Csúcsot döntött a kockázati tőke-ipar

Történetének második legmagasabb befektetési összegét produkálta a kockázati- és magántőke-ipar Magyarországon 2007-ben, 491 millió Euro összegben - derül ki a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (HVCA) frissen kiadott "Magyarországi kockázati- és magántőke-ipar fejlődése 2007-ben" c. elemzéséből.

A jelzálogpiaci válság ellenére a magyarországi befektetések 2007-ben mért értéke alig maradt el a 2006-ban elért, több mint 535 millió eurós hazai és egyben régiós rekordtól. A magyarországi vállalkozások regionális versenyképességét és a hazai források szűkösségét egyaránt jelzi, hogy 2007-ben a magyarországi befektetések 93%-át külföldön bejegyzett kockázati-és magántőke-alapok biztosították.

A 2007-ben megvalósult befektetések összesen 24 magyarországi vállalkozás kockázati- és magántőkéhez jutását biztosították, ezek súlypontját - 2006-hoz hasonlóan - a kivásárlások adták. A 2007-es befektetések között értékben 45%-kal a vegyipar dominált, a finanszírozás közel negyede pedig a szállítási szektorba került. A legnagyobb számban kommunikációs cégek és élettudomány területén működő hazai vállalkozások kaptak kockázati tőkét.

Bővülő források Közép-Kelet-Európában

2007-ben a magyarországi befektetésekben érdekelt közép-kelet-európai regionális alapok az év második felében jelentkező jelzálogpiaci válság ellenére rekord összegű - 3 milliárd euró értékű - friss tőkét gyűjtöttek össze kockázati- és magántőke befektetési céllal. A régió vonzerejét jelzi, hogy az új alapokat elsősorban a már jelentős tapasztalattal rendelkező regionális alapkezelők - Mid Europe, AIG New Europe, Riverside, ALPHA, Darby, Mezzanine, 3TS - hozták létre.

Az újonnan felállított regionális alapok által összegyűjtött tőke értéke az alapok méretének növekedéséről tanúskodik: a hét számbavett közül ötnél a tőke értéke meghaladja a 300 millió eurót. A korai fázisban tartó hazai cégek finanszírozási helyzete az uniós forrásokkal 2008-ban felállítani tervezett JEREMIE alapoktól várható. Ezeknek köszönhetően újabb alapkezelők jöhetnek létre Magyarországon, a magyar tőkebefektetők pedig hamarosan maguk is elkezdhetnek pénz invesztálni a hazai alapokba. A JEREMIE alapok emellett várhatóan megmozgatják a hazai intézményi befektetők korét is, hogy a Nyugat-európai es Észak- amerikai, valamint lengyel-orosz gyakorlathoz hasonlóan tőkét allokáljanak ebbe az eszközosztályba is.

Erőteljes tőkebeáramlás 2007-ben

Összességében 2007-ben is folytatódott a régióba történő erőteljes tőkebeáramlás, ami lehetőséget biztosít a kockázati-és magántőke-befektetések további növekedése számára. Feltételezhető, hogy a jelzálogpiaci válság miatt megdráguló hitelek a régióban sem fognak kedvezni a nagy tőkeáttételű kivásárlási ügyleteknek, ugyanakkor a kelet-közép-európai régió a fejlett gazdaságokhoz képest változatlanul kedvező lehetőséget ígér a kockázati- és magántőke-befektetők számára. A regionálisan összegyűlt források befektetéséért folyó versenyben a magyar piac lehetőségeit az itteni vállalkozások regionális versenyképességének alakulása fogja meghatározni.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo