Jelenleg a napközbeni elszámolás során öt ciklus van. Ez azt jelenti, hogy ha ma elindítunk egy átutalást, akkor két óra alatt célba ér a kedvezményezett számláján. (A jogi határidő 4 óra az átutalások esetében.) Ha szeptember 7-e után indítjuk el ezt az átutalást, akkor - a számításaink szerint - ez az idő nagyjából egy órára fog csökkenni. Ugyanis az 5 ciklus helyett 10 ciklus lesz a napközbeni elszámolásban, vagyis egy jól időzített átutalás maximum egy óra alatt meg fog érkezni - mondta korábban Bartha Lajos. Hozzátette, ez egy viszonylag jelentős előny a mostani helyzethez képest. Ennél sokkal már nem látjuk tovább gyorsíthatónak a jelenlegi keretek között. A következő lépés majd az lehet, amikor az azonnali átutalást bevezetjük - de ez még egy középtávú feladat.
Felidézte: a központi elszámoló rendszert működtető Giro Zrt-t az MNB tavaly megvásárolta a bankszektortól azért, hogy további fejlesztéseket tudjon elvégezni - közölte az MTI. A központi elszámoló rendszer fejlesztésének köszönhetően rövidül az utalás ideje, illetve nő az elszámolási ciklusok száma. A komplex fejlesztésben a Giro Zrt., az MNB és a bankok vesznek részt.
A legutóbbi hasonló változás 2012-ben történt.
Bartha Lajos arról is beszélt, hogy az elektronikus fizetések alapján Magyarország a középmezőny alján foglal helyet az európai összehasonlításban.
A felmérések szerint Magyarországon mintegy 3,8 milliárd fizetési tranzakció van egy évben, ennek 80 százaléka készpénzben zajlik. Ez Skandináviában a fordítottja, ott a készpénz aránya mindössze 20 százalék. Rámutatott arra: ha a skandináv modell szerint fizetnénk Magyarországon, az nagyjából évi 100 milliárd forintos megtakarítást eredményezne.