Simai Mihály a Világgazdasági Kutatóintézet (VKI) kutatóprofesszora, az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának (UNCTAD) jelentését ismertetve elmondta: a külföldi közvetlen tőkebefektetések 29 százalékkal 916 milliárd dollárra nőttek tavaly világszerte, és több mint felük, 542 milliárd dollár a fejlett országokba irányult, ami 37 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest.
A Magyarországra irányuló befektetések mértéke 6,699 milliárd dollárt tett ki tavaly, ami 26,5 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest, az Európába irányult befektetések 1,5 százaléka. Az unió 10 új tagja között Magyarország a harmadik helyen áll Csehország és Lengyelország után. A kiáramló tőke mennyisége az országból 1,35 milliárd dollárt ért el.
Védett pozició
Inotai András, a VKI igazgatója hangsúlyozta: Magyarország fejlődésének kulcsa továbbra is a nettó tőkeimportőri pozíció, mert exportot bővít és munkahelyeket teremt, a gazdasági felemelkedés záloga. Ennek leghatásosabb formája a közvetlen tőkebefektetés, a remények szerint az uniós tőketranszferek jelentősége nőni fog - tette hozzá.
A szakértő Magyarországot koraérett tőkeexportőrnek nevezte, a korainak ítélt tőkekivitelt a globalizációval és az uniós, határok nélkül terjeszkedő vállalatokkal, valamint a Kelet-Európában zajló privatizációval magyarázta. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a tőkekivitelben szerepel a nem magyar tulajdonú, de magyarországi vállalatok tőkeexportja is, például a Deutsche Telekom birtokában lévő Magyar Telekom.
A magyar vállalatok a rendszerváltás előtt is már nyitottabbak voltak gazdaságilag és a vállalati kultúra tekintetében - vélekedett a kutató. Ezzel magyarázható, hogy a magyar 6,6 milliárd dolláros kihelyezett tőkeállomány jelentősen meghaladja Lengyelország 4,7 milliárd dolláros, Csehország 3 milliárd dolláros és Szlovénia 2,5 milliárd dolláros szintjét - tette hozzá. A magyar tőke célpontja a térség, vezető helyen áll Szlovákia 1,5 milliárd dollárral, majd Románia és Horvátország 1 milliárd dollárral következik.
Csak maradjon is
A szakértő alaptalannak nevezte azt a félelmet, hogy a Magyarországra érkezett külföldi befektetők a gyártást Romániába és Bulgáriába helyezik át, mert a vállalatok regionális központot hoztak létre, nem az alacsony bérköltség miatt érkeztek Magyarországra.
A tőke-újrabefektetésekről szólva elmondta: tavaly 4 milliárd dollár profitot termeltek a vállalatok, amelyből 1 milliárd dollárt vittek tovább, 3 milliárd dollárt Magyarországon fektettek be újra. Ez a gazdasági bizalom jele, ez forog most kockán - utalt az igazgató a kialakult gazdasági-politikai helyzetre.