Dobogos hely tőkeimportban

Magyarországra tavaly az előző évinél 26, 5 százalékkal több, 6, 7 milliárd dollár működőtöké érkezett, ezzel a befektetett külföldi működőtöké-állomány elérte a 61, 2 milliárd dollárt. A működőtőke számára az unió 10 új tagja közül hazánk a harmadik legvonzóbb volt tavaly.

Simai Mihály a Világgazdasági Kutatóintézet (VKI) kutatóprofesszora, az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának (UNCTAD) jelentését ismertetve elmondta: a külföldi közvetlen tőkebefektetések 29 százalékkal 916 milliárd dollárra nőttek tavaly világszerte, és több mint felük, 542 milliárd dollár a fejlett országokba irányult, ami 37 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest.

A Magyarországra irányuló befektetések mértéke 6,699 milliárd dollárt tett ki tavaly, ami 26,5 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest, az Európába irányult befektetések 1,5 százaléka. Az unió 10 új tagja között Magyarország a harmadik helyen áll Csehország és Lengyelország után. A kiáramló tőke mennyisége az országból 1,35 milliárd dollárt ért el.

Védett pozició

Inotai András, a VKI igazgatója hangsúlyozta: Magyarország fejlődésének kulcsa továbbra is a nettó tőkeimportőri pozíció, mert exportot bővít és munkahelyeket teremt, a gazdasági felemelkedés záloga. Ennek leghatásosabb formája a közvetlen tőkebefektetés, a remények szerint az uniós tőketranszferek jelentősége nőni fog - tette hozzá.

A szakértő Magyarországot koraérett tőkeexportőrnek nevezte, a korainak ítélt tőkekivitelt a globalizációval és az uniós, határok nélkül terjeszkedő vállalatokkal, valamint a Kelet-Európában zajló privatizációval magyarázta. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a tőkekivitelben szerepel a nem magyar tulajdonú, de magyarországi vállalatok tőkeexportja is, például a Deutsche Telekom birtokában lévő Magyar Telekom.

A magyar vállalatok a rendszerváltás előtt is már nyitottabbak voltak gazdaságilag és a vállalati kultúra tekintetében - vélekedett a kutató. Ezzel magyarázható, hogy a magyar 6,6 milliárd dolláros kihelyezett tőkeállomány jelentősen meghaladja Lengyelország 4,7 milliárd dolláros, Csehország 3 milliárd dolláros és Szlovénia 2,5 milliárd dolláros szintjét - tette hozzá. A magyar tőke célpontja a térség, vezető helyen áll Szlovákia 1,5 milliárd dollárral, majd Románia és Horvátország 1 milliárd dollárral következik.

Csak maradjon is

A szakértő alaptalannak nevezte azt a félelmet, hogy a Magyarországra érkezett külföldi befektetők a gyártást Romániába és Bulgáriába helyezik át, mert a vállalatok regionális központot hoztak létre, nem az alacsony bérköltség miatt érkeztek Magyarországra.

A tőke-újrabefektetésekről szólva elmondta: tavaly 4 milliárd dollár profitot termeltek a vállalatok, amelyből 1 milliárd dollárt vittek tovább, 3 milliárd dollárt Magyarországon fektettek be újra. Ez a gazdasági bizalom jele, ez forog most kockán - utalt az igazgató a kialakult gazdasági-politikai helyzetre.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo