. Pedig ebben az esetben a spekulánsok tudtára kéne adni, hogy nincs kecmec. Aki a „főnök" ellen spekulál, azt legyilkoljuk. (na jó, kisfőnök.) Ráadásul közben a szenátus elfogadta a 40Mrd eurós költségvetési kiigazítást. Ma a parlamenten a sor. Tehát vannak történések, de azért ma is inkább a kivárás lehet az úr a piacon, amely nem feltétlenül jelent esést, sőt egy kis emelkedés is belefér ma (jól indult a gyorsjelentési szezon az USA-ban).

Vállalati hírek

MOL: A magyar ügyészség nem segít a horvátoknak a Hernádi ügyben

A Legfőbb Ügyészség csütörtöki közlése szerint a horvát ügyészségtől érkezett jogsegélykérelem teljesítését a hatályos jogsegély egyezmény alapján megtagadták. A kérelmet, ugyanakkor tartalma szerint feljelentésnek értékelte és erre tekintettel ismeretlen tettes ellen nyomozást rendelt el az ügyészség. A nyomozás sikeres lefolytatása érdekében további adatokat kér a horvát ügyészségtől. A hír enyhén pozitív, azonban az ügy még nem zárult le.

Az INA felügyelő bizottságának elnöke interjút adott az Origo.hu-nak. A főbb témák: (i) A menedzsment szerződés néhány pontját, mely az INA mindennapi működéséhez kapcsolódik, újra kellene tárgyalni. Véleménye szerint a MOL megfelelően menedzseli a horvát céget. (ii) Nem tartja elképzelhetetlennek, hogy a horvát kormány részesedést szerez a MOL-ban és hogy a magyar olajcég is növelheti tulajdoni hányadát az INA-ban. (iii) A Hernádi Zsolt elleni horvát vizsgálat nem szerepel az INA felügyelő bizottsági ülésnek napirendi pontjai között.Úgy tűnik, hogy a felek nézőpontja közeledik. Véleményünk szerint a MOL saját részvényeinek egy részét vagy egészét (kb. 6 millió darab) a horvát kormánynak juttathatja, cserébe pedig megszerezheti az INA többségét.

Rövid hírek

- Ma tőzsdezárás után lát napvilágot az európai bankok stressztesztjének eredménye. A magyar bankok közül egyedül az OTP szerepelt a vizsgálatban, és biztosak vagyunk benne, hogy átmegy a teszten, hiszen a tőkemegfelelési mutatója 17,5% körül van.

 

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo