A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) nem talált okot a szankcióra annak a vizsgálatnak nyomán, amely a hazai pénzintézeteknek az állami támogatású lakáshitelekhez kapcsolódó díjképzését vizsgálta. Az intézkedésre azt követően került sor, hogy az OTP Bank tavaly januárban feloldotta a saját maga által korábban önkéntesen vállalt korlátozást és a továbbiakban nem maximálta havi 9 ezer forintban a lakáshitelek után levont kezelési költséget. (Az emelés egyes esetekben, több mint 300 százalékot jelentett, egyik hónapról a másikra.)
Mint azt Binder István, a felügyelet szóvivője elmondta: a vonatkozó kormányrendelet a támogatott kölcsönügyletek hiteldíját százalékos mértékben határozza meg, ám a költségek összegét nem maximalizálja. A felügyeleti vizsgálat során ugyanakkor egyértelműen bebizonyosodott, hogy egyes pénzintézetek gyakorlata bár nem szabálysértő, de aggályos lehet az ügyfelek számára. A PSZÁF ajánlása szerint a hitelintézeteknek pontosan meg kellene határozniuk azokat az okokat, eseményeket, amelyek kamat- vagy díjváltozást eredményeznek.
Felügyeleti elvárás az is, hogy a hitelintézet akkor is minden esetben módosítsa feltételeit, ha az az ügyfél számára kedvező változást hoz. A PSZÁF azt is el szeretné érni, hogy az ilyen egyoldalú szerződésmódosítás után a pénzügyi intézmények ne számítsanak fel szerződésmódosítási díjat, ha az ügyfél az objektív körülmények miatt szerződésének megváltoztatását, esetleg lezárását kezdeményezi.